
Ulga termomodernizacyjna a ocieplenie budynku
Przełom marca oraz kwietnia dla większości osób kojarzy się z rozliczeniami z fiskusem. Wykonując je, warto jednak wiedzieć, że w przypadku kiedy w danym roku podatkowym zostały przeprowadzone prace termomodernizacyjne budynku, można skutecznie obniżyć swój podatek, korzystając z opcji, jaką jest ulga termomodernizacyjna.
Czym jest ulga termomodernizacyjna?
Ulga termoizolacyjna to rozwiązanie wprowadzone od 1 stycznia 2019 roku, które pozwala odliczyć od podstawy obliczania podatku kwotę wydaną na wszelkiego rodzaju prace mające na celu poprawić komfort cieplny budynku oraz zmniejszyć emisję zanieczyszczeń do atmosfery. Dzięki niej inwestorzy ponoszą więc niższe koszty.
Jakie wydatki można odliczyć od podstawy opodatkowania w ramach ulgi termomodernizacyjnej?
Ogólnie mówiąc, w ramach ulgi termomodernizacyjnej podatnicy mogą odliczyć od podstawy opodatkowania wydatki poniesione na materiały budowlane niezbędne do przeprowadzenia termomodernizacji budynku, a także urządzenia czy też usługi ich montażu. Szczegółowa lista wszystkich inwestycji, które uprawniają do skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej, dostępna jest na stronie Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju. Wśród nich wyróżnić można natomiast między innymi:
- zakup i montaż kotłów grzewczych,
- zakup i montaż urządzeń bazujących na odnawialnych źródłach energii,
- wymianę stolarki okiennej i drzwiowej,
- zakup materiałów ociepleniowych.
Jak więc widać z ulgi mogą skorzystać osoby, które na przykład w poprzednim roku podatkowym dokonały wymiany izolacji w budynkach, na skuteczniejszą. Dzięki temu zyskują one podwójnie. Po pierwsze ponoszą mniejsze wydatki na ogrzewanie budynków, ze względu na ich lepszą szczelność, a po drugie nie płacą podatków.
Kto może skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej?
Wyliczając wysokość należnego podatku dochodowego, z ulgi termomodernizacyjnej mogą skorzystać osoby, będące podatnikami:
- płacący liniowy PIT 19%
- płacący PIT według skali podatkowej 17% oraz 32%,
- ryczałtowymi rozliczający się na podstawie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
Jedynym warunkiem w tym przypadku jest to, aby takie osoby były właścicielami lub współwłaścicielami budynków mieszkalnych, jednorodzinnych, które według ustawy o PIT określane są jako:
budynek wolnostojący lub w zabudowie bliźniaczej, szeregowej czy też grupowej zaspokajający potrzeby mieszkaniowe.
Oznacza to więc, że z ulgi termomodernizacyjnej nie mogą skorzystać właściciele lokali usługowych, ani osoby dopiero budujące domy, gdyż nie są oni ich właścicielami do momentu zakończenia prac budowlanych i odbioru budynku.
Istotnym faktem jest także to, że z ulgi termomodernizacyjnej mogą skorzystać również małżonkowie rozliczający się wspólnie z fiskusem. W takiej sytuacji, aby obie osoby mogły skorzystać z ulgi konieczne, jest jednak zwrócenie uwagi, aby faktura za materiały ociepleniowe czy ich montaż była wystawiona na nich oboje.
Jak wyliczyć ulgę za zakup materiałów termoizolacyjnych?
Ulga termomodernizacyjna określa nie tylko zakres prac, których koszty mogą zostać przez nią odliczone od podatku dochodowego, ale również ich wartość, która nie może przekraczać 53 000 złotych, dla wszystkich inwestycji. Warto jednak pamiętać, że w przypadku małżeństw maksymalna kwota odliczeń przypadająca dla każdego z nich, czyli jako współwłaściciele mogą oni łącznie odliczyć od podatku aż 106 000 złotych kosztów ponoszonych na prace termomodernizacyjne.
Korzystanie z samej ulgi termomodernizacyjnej jest niezwykle proste. Wystarczy, wypełniając zeznanie roczne PIT odliczyć od dochodu kwotę wydatków poniesionych np. na zakup mat aerożelowych do ocieplania budynku, a następnie dopiero od tak obniżonego dochody wyliczyć należny podatek.
Zakładając więc, że Pan Andrzej uzyskał w 2020 roku dochód na poziomie 79 900 złotych i przeprowadził wymianę termoizolacji w swoim domu, która kosztowała go 52 000 złotych, zamiast płacić 17% podatku od pełnej kwoty, zapłaci go wyłącznie od 79 900 - 52 0000, czyli 27 900 złotych.
W sytuacji, kiedy dochód Pana Andrzeja byłby niższy niż koszty związane z inwestycją w nowe ocieplenie budynku i wynosiłby np. 45 000 złotych, może on natomiast odliczyć tylko część kosztów poniesionych na zakup i montaż nowej izolacji budynku, a pozostałą resztę odliczyć w ramach ulgi w kolejnym rozliczeniu rocznym podatku.
Przy czym należy pamiętać, że jest to możliwe wyłącznie przez okres 6 kolejnych lat liczony od roku podatkowego, w którym zostały przeprowadzone prace termomodernizacyjne.