Wystawcy
Wybierz wystawcę
Jakie funkcje pełni izolacja techniczna w przemyśle? 0
Jakie funkcje pełni izolacja techniczna w przemyśle?

W poprzednim wpisie poruszyliśmy temat izolacji technicznych w budynkach, do których mogą być stosowane między innymi aerożele. Tym razem skupimy się natomiast na izolacjach technicznych w przemyśle oraz branży produkcyjnej, w których ich rola jest niezwykle istotna z wielu względów. Sprawdzamy więc jakie są najczęstsze problemy związane z izolacją techniczną w przemyśle oraz jakie parametry powinna ona spełniać. 

czytaj całość »
Czym jest głęboka termomodernizacja oraz standard NZEB? 0
Czym jest głęboka termomodernizacja oraz standard NZEB?

Rosnące wymagania dotyczące osiągnięcia standardów budynków blisko zeroenergetycznych, jakie stawia Unia Europejska dla swoich członków. Zwiększająca się świadomość na temat korzyści wynikających z przeprowadzania termomodernizacji obiektów budowlanych. To powody, dla których głęboka termomodernizacja zaczyna w naszym kraju zyskiwać na popularności. Na czym więc ona polega i z jakich elementów się składa? 

czytaj całość »
Dlaczego aerożele cechują się tak niskim współczynnikiem ciepła? 0
Dlaczego aerożele cechują się tak niskim współczynnikiem ciepła?

Aerożele uznawane są za materiały cechujące się najniższym współczynnikiem przewodzenia ciepła, wśród materiałów izolacyjnych, przez co coraz częściej znajdują zastosowanie w formie mat aerożelowych w budownictwie oraz różnych branżach przemysłu. Co wobec tego wpływa na jego tak doskonałe parametry izolacyjne oraz czy można jeszcze zmniejszyć współczynnik przenikania ciepła w aerożelach? Postanowiliśmy to sprawdzić!

czytaj całość »
Jakie warunki musi spełniać izolacja techniczna budynków? 0
Jakie warunki musi spełniać izolacja techniczna budynków?

Rosnące ceny ogrzewania wynikające z coraz bardziej ograniczonej dostępności do surowców energetycznych, a także względy ekologiczne oraz wzrost zużycia energii sprawiają, że coraz częściej publicznie podejmowany jest temat związany z izolacji termicznymi i ich modernizacjami w Polsce. W przypadku budownictwa dotyczą one najczęściej termoizolacji fasad i stropów budynków, a także instalacji przesyłowych i wytwarzających ciepło. W tym wpisie skupimy się więc na ich drugim rodzaju, omawiając jakie wymogi powinna spełniać izolacja techniczna oraz sprawdzając jej stan w Polsce. 

czytaj całość »
Metody docieplania budynków od wewnątrz z użyciem mat aerożelowych 0
Metody docieplania budynków od wewnątrz z użyciem mat aerożelowych

Nawiązując do poprzedniego wpisu, kontynuujemy tematykę związaną z wykonywaniem dociepleń budynków od wewnątrz. Pozwalają one termomodernizować budynki zabytkowe, a także te, które ze względu na bliskie usytuowanie względem granicy działki nie mogą mieć zastosowanej klasycznej termoizolacji. Poniżej skupimy się na metodach ocieplania budynków od wewnątrz, w których wykorzystać można maty aerożelowe. 

czytaj całość »
Termomodernizacja zabytków z użyciem mat aerożelowych 0
Termomodernizacja zabytków z użyciem mat aerożelowych

Co do zasady wykonywanie izolacji termicznej od wewnątrz budynków nie jest dobrym rozwiązaniem. Jednak w przypadku obiektów wpisanych do rejestru zabytków, cechujących się bogatym wystrojem architektonicznym inne rozwiązanie jest niedopuszczalne. Dlatego też stosowanie jest w nich wykonanie termoizolacji poprawiającej bilans energetyczny od wewnątrz. W tym celu należy jednak dobrać odpowiednie materiały, którymi mogą być maty aerożelowe. Dlaczego? O tym poniżej. 

czytaj całość »
Jak i czym izolować rury centralnego ogrzewania? 0
Jak i czym izolować rury centralnego ogrzewania?

Prawidłowe wykonanie instalacji grzewczej nie zależy wyłącznie od poprawnej metody jej montażu, ale także właściwego zaizolowania zastosowanych w niej rur. Kwestie te są na tyle istotne, że zostały uregulowane przez przepisy prawa budowlanego. Według nich zaizolowane powinny być zarówno rury odpowiedzialne za zasilanie urządzeń grzewczych, jak i odprowadzające zimną wodę. Ponadto nowo powstające budynki nie mogą być oddane do użytku bez certyfikatu energetycznego, a jego uzyskanie zależy natomiast między innymi od zastosowanych otulin w instalacjach grzewczych. 

czytaj całość »
Jak będzie kształtował się rynek aerożeli w ciągu najbliższych lat? 0
Jak będzie kształtował się rynek aerożeli w ciągu najbliższych lat?

Choć aerożel wciąż uznawany jest za innowacyjny materiał izolacyjny, który ze względu na jego koszt, stosowany jest przede wszystkim w specjalistycznych branżach, z roku na rok możemy jednak stale obserwować wzrost jego znaczenia na globalnych rynkach. Jak więc będzie się kształtował rynek aerożeli w ciągu najbliższych lat, która branża najbardziej wpłynie na jego rozwój oraz dlaczego? Postanowiliśmy to sprawdzić!

czytaj całość »
Jak zlikwidować mostki termiczne za pomocą aerożeli? 0
Jak zlikwidować mostki termiczne za pomocą aerożeli?

Mostki termiczne są jedną z głównych przyczyn utraty ciepła z budynków, która może dochodzić nawet do 30%, zwiększając tym samym koszty jego eksploatacji. Oprócz tego generują one także wiele innych poważnych problemów. Dlatego w tym wpisie przyjrzymy się im z bliska. Sprawdzimy, gdzie najczęściej występują mostki termiczne, jakie mogą być ich skutki oraz odpowiemy na pytanie, jak je zlikwidować.

czytaj całość »
Czy maty aerożelowe są dobrym izolatorem akustycznym? 0
Czy maty aerożelowe są dobrym izolatorem akustycznym?

Izolacja akustyczna pomieszczeń najlepiej by szła w parze z izolacją termiczną. Aby tak jednak było, wybrany materiał izolacyjny powinien spełniać określone normy, które spełnią oba te warunki. Dlatego też w tym wpisie tłumaczymy, czym jest tak właściwie dobra izolacja akustyczna oraz jakie jej parametry jest w stanie zapewnić mata aerożelowa. 

czytaj całość »
Czy maty aerożelowe są ognioodporne? 0
Czy maty aerożelowe są ognioodporne?

Odporność ogniowa to nic innego jak zdolność danych elementów do spełniania określonych wymogów podczas wystąpienia pożaru. Dzięki niej wiadome jest jaki materiał i w jakim czasie będzie w stanie zatrzymać rozprzestrzenianie się ognia lub wręcz przeciwnie przyczyniać się do jego eskalacji. Dlatego też dziś sprawdzamy, czy maty aerożelowe są ognioodporne, a co za tym idzie bezpieczne podczas wystąpienia pożaru w budynku izolowanym za ich pomocą. 

czytaj całość »
Dlaczego maty aerożelowe wzmacniane są włóknem szklanym? 0
Dlaczego maty aerożelowe wzmacniane są włóknem szklanym?

Maty aerożelowe wzmacniane włóknem szklanym zaliczane są do jednych z najnowocześniejszych materiałów izolacyjnych. Cechują się właściwą giętkością, hydrofobowością oraz umożliwiają wykonanie o wiele cieńszej warstwy izolacyjnej w porównaniu do tradycyjnych materiałów, przy zachowaniu właściwych parametrów cieplnych. W jakim celu maty aerożelowe są jednak wzmacniane włóknami szklanymi? O tym w poniższym wpisie. 

czytaj całość »
Nowe przepisy budowlane związane z energooszczędnością budynków 0
Nowe przepisy budowlane związane z energooszczędnością budynków

Od 1 stycznia 2021 weszły w życie nowe przepisy budowlane, które są wynikiem zmian w prawie obowiązujących od 19 września 2020 roku. Analizując je, można dojść do jednego wniosku. Nowe, a także stare, modernizowane budownictwo ma być bardziej ekologiczne oraz energooszczędne. Jeśli więc planujesz budowę domu, koniecznie zapoznaj się jakie zmiany zaszły w warunkach technicznych, które muszą spełniać budynki od 2021 roku!

czytaj całość »
Kryteria doboru materiałów do izolacji termicznych 0
Kryteria doboru materiałów do izolacji termicznych

Aby izolacja termiczna spełniała swoje podstawowe zadanie, czyli zapewniała odpowiednie parametry cieplne we wnętrzach czy też na każdych innych izolowanych powierzchniach powinna spełniać odpowiednie kryteria. Dlatego też w poniższym wpisie omawiamy najważniejsze z nich, które ułatwią dobór odpowiednich materiałów izolacyjnych do danych potrzeb inwestycyjnych. 

czytaj całość »
3 najważniejsze funkcje izolacji przemysłowej 0
3 najważniejsze funkcje izolacji przemysłowej

Inwestycje przemysłowe wiążą się z koniecznością przeprowadzenia wielu różnorodnych prac, wśród których wymienić można między innymi wykonanie izolacji. Wbrew pozorom izolacja przemysłowa jest niezwykle istotną kwestią wpływającą na ekonomiczność procesów przemysłowych, zmniejszenie strat ciepła, a także ochronę środowiska naturalnego. Dlatego też w tym artykule skupiamy się na najważniejszych funkcjach dobrze zaprojektowanej i dobranej izolacji w przemyśle.  

czytaj całość »
Ulga termomodernizacyjna a ocieplenie budynku 0
Ulga termomodernizacyjna a ocieplenie budynku

Przełom marca oraz kwietnia dla większości osób kojarzy się z rozliczeniami z fiskusem. Wykonując je, warto jednak wiedzieć, że w przypadku kiedy w danym roku podatkowym zostały przeprowadzone prace termomodernizacyjne budynku, można skutecznie obniżyć swój podatek, korzystając z opcji, jaką jest ulga termomodernizacyjna. 

czytaj całość »
Wszystko, co powinieneś wiedzieć o ocieplaniu budynków od wewnątrz 0
Wszystko, co powinieneś wiedzieć o ocieplaniu budynków od wewnątrz

Standardowo ocieplenie budynków wykonywane jest zazwyczaj na jego zewnętrznej powierzchni, ale czasem ze względu na różnorodne czynniki zastosowanie termoizolacji zewnętrznej nie jest możliwe. Nie oznacza to jednak, że poprawienie komfortu cieplnego wnętrz w takiej sytuacji nie jest możliwe. Wystarczy jedynie zastosować w nich izolację wewnętrzną, będącą alternatywnym rozwiązaniem. 

czytaj całość »
Jaką izolację wybrać pod ogrzewanie podłogowe? 0
Jaką izolację wybrać pod ogrzewanie podłogowe?

Ogrzewanie podłogowe w ciągu kilku ostatnich lat coraz powszechniej stosowane jest nie tylko w budownictwie mieszkaniowym, ale także biurowym i tworzony na potrzeby użyteczności publicznej. Jego zastosowanie zapewnia duży komfort użytkowania ze względu na brak „zimnej podłogi”, a także korzystniejszy rozkład temperatury w pomieszczeniu. Wykonanie ogrzewania podłogowego wymaga jednak oprócz samych elementów instalacyjnych zastosowania także właściwej izolacji. Jak wobec tego wybrać najlepszy materiał? 

czytaj całość »
Porównanie ocieplania ościeży okiennych za pomocą mat aerożelowych oraz styropianu 0
Porównanie ocieplania ościeży okiennych za pomocą mat aerożelowych oraz styropianu

Ościeża okienne to jedne z najbardziej newralgicznych miejsc w budynkach, które w znacznej mierze odpowiadają w nich za straty energii, dochodzące nawet do 15%. Dlatego też podczas ich wykańczania niezwykle istotne jest właściwe wykonanie ociepleń. Dotychczas w tym celu wykorzystywany był najczęściej styropian, jednak coraz częściej jego miejsce zaczyna zastępować aerożel. Dlatego też dziś porównamy obie metody i wskażemy najważniejsze różnice między nimi. 

czytaj całość »
Termoizolowanie aerożelem a domy pasywne 0
Termoizolowanie aerożelem a domy pasywne

Domy pasywne w ostatnich latach cieszą się coraz większą popularnością. Wynika to przede wszystkim z rosnącej świadomości ekologicznej w społeczeństwie, a także tego, że pomimo wyższych kosztów ich budowy, zapewniają one w efekcie niższe koszty użytkowania w późniejszej eksploatacji. Wśród kilku elementów, które musi spełnić dom pasywny, wyróżnia się stosowanie skutecznej termoizolacji, maksymalnie minimalizującej straty ciepła z wnętrz. Czy aerożel nadaje się wobec tego do izolacji w domach pasywnych? 

czytaj całość »
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl