Termoizolacje przemysłowe przynoszą zwrot z inwestycji nawet w kilka miesięcy
Przeprowadzenie termoizolacji w przemyśle jest ekonomicznie uzasadnionym posunięciem. Jak powszechnie wiadomo, taka inwestycja pozwala bowiem zmniejszyć straty energii, a co za tym idzie generować oszczędności. Jednak wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jak duże mogą one być w przypadku branży przemysłowej. Ile więc pozwala oszczędzić przeprowadzenie termoizolacji w przemyśle i dlaczego jest ona tak ważną kwestią nie tylko z punktu widzenie rentowności zakładów przemysłowych, ale także energetyki całej Europy?
Dlaczego termoizolacja w przemyśle jest tak istotna dla nas wszystkich?
Według raportów z 2015 roku to właśnie przemysł wraz z rolnictwem zużywa najwięcej energii końcowej, bo aż 30% wśród wszystkich gałęzi gospodarki. Jest to więc o wiele więcej niż chociażby 10 lat temu. W związku z tym zmniejszenie strat energii właśnie w tych sektorach jest najbardziej istotne dla obniżenia zużycia energii w Europie, a co za tym idzie przeprowadzenia niezwykle potrzebnej transformacji energetycznej.
Przedsiębiorstwa przemysłowe powinny się więc jak najbardziej skupiać na minimalizacji strat energii w swoich firmach, ponieważ to właśnie w nich pomimo wielu zmian grubość izolacji termicznych wciąż pozostaje na stałym poziomie, a co za tym idzie straty ciepła, jakie one notują, wciąż utrzymują się na średnim poziomie 150 W na metr kwadratowy. Dla porównania straty energii w budynkach mieszkalnych plasują się obecnie na poziomie około 10 W na metr kwadratowy, czyli aż o 15 razy mniej.
Z czego to wynika? Przede wszystkim z zasad fizyki, ponieważ im większa różnica temperatur tym straty ciepła są wyższe. Zakładając więc, że poprawnie zaizolowane rurociągi przemysłowe uzyskują temperaturę około do 150 do 200 stopni Celsjusza, w zetknięciu z zimnym powietrzem o temperaturze 15 stopni Celsjusza generują one o wiele większe straty ciepła niż np. domy jednorodzinne.
Ile energii można zaoszczędzić, wykonując nową izolację przemysłową?
Aby móc oszacować jakie oszczędności jest w stanie przynieść termoizolacja przemysłowa za pomocą np. aerożeli należy posłużyć się przykładem. Wobec tego zakładając, że przedsiębiorstwo energetyczne posiada starty ciepła na nieizolowanych zaworach kołnierzowych instalacji na poziomie 1960 W/m, które generują koszty na poziomie około 7000 złotych rocznie dla zaworów o średnicy DN 350, gdyż przyjmuje się, że jeden izolowany zawór odpowiada 1,5 odcinkowymi nieizolowanego rurociągu.
Jeśli więc zawory kołnierzowe zostaną zaizolowane otulinami z aerożeli możliwe jest zredukowanie zużycia energii o nawet 84 270 kWh w skali roku, co z kolei pozwala na oszczędności rzędu niemal 6700 złotych. Taka inwestycja pozwoliłaby więc nie tylko zmniejszyć straty ciepła, ale także dać wymierne oszczędności dla zakładu energetycznego, a tym samym zwrócić się w przeciągu zaledwie kilku miesięcy, biorąc pod uwagę koszt zastosowanych materiałów izolacyjnych, jakimi byłyby aerożele.
Podsumowując, wykonanie termomodernizacji przemysłowej pozwala na zmniejszenie zużycie energii poprzez redukcję jej strat, a co za tym idzie zmniejszyć wpływ tego typu przedsiębiorstw na środowisko naturalne. Dodatkowo jest ona także niezwykle opłacalna ze względów ekonomicznych dla przemysłu, ponieważ zwrot z inwestycji w tym przypadku może nastąpić nawet w ciągu kilku miesięcy. Jedynym warunkiem, aby to się stało, jest dobranie odpowiednich materiałów izolacyjnych spełniających określone warunki i cechujące się niskim współczynnikiem ciepła, jak np. maty aerożelowe z naszej oferty.
Więcej na temat termoizolacji przemysłowych za pomocą aerożelu możesz przeczytać także tutaj oraz tutaj w naszych poprzednich wpisach.