Wystawcy
Wybierz wystawcę
Rodzaje mostków termicznych występujących w izolowanych instalacjach przesyłu energii 0
Rodzaje mostków termicznych występujących w izolowanych instalacjach przesyłu energii

Kwestia związana z powstawaniem mostków termicznych oraz ich skutków to problem, który dotyczy nie tylko branży budowlanej, ale także ciepłowniczej i każdej tej, w której izolacja ma na celu poprawić efektywność energetyczną danych obiektów. W związku z tym występują one również na instalacjach przesyłu energii, w tym także rurociągach gorącej wody oraz pary. Jakie wyróżnia się wobec tego ich rodzaje w tym przypadku i jak się skutecznie pozbyć mostków termicznych w izolowanych instalacjach przesyłu energii?

czytaj całość »
Co to jest Cryogel i jakie jest jego zastosowanie? 0
Co to jest Cryogel i jakie jest jego zastosowanie?

Wśród wielu różnorodnych rodzajów mat izolacyjnych wykonywanych z aerożelu będącego najlżejszym materiałem izolacyjnym wśród ciał stałych wyróżnić można specjalistyczne maty Cryogel. Poniżej omawiamy więc, czym tak właściwie się one wyróżniają na rynku materiałów budowlanych, jakie są ich najważniejsze zalety i gdzie można je z powodzeniem stosować?

czytaj całość »
Czym jest mata izolacyjna aerożel AEROMAT 200 i gdzie można ją zastosować? 0
Czym jest mata izolacyjna aerożel AEROMAT 200 i gdzie można ją zastosować?

Aerożel doskonale znany w formie mat aerożelowych o różnorodnej grubości przystosowanej do danego zastosowania dostępny jest także w wielu innych formach. Jedną z nich jest między innymi mata izolacyjna cechująca się niewielką grubością, przez co może być ona stosowana do izolacji termicznych oraz akustycznych nawet nietypowych elementów. Poniżej prezentujemy dodatkowe cechy, które wyróżniają maty izolacyjne z aerożelu, a także ich przykładowe zastosowanie. 

czytaj całość »
Zalety izolowania instalacji ciepłowniczych za pomocą aerożeli 0
Zalety izolowania instalacji ciepłowniczych za pomocą aerożeli

Aerożele są jednymi z najlżejszych substancji stałych znanych obecnie człowiekowi. Cechują się gęstością niewiele większą od powietrza oraz najmniejszym współczynnikiem przewodzenia ciepła w przypadku ciał stałych. Choć na pierwszy rzut oka aerożele wydają się delikatnymi materiałami, wyróżniają się one doskonałymi właściwościami mechanicznymi, które zapewniają im odporność na ściskanie i rozciąganie. Dzięki temu są w stanie wytrzymać nacisk na ich powierzchnię większy od ich masy własnej nawet o 2000 razy. Ponadto aerożele krzemionkowe są stabilne do temperatury topnienia krzemionki, czyli nawet 1200 stopni Celsjusza, a maty aerożelowe do 650 stopni Celsjusza. To wszystko to jednak niejedyne zalety tego materiału, za pomocą którego z powodzeniem można wykonywać izolacje ciepłownicze. 

czytaj całość »
Jak dobrać odpowiednią grubość izolacji termicznej w budynkach? 0
Jak dobrać odpowiednią grubość izolacji termicznej w budynkach?

Współczynnik przenikania ciepła przez ściany oraz dachy zależy w głównej mierze od grubości, a także rodzaju zastosowanych materiałów do wykonania ich izolacji termicznej. Jego wartość ma natomiast ogromne znaczenie, chociażby ze względu na wysokość rachunków za ogrzewanie podczas użytkowania budynku. Jak wobec tego dobrać odpowiednią grubość izolacji termicznej w budynkach, aby uzyskać właściwe parametry izolacyjne?

czytaj całość »
Znaczenie poprawnie wykonanej izolacji systemów HVAC 0
Znaczenie poprawnie wykonanej izolacji systemów HVAC

Izolacja termiczna jest jednym z kluczowych elementów wpływających na straty ciepła w budynkach. Wykonując ją, należy jednak skupić się nie tylko na odpowiednim zaizolowaniu przegród ściennych oraz stropów, ale także wszelkich systemów znajdujących się w danym budynku. Dlatego też w tym artykule bierzemy na tapet przede wszystkim izolacje termiczne systemów HVAC. 

czytaj całość »
5 błędów podczas wykonywania termomodernizacji budynku 0
5 błędów podczas wykonywania termomodernizacji budynku

Wykonanie termomodernizacji budynku podyktowane jest najczęściej chęcią poprawienia efektywności cieplnej budynku, a tym samym zmniejszenia rachunków za jego ogrzewania. Zwłaszcza w przypadku budynków, które zostały wzniesione kilkadziesiąt lat temu lub których dotychczasowa izolacja cieplna uległa uszkodzeniu. Nie zawsze przeprowadzenie termomodernizacji budynku pozwala jednak uzyskać zamierzone efekty, a przyczyną tego są popełniane podczas jej wykonywania błędy, o których więcej dowiesz się z tego artykułu. 

czytaj całość »
Jak produkowane są aerożele? 0
Jak produkowane są aerożele?

Choć od wynalezienia aerożelu przez Samuela S. Kistlera minęło już niemal 100 lat, sposób jego wytwarzania na podstawie sprzedanej dla firmy Monsanto Corporation w 1940 roku licencji wciąż pozostaje niemal ten sam. Zmieniły się jedynie technologie, dzięki którym proces produkcji aerożeli jest znacznie łatwiejszy i szybszy. Dlatego też w tym wpisie prezentujemy to, jak produkowane są współczesne aerożele, z których wytwarza się następnie między innymi dostępne w naszej ofercie maty aerożelowe wykorzystywane na przykład podczas wykonywania termoizolacji przemysłowych lub ścian budynków.

czytaj całość »
Co to jest audyt energetyczny i dlaczego warto go przeprowadzić przed wykonaniem termoizolacji? 0
Co to jest audyt energetyczny i dlaczego warto go przeprowadzić przed wykonaniem termoizolacji?

Różnorodne usytuowanie budynku, kubatura, kształt, a także rodzaj technologii, w jakiej on powstał sprawiają, że każdy z nich wymaga wykonania termoizolacji w inny sposób, dopasowany do indywidualnych potrzeb. Aby móc je poznać wykonuje się przed przeprowadzeniem prac termoizolacyjnych audyt energetyczny budynków. Na czym on polega, z czego się składa i dlaczego warto w niego zainwestować? 

czytaj całość »
Termoizolacje przemysłowe przynoszą zwrot z inwestycji nawet w kilka miesięcy 0
Termoizolacje przemysłowe przynoszą zwrot z inwestycji nawet w kilka miesięcy

Przeprowadzenie termoizolacji w przemyśle jest ekonomicznie uzasadnionym posunięciem. Jak powszechnie wiadomo, taka inwestycja pozwala bowiem zmniejszyć straty energii, a co za tym idzie generować oszczędności. Jednak wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jak duże mogą one być w przypadku branży przemysłowej. Ile więc pozwala oszczędzić przeprowadzenie termoizolacji w przemyśle i dlaczego jest ona tak ważną kwestią nie tylko z punktu widzenie rentowności zakładów przemysłowych, ale także energetyki całej Europy? 

czytaj całość »
Czym są mostki termiczne i jak je skutecznie zlikwidować? 0
Czym są mostki termiczne i jak je skutecznie zlikwidować?

Ignorowane przez wiele osób mostki termiczne, mogą odpowiadać nawet za 20% strat energii cieplnej w budynkach, a to z kolei przekłada się na wyższe rachunki za ogrzewanie, o czym pisaliśmy w poprzednim wpisie. Czym więc są mostki termiczne? Jakie dodatkowe problemy mogą one generować oraz gdzie najczęściej one występują? Tego wszystkiego dowiesz się z poniższego wpisu. Dodatkowo podpowiadamy także jak skutecznie pozbyć się mostków termicznych w budynkach, wykorzystując do tego nowoczesne aerożele. 

czytaj całość »
Jak skutecznie zmniejszyć koszty ogrzewania w domu? 0
Jak skutecznie zmniejszyć koszty ogrzewania w domu?

Koszty związane z ogrzewaniem budynków w sezonie grzewczym są zmorą wielu posiadaczy domów jednorodzinnych, mogą one bowiem wynosić nawet do 80% kosztów eksploatacyjnych. Nie ma więc nic w tym dziwnego, że widząc rosnące ceny paliw opałowych, poszukują oni rozwiązań, pozwalających je obniżyć. Najczęściej decydują się więc na wymianę źródła ciepła na nowocześniejsze. Takie działanie może jednak, zamiast przynieść wymierne korzyści, doprowadzić jedynie do podwyższenia kosztów. Chyba że zostanie połączone z wykonaniem termomodernizacji budynku w pierwszej kolejności. Dlaczego? Tłumaczymy to w tym wpisie. 

czytaj całość »
Skąd pozyskać dofinansowanie na modernizację termoizolacji? 0
Skąd pozyskać dofinansowanie na modernizację termoizolacji?

Termoizolacja budynków odgrywa niezwykle istotną funkcję. To dzięki niej ciepło zatrzymywane jest bowiem we wnętrzach, a co za tym idzie, koszty ich ogrzewania są mniejsze, a one same bardziej ekologiczne. Dlatego też coraz więcej osób decyduje się w ostatnim czasie na przeprowadzenie modernizacji termoizolacji, do której można wykorzystać między innymi dostępne w naszej ofercie aerożele. Wpływ na rosnące zainteresowanie termomodernizacją ma także dofinansowanie, które pozwala obniżyć koszt tego przedsięwzięcia. Jak więc uzyskać dopłatę do ocieplenia?

czytaj całość »
Jakie funkcje pełni izolacja techniczna w przemyśle? 0
Jakie funkcje pełni izolacja techniczna w przemyśle?

W poprzednim wpisie poruszyliśmy temat izolacji technicznych w budynkach, do których mogą być stosowane między innymi aerożele. Tym razem skupimy się natomiast na izolacjach technicznych w przemyśle oraz branży produkcyjnej, w których ich rola jest niezwykle istotna z wielu względów. Sprawdzamy więc jakie są najczęstsze problemy związane z izolacją techniczną w przemyśle oraz jakie parametry powinna ona spełniać. 

czytaj całość »
Czym jest głęboka termomodernizacja oraz standard NZEB? 0
Czym jest głęboka termomodernizacja oraz standard NZEB?

Rosnące wymagania dotyczące osiągnięcia standardów budynków blisko zeroenergetycznych, jakie stawia Unia Europejska dla swoich członków. Zwiększająca się świadomość na temat korzyści wynikających z przeprowadzania termomodernizacji obiektów budowlanych. To powody, dla których głęboka termomodernizacja zaczyna w naszym kraju zyskiwać na popularności. Na czym więc ona polega i z jakich elementów się składa? 

czytaj całość »
Dlaczego aerożele cechują się tak niskim współczynnikiem ciepła? 0
Dlaczego aerożele cechują się tak niskim współczynnikiem ciepła?

Aerożele uznawane są za materiały cechujące się najniższym współczynnikiem przewodzenia ciepła, wśród materiałów izolacyjnych, przez co coraz częściej znajdują zastosowanie w formie mat aerożelowych w budownictwie oraz różnych branżach przemysłu. Co wobec tego wpływa na jego tak doskonałe parametry izolacyjne oraz czy można jeszcze zmniejszyć współczynnik przenikania ciepła w aerożelach? Postanowiliśmy to sprawdzić!

czytaj całość »
Jakie warunki musi spełniać izolacja techniczna budynków? 0
Jakie warunki musi spełniać izolacja techniczna budynków?

Rosnące ceny ogrzewania wynikające z coraz bardziej ograniczonej dostępności do surowców energetycznych, a także względy ekologiczne oraz wzrost zużycia energii sprawiają, że coraz częściej publicznie podejmowany jest temat związany z izolacji termicznymi i ich modernizacjami w Polsce. W przypadku budownictwa dotyczą one najczęściej termoizolacji fasad i stropów budynków, a także instalacji przesyłowych i wytwarzających ciepło. W tym wpisie skupimy się więc na ich drugim rodzaju, omawiając jakie wymogi powinna spełniać izolacja techniczna oraz sprawdzając jej stan w Polsce. 

czytaj całość »
Metody docieplania budynków od wewnątrz z użyciem mat aerożelowych 0
Metody docieplania budynków od wewnątrz z użyciem mat aerożelowych

Nawiązując do poprzedniego wpisu, kontynuujemy tematykę związaną z wykonywaniem dociepleń budynków od wewnątrz. Pozwalają one termomodernizować budynki zabytkowe, a także te, które ze względu na bliskie usytuowanie względem granicy działki nie mogą mieć zastosowanej klasycznej termoizolacji. Poniżej skupimy się na metodach ocieplania budynków od wewnątrz, w których wykorzystać można maty aerożelowe. 

czytaj całość »
Termomodernizacja zabytków z użyciem mat aerożelowych 0
Termomodernizacja zabytków z użyciem mat aerożelowych

Co do zasady wykonywanie izolacji termicznej od wewnątrz budynków nie jest dobrym rozwiązaniem. Jednak w przypadku obiektów wpisanych do rejestru zabytków, cechujących się bogatym wystrojem architektonicznym inne rozwiązanie jest niedopuszczalne. Dlatego też stosowanie jest w nich wykonanie termoizolacji poprawiającej bilans energetyczny od wewnątrz. W tym celu należy jednak dobrać odpowiednie materiały, którymi mogą być maty aerożelowe. Dlaczego? O tym poniżej. 

czytaj całość »
Jak i czym izolować rury centralnego ogrzewania? 0
Jak i czym izolować rury centralnego ogrzewania?

Prawidłowe wykonanie instalacji grzewczej nie zależy wyłącznie od poprawnej metody jej montażu, ale także właściwego zaizolowania zastosowanych w niej rur. Kwestie te są na tyle istotne, że zostały uregulowane przez przepisy prawa budowlanego. Według nich zaizolowane powinny być zarówno rury odpowiedzialne za zasilanie urządzeń grzewczych, jak i odprowadzające zimną wodę. Ponadto nowo powstające budynki nie mogą być oddane do użytku bez certyfikatu energetycznego, a jego uzyskanie zależy natomiast między innymi od zastosowanych otulin w instalacjach grzewczych. 

czytaj całość »
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl