Wystawcy
Wybierz wystawcę
Znaczenie niskotemperaturowych izolacji urządzeń technicznych 0
Znaczenie niskotemperaturowych izolacji urządzeń technicznych

Znaczenie niskotemperaturowych izolacji urządzeń technicznych

W wielu przypadkach znaczenie izolacji technicznych stosowanych w instalacjach przemysłowych nie jest dostatecznie doceniane. To od niej zależy jednak w dużej mierze poprawne funkcjonowanie instalacji mechanicznych, ich wydajność energetyczna, a także bezawaryjność. W tym artykule skupiamy się wobec tego na technicznych izolacjach niskotemperaturowych, wskazując między innymi, jaki materiał sprawdza się w ich przypadku najlepiej. 

Jaki jest cel wykonywania izolacji niskotemperaturowych? 

W przypadku izolacji wysokotemperaturowych ich głównych celem jest oszczędność energii poprzez minimalizację jej strat. Z kolei w izolacjach zimnych systemów, do których zaliczyć można między innymi systemy klimatyzacyjne, celem izolacji jest również ochronienie ich przed skraplaniem się pary wodnej, a co za tym idzie powstawaniem korozji. Poprawnie wykonana izolacja niskotemperaturowa przede wszystkim w znaczny sposób zmniejsza spadek mocy urządzeń, pracujących z zastosowaniem niskich temperatur ograniczając przy tym koszty.  

Zastosowanie izolacji w systemach niskotemperaturowych pozwala stabilizować procesy produkcyjne przeprowadzane z zachowaniem określonych temperatur roboczych. Dodatkowo izolację niskotemperaturowe mają za zadanie również zabezpieczanie systemów przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz przyczyniają się do zwiększenia bezpieczeństwa warunków pracy w ich pobliżu, a także obniżają poziom hałasu pochodzącego z instalacji. 

Jakie problemy generuje niepoprawnie wykonana izolacja techniczna?

Niedocenienie znaczenia izolacji technicznych niemal zawsze prowadzi do problemów z funkcjonowaniem systemów niskotemperaturowych. Zaliczyć można do nich między innymi:

  • zamrażanie rur, 
  • powstawanie wilgoci w pomieszczeniach wyposażonych w urządzenia systemu,
  • skraplanie się pary wodnej na instalacjach,
  • zakłócenia procesów przemysłowych. 

Wszystkie z nich wymuszają natomiast naprawy poprzez wykonanie prac konserwacyjnych, a co za tym idzie, generują przestoje, jednoznaczne ze stratami. Dodatkowo jak wynika z badań do 60% przeprowadzanych prac konserwatorskich w przypadku izolacji systemów niskotemperaturowych, wykonywanych jest ze względu na występowanie na rurach korozji pod izolacją, wynikającej z powstających zawilgoceń materiału izolacyjnego. 

Jakie parametry powinny spełniać materiały przeznaczone do wykonania izolacji technicznych?

Aby uniknąć powyższych problemów związanych z izolacją systemów niskotemperaturowych, stosowane w tym celu materiały muszą spełniać określone parametry, a do tego być łatwe w montażu oraz być wysokoodporne na działanie substancji chemicznych. 

Do najważniejszych parametrów materiałów izolacyjnych przeznaczonych do izolacji niskotemperaturowych zalicza się wobec tego:

  • niski współczynnik przewodzenia ciepła, pozwalający obniżyć straty energii, 
  • niską przewodność cieplną, która również wpływa na obniżenie strat energii, 
  • odporność na wnikanie wilgoci, która jest niezwykle istotna zwłaszcza w przypadku izolacji niskotemperaturowych, 
  • gwarancje zapobiegania kondensacji wilgoci, która jest główną przyczyną powstania korozji pod izolacją CUI. 

Jaki materiał wybrać do izolacji niskotemperaturowych?

W przypadku izolacji niskotemperaturowych jednym z lepszych materiałów spełniających powyższe parametry jest mata aerożelowa Cryogel. Izolacja Cryogel cechuję się wyjątkowo niską przewodnością cieplną, nie wymaga zastosowania złączy kurczowych, dzięki temu koszt jej montażu jest zmniejszony. Dodatkowo maty aerożelowe Cryogel zachowują również swoją elastyczność nawet w temperaturach kriogenicznych. Zastosowanie tego materiału gwarantuje ponadto tłumienie akustyczne. W związku z tym jest on pierwszym wyborem w przypadku wykonywania izolacji niskotemperaturowych. 

Maty izolacyjne Cryogel można znaleźć w ofercie naszego sklepu w dwóch wariantach do wyboru, o grubości 10 mm lub 5 mm. Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl