Wystawcy
Wybierz wystawcę
Jakie funkcje pełni izolacja techniczna w przemyśle? 0
Jakie funkcje pełni izolacja techniczna w przemyśle?

Jakie funkcje pełni izolacja techniczna w przemyśle? 

W poprzednim wpisie poruszyliśmy temat izolacji technicznych w budynkachdo których mogą być stosowane między innymi aerożele. Tym razem skupimy się natomiast na izolacjach technicznych w przemyśle oraz branży produkcyjnej, w których ich rola jest niezwykle istotna z wielu względów. Sprawdzamy więc jakie są najczęstsze problemy związane z izolacją techniczną w przemyśle oraz jakie parametry powinna ona spełniać. 

Jakie funkcje pełni izolacja techniczna w przemyśle?

Izolacja techniczna w przemyśle, choć jeszcze do niedawna nie doceniana, tak jak być powinna, pełni w niezwykle istotną funkcję. Pozwala ona bowiem nie tylko eliminować straty energii oraz ciepła, ale także zapobiega korozji elementów, kondensacji na nich pary wodnych, a niekiedy również izoluje je akustycznie. 

Dlatego też tak ważny jest dobór odpowiednich materiałów, z jakich wykonywana jest izolacja techniczna w przemyśle, które pozwolą osiągnąć ogromne oszczędności związane z minimalizacją strat energii i ciepła, a także wyeliminują poniższe problemy. 

Najczęstsze problemy związane z izolacją techniczną instalacji przemysłowych

Choć w obecnych czasach podczas wykonywania izolacji technicznych cała uwaga jest skupiona najczęściej na minimalizacji strat ciepła oraz energii, nie należy także zapominać o niezwykle kosztownych problemach związanych, chociażby z korozją instalacji. 

Korodujące elementy instalacji technicznej, które są wynikiem kondensującej się na nich pary wodnej, wpływają bowiem nie tylko na jej sprawność, a co za tym idzie efektywność, ale także wymuszają wraz z czasem przeprowadzanie kosztownych wymian i napraw. 

Przykładem ogromnego znaczenia dla instalacji technicznej zastosowanej w nich izolacji mogą być skutki jej nieodpowiedniego doboru w instalacjach chłodniczych. Korozja kanałów wentylacyjnych czy armatury w instalacjach z wodą lodową lub czynnikiem chłodzącym doprowadza bowiem do zmniejszenia wydajności tego typu systemów w wyniku spadków ciśnienia. Dodatkowo gromadząca się w kanałach wentylacyjnych wilgoć, jest także zagrożeniem związanym z powstawaniem w nich pleśni czy grzybów, które następnie wraz z wentylowanym powietrzem przedostają się dalej, stanowiąc zagrożenie dla zdrowia ludzi oraz zwierząt. 

Dlatego też współcześnie znając już konsekwencje źle wykonanej lub wykonanej z niepoprawnie dobranych materiałów izolacji technicznej, dąży się do tego, aby zapewniała ona jak najniższy poziom współczynnika przenikania ciepła, przy jednocześnie jak najmniejszej grubości jej warstwy oraz jak najlepszej odporności na wilgoć. W związku z tym coraz częściej w tym przypadku znajdują zastosowanie aerożele, a właściwie maty aerożelowe

Jakie parametry musi spełniać materiał izolacyjny stosowany w izolacjach technicznych przemysłowych? 

Podstawowym i zarazem najważniejszym parametrem stosowanego materiału w izolacjach technicznych jest jego zdolność do utrzymania zadanej temperatury w izolowanej instalacji, czy też urządzeniu. Dzięki temu zapewnione jest jego właściwe działanie, a co za tym idzie, zminimalizowane są straty energii. 

Kolejną kwestią są także względy związane z BHP. Izolacja techniczna w przemyśle powinna bowiem być na tyle skuteczna, aby jej wierzchnia warstwa nie generowała zagrożenia dla zdrowia i życia ludzkiego, pozwalając tym samym na dokonywanie napraw instalacji czy ich przeglądów bez żadnych przeszkód. Do tego powinna być ona także niepalna, aby nie zwiększała ryzyka rozprzestrzeniania się ognia w razie wystąpienia pożaru. 

Dlatego też do wykonywania izolacji technicznych w przemyśle coraz częściej oprócz takich materiałów jak pianki polietylenowe, izolacje z kauczuku czy też wełny mineralnej stosuje się aerożele, które w pełni spełniają powyższe parametry, dzięki swoim właściwościom, o których pisaliśmy w tym wpisie



Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl