Wystawcy
Wybierz wystawcę
Rozwój nanotechnologii w branży budowlanej 0
Rozwój nanotechnologii w branży budowlanej

Rozwój nanotechnologii w branży budowlanej 

Z terminem nanotechnologii spotykamy się coraz częściej w naszym codziennym życiu. Korzyści jakie jest ona w stanie zapewnić, są bowiem wielowymiarowe, w związku z tym znajduje ona zastosowanie między innymi w biomedycynie, elektrochemii, przemyśle, a także branży budowlanej, na której szerzej skupiamy się w tym artykule. Wobec tego dowiesz się z niego, czym jest nanotechnologia, jakie jest jej zastosowanie w budownictwie i jak kształtuje się jej przyszłość w tej branży. 

Czym jest nanotechnologia i jakie były jej początki?

Nanotechnologia to ogólne określenie dla różnorodnych technik oraz sposobów tworzenia struktur o rozmiarach na poziomie pojedynczych atomów i cząsteczek. W związku z tym według zaleceń Komisji Europejskiej nanomateriałami można określić elementy, które co najmniej w jednym wymiarze cechują się rozmiarem od 1 do 100 nm. Nanotechnologie w prosty i trafny sposób określił także laureat nagrody Nobla za odkrycie nanocząsteczek — fulerenów, według jego słów jest ona bowiem „sztuką finezyjnego budowania: atom po atomie”.

Pierwszy raz termin nanotechnologii został użyty natomiast w 1974 roku przez japońskiego naukowca Norio Taniguchi. Według niego „Nanotechnologia jest produkcją z wykorzystaniem technologii w celu osiągnięcia bardzo wysokiej dokładności i wyjątkowo małych wymiarów, tzn. precyzji rzędu 1 nm”. Stwierdzenie to było na tyle trafne, że definicja ta stosowana jest po dziś dzień. Rozwój dziedziny nauki związanej z nanotechnologią przypada jednak dopiero na lata 80 ubiegłego wieku, w których to wynaleziony został specjalistyczny mikroskop pozwalający na obrazowanie atomów, który wyeliminował problemy związane z dostępnością do odpowiednich sprzętów w tej dziedzinie. 

Nanotechnologia w budownictwie

Nanotechnologia obecnie wykorzystywana jest w wielu różnorodnych branżach, wśród których wyróżnić można także budownictwo, w którym pozwala ona na tworzenie materiałów cechujących się całkowicie nowymi właściwościami lub ulepszonymi od tych, jakie oferują one pierwotnie. Przede wszystkim jest ona stosowana do poprawy parametrów podstawowych budulców — betonu, a także stali. Nanotechnologia pozwoliła między innymi zmodyfikować w branży budowlanej strukturę żelu krzemianu wapnia odpowiadającego za właściwości mechaniczne i fizyczne cementu. Dzięki temu uzyskany z jej zastosowaniem materiał jest mniej porowaty oraz mniej przepuszczalny, a co za tym idzie trwalszy. 

Nanomateriały w branży budowlanej podzielić można na trzy podstawowe grupy ze względu na klasyfikację wymiarów występujących w nich cząsteczek. Wobec tego wyróżnia się obecnie:

  • dyskretne nanoobiekty,
  • materiały monofunkcyjne powierzchniowe,
  • makroskopowe materiały nanokonstrukcyjne. 

Należy jednak pamiętać, że nanotechnologia w budownictwie nie tylko pozwala na ulepszanie wykorzystywanych od lat materiałów, ale także tworzenie nowych, wyróżniających się innowacyjnymi parametrami materiałów budowlanych. Doskonałym przykładem jednego z nich jest między innymi aerożel, który zaliczany jest do materiałów o wyjątkowych właściwościach termoizolacyjnych. 

Dzięki nanotechnologii aerożel cechuje się porowatością dochodzącą niekiedy nawet do 99,8% oraz wielkością porów mniejszą niż 100 nm. W związku z tym wpływ konwekcji oraz promieniowania na przewodzenie został w nim w znaczny sposób zminimalizowany, a on sam cechuje się najniższym współczynnikiem przewodzenia ciepła wśród materiałów stałych przy jednoczesnym zachowaniu bardzo niewielkiej wagi oraz grubości. 

Przyszłość nanotechnologii w branży budowlanej

Współcześnie nanotechnologia to dziedzina, która cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Dlatego też istnieje bardzo duży nacisk na tworzenie odpowiednich warunków do jej rozwoju w każdej z branż, w tym także w branży budowlanej. Można więc szacować, że w najbliższych latach nanomateriały budowlane będą powszechnie stosowane. Zresztą już ma to miejsce w przypadku choćby wspomnianego aerożelu wykorzystywanego do niwelowania mostków termicznych, ocieplania budynków od wewnątrz czy też modyfikowania stolarki okiennej oraz drzwiowej mającego na celu poprawę ich izolacyjności. 



Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl