Wystawcy
Wybierz wystawcę
Do czego używany jest aerożel w XXI wieku
Do czego używany jest aerożel w XXI wieku

 

Rosnąca popularność aerożeli i wciąż zmieniające się na przestrzeni lat sposoby ich wytwarzania sprawiły, że obecnie znajdują one zastosowanie głównie w zaawansowanych technologiach naukowych, inżynieryjnych i kosmicznych. Jednak coraz częściej można także spotkać komercyjnie, gdzie używane są przez prywatnych inwestorów. Dziś skupimy się więc na kilku przykładach zastosowań aerożeli, które mają miejsce współcześnie.

 

czytaj całość »
Współczesna historia aerożelu
Współczesna historia aerożelu

Po opisanej w poprzednim artykule komercjalizacji aerożelu przez firmę Monsanto i jej decyzji o wycofaniu się z jego produkcji w latach 70 mogło się wydawać, że produkt ten odejdzie w zapomnienie. Jednak wynalazek Kistlera był na tyle przełomowy, że szybko znalazł zainteresowanie także w Europie, a dokładnie we Francji. Dlatego jeśli jesteś ciekaw, jak do tego doszło, czytaj dalej.

czytaj całość »
Kto wynalazł aerożel, czyli najlżejszy izolator na świecie?
Kto wynalazł aerożel, czyli najlżejszy izolator na świecie?

Historia pokazuje nam wiele sytuacji, w których to przypadek zapoczątkował wyjątkowe odkrycie, które odmieniło świat. Isaac Newton odkrył prawo ciążenia w momencie gdy siedząc pod jabłonią, uderzyło go jabłko, Archimedes odkrył prawo hydro i aerostatyki w trakcie kąpieli. Natomiast Samuel Kistler stworzył aerożel w wyniku zakładu ze swoim kolegą Charlesem Learned. Kim więc był Samuel Kistler i jak stworzył swój przełomowy wynalazek?

czytaj całość »
Areożel- co to jest?
Areożel- co to jest?

Niezwykle lekki, wypełniony w niemal 95% powietrzem, doskonały izolator termiczny i akustyczny. Tak w jednym zdaniu można by opisać aerożel.

 

Powstanie aerożelu, choć ciężko w to uwierzyć to dzieło przypadku, jednak historia ta to temat na odrębny wpis. Dziś skupimy się na tym, czym tak właściwie jest aerożel i postaramy się odpowiedzieć skąd w ostatnich latach tak rosnącą popularność tego niezwykłego materiału.

 

czytaj całość »
Izolacje wysokotemperaturowe - czym są?
Izolacje wysokotemperaturowe - czym są?

Wiele branż, w tym przemysłowych wykorzystuje w swoich procesach izolacje wysokotemperaturowe. Maja one unikalne właściwości termiczne i mogą zabezpieczyć niektóre elementy konstrukcyjne na przykład sprzętów AGD czy kotłów CO.

 

Izolacjami wysokotemperaturowymi można nazwać specjalistyczne materiały, które są odporne na działanie wysokich temperatur. Czasami izolacje wysokotemperaturowe są całym panelem konstrukcyjnym, który znajduje się w bezpośrednim kontakcie z gorącymi gazami, cieczami, materiałem stałym lub stopionym oraz ogniem.

Są one także bardzo pomocne przy konstruowaniu urządzeń przemysłowych i sprzętów AGD. Wiele zależy od rodzaju izolacji wysokotemperaturowej. Wyróżnia się materiały izolacyjne z włókien ceramicznych, płyty wermikulitowe i wiele innych, które szerzej opiszemy...

czytaj całość »
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl