Wystawcy
Wybierz wystawcę
3 najważniejsze funkcje izolacji przemysłowej 0
3 najważniejsze funkcje izolacji przemysłowej

3 najważniejsze funkcje izolacji przemysłowej 

Inwestycje przemysłowe wiążą się z koniecznością przeprowadzenia wielu różnorodnych prac, wśród których wymienić można między innymi wykonanie izolacji. Wbrew pozorom izolacja przemysłowa jest niezwykle istotną kwestią wpływającą na ekonomiczność procesów przemysłowych, zmniejszenie strat ciepła, a także ochronę środowiska naturalnego. Dlatego też w tym artykule skupiamy się na najważniejszych funkcjach dobrze zaprojektowanej i dobranej izolacji w przemyśle.  

Zmniejszenie strat cieplnych

Pierwszym i podstawowym zadaniem izolacji przemysłowych wykonywanych jako ciepłochronne jest zmniejszenie strat ciepła, pozwalające tym samym zmniejszyć wciąż rosnące koszty energii. Dzięki dobrze wykonanej izolacji przemysłowej przedsiębiorstwa produkcyjne realizujące procesy technologiczne z wykorzystaniem energii cieplnej mogą wygenerować znaczne oszczędności, tym samym stając się o wiele bardziej konkurencyjnymi na rynku. Gdyż podczas jej przesyłu izolacja zapewnia pełną szczelność instalacji. 

Ekonomiczność procesów przemysłowych

Izolacje przemysłowe oprócz ochrony przed stratami ciepła, mogą chronić także przed zimnem, zapewniając zarówno szczelność płaszcza, jak i warstwy izolacyjnej. Dzięki temu izolowane instalacje stają się odporne na kondensacje oraz oblodzenia. Działają sprawniej, a ilość ich awarii zostaje znacznie obniżona

Izolacje przemysłowe zimnochronne, skuteczne są nawet w temperaturach sięgających 170 stopni Celsjusza poniżej 0, wobec tego ich zastosowanie jest możliwe w wielu różnorodnych branżach przemysłu. 

Izolacja przemysłowa a ekologia

Mówiąc o współczesnej izolacji przemysłowej, nie można także pominąć istotnej kwestii, jaką jest ekologia. Właściwie zaprojektowana i dobrana do danych warunków izolacja jest bowiem w stanie znacznie zmniejszyć emisję szkodliwych dla środowiska zanieczyszczeń, takich jak: 

  • tlenki azotu, 
  • tlenki siarki, 
  • rtęć
  • CO2.

Właściwa izolacja przemysłowa przekłada się także na wyższą efektowność procesów technologicznych. W związku z tym wymagają one mniejszych nakładów surowców oraz energii dla uzyskania takich samych rezultatów. Generuje ona więc nie tylko oszczędności dla właścicieli przedsiębiorstw przemysłowych, ale także gwarantuje ekologiczniejszą produkcję bez zbędnego, nadmiernego obciążania środowiska naturalnego. 

Jak wykonać poprawnie izolację przemysłową?

Aby zastosowana izolacja przemysłowa była w stanie spełnić wszystkie wymienione powyżej funkcje, powinna być ona jednak odpowiednio zaprojektowana i dobrana do danych potrzeb przedsiębiorstwa. Dlatego też inwestorzy nie powinni oszczędzać na jakości zastosowanych materiałów izolacyjnych oraz ich grubości. Pozorna oszczędność na tych kwestiach przełoży się bowiem w przyszłości na straty w postaci wyższych kosztów eksploatacyjnych. 

Wobec tego najlepszym rozwiązaniem jest dobieranie ekonomicznej grubości izolacji przeznaczonej do danej instalacji według normy izolacyjnej PN-B-20105:2014. A także wykonywanie jej z wysokiej jakości materiałów, takich jak na przykład maty aerożelowe, o których zaletach zastosowania w izolacjach przemysłowych pisaliśmy między innymi we wpisie: Ekonomiczne przesłanki zastosowania aerożeli w izolacjach przemysłowych



Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl