Producent
Cena
-
od
do
Wybierz wystawcę
169,00 zł
Cena netto: 137,40 zł
169,00 zł
Cena netto: 137,40 zł
299,00 zł
Cena netto: 243,09 zł
210,00 zł
Cena netto: 170,73 zł
299,00 zł
Cena netto: 243,09 zł
210,00 zł
Cena netto: 170,73 zł
17 940,00 zł
Cena netto: 14 585,37 zł
12 900,00 zł
Cena netto: 10 487,80 zł
9 999,00 zł
Cena netto: 8 129,27 zł
1 265,67 zł
Cena netto: 1 029,00 zł
1 265,67 zł
Cena netto: 1 029,00 zł
1 265,67 zł
Cena netto: 1 029,00 zł
3 173,40 zł
Cena netto: 2 580,00 zł
2 538,72 zł
Cena netto: 2 064,00 zł
3 173,40 zł
Cena netto: 2 580,00 zł
34 952,91 zł
Cena netto: 28 417,00 zł
34 952,91 zł
Cena netto: 28 417,00 zł
34 952,91 zł
Cena netto: 28 417,00 zł
Izolacja ciepłochronna
Izolacja ciepłochronna powoduje, że ciepło zatrzymuje się wewnątrz danej instalacji lub budynku. Materiały, jakich używa się do ocieplania, zabezpieczają środowisko przed niekorzystnym wpływem niskich temperatur. Stosuje się je także w celu obniżenia strat energii. Jeśli zatem prawidłowo wykona się izolację ciepłochronną, można zredukować koszty utrzymania instalacji lub budynku. Takie rozwiązanie jest nie tylko ekonomiczne, ale i bezpieczne
Gdzie stosuje się izolację ciepłochronną?
Przede wszystkim ociepla się nie tylko budynki, ale także części konstrukcyjne. Chodzi tu o izolacje termiczne rurociągów, jak również kominków. Izolacja cieplna jest bardzo ważna, zwłaszcza jeśli chodzi o duże powierzchnie, z których szybko ucieka ciepło. Stosuje się ją także w halach przemysłowych i magazynach.
Izolacje termiczne rurociągów dotyczą takich elementów jak:
- kanały
- turbiny
- silniki
- układy wydechowe
- kompensatory
- urządzenia technologiczne
- instalacje ciepłownicze i technologiczne
- elektrofiltry
- kotły energetyczne
Z kolei, jeśli chodzi o budynki, izolacji termicznej wymagają te miejsca, przez które szybko przenika ciepło - przegrody zewnętrzne, dach, fundamenty oraz podłogi. Rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakie muszą spełniać budynki i ich umiejscowienie, zwiększają wymagania co do izolacyjności termicznej domów.
Współczynnik przenikania ciepła określa się symbolem U. Im jego wartość jest niższa, tym mniej ciepła ucieka przez dany element. Jak już wspomniano, w nowoczesnym budownictwie izolacja termiczna ma kluczowe znaczenie.
Jak ocieplić budynek?
Trzeba zacząć od fundamentów. Ściany fundamentowe ociepla się od zewnątrz. Płyty, które izolują fundament, mają tę samą grubość, co termoizolacja ścian zewnętrznych. Sprawia to, że montaż jest o wiele łatwiejszy. Najczęściej do ocieplania fundamentów wykorzystuje się płyty styropianowe lub płyty XPS.
Ściany zewnętrzne ociepla się, wykorzystując technologię dwuwarstwową i płyty styropianowe. Do izolacji termicznej ścian trójwarstwowych (w domach jednorodzinnych) stosuje się wełnę mineralną (jest ona dość rzadko użytkowana).
Izolacja dachu polega na tym, że pokrywa się jego powierzchnię sprężystymi matami z wełny mineralnej. Jest to popularny materiał, który dopasowuje się do przestrzeni pomiędzy krokwiami. Oprócz wspomnianej maty stosuje się także natryskiwaną piankę poliuretanową.
Podczas izolowania termicznego stropodachów najczęściej korzysta się z materiałów, jakimi są płyty styropianowe i płyty XPS.
Jakie materiały do izolacji ciepłochronnej wykorzystuje się najczęściej?
Materiałów do izolacji cieplnej jest naprawdę wiele. Warto je opisać, ponieważ każdy z nich ma inne właściwości i parametry. Wełna mineralna to mieszanka włókien mineralnych i dużej ilości powietrza. To ono stanowi nawet 95% objętości wełny. Izolacja z wykorzystaniem tego materiału doskonale zapobiega oddawaniu ciepła. Wełna mineralna charakteryzuje się najwyższymi klasami odporności ogniowej - A1 i A2 w siedmiostopniowej skali europejskiej. Pali się, nie wydzielając dymu i nie rozprzestrzeniając ognia. Jest więc bardzo bezpieczna. Izolacje z wykorzystaniem wełny mineralnej to maty, płyty lub otuliny. Znajduje ona zastosowanie przy ocieplaniu budynków.
Pianka poliuretanowa to kolejny bardzo popularny materiał wykorzystywany do izolacji. Jest ona wodoodporna, palna i nie podlega korozji biologicznej. Ma dobre właściwości izolacyjne, które zawdzięcza swojej gęstości - na poziomie 29-33 kg na metr sześcienny. Mniej popularna jest sztywna odmiana pianki poliuretanowej, która ma właściwości samogasnące.
Ponadto pianka poliuretanowa jest wytrzymała na:
- oleje
- smary
- rozpuszczalniki
- kwasy
- zasady
Trzeba pamiętać, że poliuretan nie jest odporny na promieniowanie UV, dlatego, jeśli stosuje się go na zewnątrz, trzeba go dodatkowo zabezpieczyć przed słońcem. Pianka poliuretanowa może występować w formie: płynnej, maty, płyty, otuliny, granulowanych odpadów. Jest materiałem wykorzystywanym do izolacji rurociągów ciepłowniczych, pawilonów, do ocieplania natryskowego domków działkowych, obiektów budowlanych, a także do izolacji przemysłowych.
Wyróżnia się dwa rodzaje materiałów należących do rodziny poliuretanów - poliuretan PUR i poliuretan PIR. Ten pierwszy stosuje się do obudowy ścian i dachów. Pełni tu funkcje samonośnego kompozytu. Z kolei poliuretan PIR to tak zwana miękka okładzina, czyli płyty wykorzystywane do izolacji ścian, dachów, podłóg i posadzek, zarówno w budownictwie indywidualnym, jak i przemysłowym. Może być zamiennikiem wełny mineralnej i styropianu. Jest materiałem idealnym do produkcji otulin do rur. Poliuretany bywają również używane do docieplania chlewni, obór, kurników, pieczarkarni.
Aerożel występuje najczęściej w formie maty. Jest materiałem, który wykorzystuje się do ocieplania trudnych miejsc budynku, takich jak nadproża, ościeża. Jego współczynnik przewodzenia ciepła jest niższy niż w przypadku innych materiałów termoizolacyjnych. Dzięki dobrym właściwościom izolacyjnym aerożel można zastosować jako znacznie cieńszą warstwę. Przydaje się do usuwania mostków termicznych, do ocieplania od wewnątrz, przy ogrzewaniu podłogowym oraz przy izolacji budynków zabytkowych. Wprost idealnie nadaje się do ocieplania budynków pasywnych i energooszczędnych.
Opisane izolacje stosuje się podczas ocieplania budynków, rurociągów, a także elementów przemysłowych. Każdy z materiałów ma inne parametry oraz właściwości. Wiele z nich znacznie podnosi poziom bezpieczeństwa, przy zachowaniu swoich podstawowych funkcji, jakimi są ocieplanie budynków i rurociągów oraz obniżenie kosztów zużycia energii.