Producent
Cena
-
od
do
Wybierz wystawcę
169,00 zł
Cena netto: 137,40 zł
169,00 zł
Cena netto: 137,40 zł
210,00 zł
Cena netto: 170,73 zł
299,00 zł
Cena netto: 243,09 zł
210,00 zł
Cena netto: 170,73 zł
299,00 zł
Cena netto: 243,09 zł
17 940,00 zł
Cena netto: 14 585,37 zł
12 900,00 zł
Cena netto: 10 487,80 zł
9 999,00 zł
Cena netto: 8 129,27 zł
349,00 zł
Cena netto: 283,74 zł
310,00 zł
Cena netto: 252,03 zł
290,00 zł
Cena netto: 235,77 zł
Mostki termiczne
Mostki termiczne to zmora wielu domów. Powodują spore straty energii, dlatego warto dowiedzieć się, jak je wyeliminować, tym bardziej że podnoszą one nawet o 20% - 30% zapotrzebowanie budynku na ciepło. Dzięki naszym izolacjom będziesz skutecznie walczyć z mostkami termicznymi. Tylko najpierw dowiedz się, czym one są.
Co to są mostki termiczne?
Mostkami termicznymi w ścianach zewnętrznych są parapety, połączenia balkonów ze stropem, boczne ościeża otworów okiennych i drzwi balkonowych, wieńce i nadproża, ściany piwnic i wieńce stropów nad piwnicą. Przyczyną mostków termicznych najczęściej jest nieprofesjonalne i niefachowe wykonanie budynku. Jeśli detale są źle lub błędnie zaprojektowane, prowadzi to do obniżenia temperatury wewnętrznej powierzchni przegrody w miejscu jej występowania. Straty ciepła, zawilgocenie ścian i powstanie pleśni są wtedy nieuniknione.
Jak dzieli się mostki cieplne?
Mamy kilka podziałów mostków cieplnych. Ze względu na przyczynę zaistnienia dzieli się je na: konstrukcyjne (związane z niejednorodnością budowy przegrody) oraz geometryczne (narożniki). Z kolei podział ze względu na zakres oddziaływania to: punktowe i liniowe.
Mostki termiczne (cieplne) mogą wystąpić nawet przy grubej warstwie izolacyjnej. Każdy projektant musi uwzględnić wpływ mostków termicznych na bilans cieplny domu oraz ograniczenie ich oddziaływania.
Jak usunąć mostki termiczne?
Całkowite usunięcie mostka termicznego nie jest możliwe. Dobra wiadomość jest taka, że można go ograniczyć. Stolarka okienna i drzwiowa powinna być zamontowana w warstwie izolacji w taki sposób, aby izolacja cieplna nachodziła na ramy okienne i drzwiowe. Ścianę piwnicy zaizoluj od strony wewnętrznej i zewnętrznej tak, by izolacja piwnicy łączyła się z izolacją ściany zewnętrznej i stropu. Warstwa ocieplenia powinna mieć od pół do metra wysokości i być połączona z izolacją stropu. Zadbaj też o ocieplenie stropów, dachów i stropodachów oraz wyeliminuj spękania i duże rysy na elewacji.
Prawda jest taka, że uniknąć mostków termicznych możesz już na etapie projektowania budynku i jego budowy. Do murowania pierwszej warstwy warto zastosować materiał o wysokiej izolacyjności na przykład aerożel. Wpłynie on na ograniczenie mostka termicznego na granicy ściany fundamentowej i nośnej. Pierwsza powinna być zbudowana z bloczków o niższym współczynniku przewodzenia ciepła niż w pozostałych warstwach.
Gdzie jest największa przenikalność ciepła?
Największa przenikalność ciepła jest w miejscu połączenia balkonu ze stropem żelbetowym i właśnie to połączenie generuje najwięcej strat ciepła. Ograniczysz je, ocieplając balkon warstwą izolacyjną układana od góry i od dołu płyty balkonowej.
Obecność mostków cieplnych - jakie zagrożenia generują?
Temat mostków cieplnych wcale nie jest banalny. Konsekwencją ich obecności są znaczne straty ciepła. Powoduje je miejscowe wychłodzenie przegród budowlanych. W takich miejscach bardzo często dochodzi do skraplania się pary wodnej, co prowadzi do zawilgocenia materiałów izolacyjnych i konstrukcyjnych. Może dojść nawet do rozwoju grzybów lub pleśni. Jeśli różnice temperatur między wewnętrzna a zewnętrzną częścią budynku są duże, w miejscu, gdzie powstał mostek termiczny, przegroda się wychładza. Straty ciepła prowadzą do większych kosztów ogrzewania. W skrajnych przypadkach mostki termiczne mogą prowadzić do uszkodzenia konstrukcji budynku, zwłaszcza w miejscach nieocieplonych lub źle ocieplonych.
Mata aerożelowa - świetna do usuwania mostków cieplnych
Mata aerożelowa jest doskonała do usuwania mostków cieplnych. Jej współczynnik przewodzenia ciepła jest znacznie niższy niż w przypadku innych termoizolacji. Matę aerożelową można zastosować tam, gdzie nie zdają egzaminu tradycyjne izolacje na przykład w ościeżach okiennych, drzwiowych, wnękach pod rolety zewnętrzne, lukarnach. Co więcej, dzięki bardzo dobrym właściwościom izolacyjnym aerożelu, zastosujesz go w cieńszej warstwie. W oknach i drzwiach zamontuj wkładki z aerożelu, żeby poprawić ich właściwości termoizolacyjne. Maty aerożelowe łatwo dociąć, dlatego dopasujesz je nawet tam, gdzie jest dużo detali.