Wystawcy
Wybierz wystawcę
Parametry użytkowe mat areożelowych- AeroMat 650 0
Parametry użytkowe mat areożelowych- AeroMat 650

Parametry użytkowe mat aerożelowych- AeroMat 650 

Aerogel, a właściwie maty aerożelowe to doskonały termoizolator, który ze względu na swoje właściwości może być wykorzystywany tam, gdzie inne materiały izolacyjne nie są możliwe do zastosowania. Jakie parametry użytkowe posiada w takim razie aerożel w postaci AeroMat 650 i czy dzięki temu może być stosowany w wysokotemperaturowych izolacjach przemysłowych i nie tylko? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule!

Właściwości AeroMat 650 

AeroMat 650 to termoizolacja aerożelowa, w postaci jak sama nazwa wskazuje mat, zwiniętych w ułatwiające ich transport rolki. Maty te cechują się jasnobeżową barwą o jednolitej powierzchni i włóknistej strukturze, przebiegającej wzdłuż ich długości. Gęstość oferowanych w naszym sklepie mat aerożelowych wynosi natomiast 180 kilogramów na metr sześcienny produkty, z kolei ich grubość to 13 milimetrów. 

Z czego zbudowana jest aerogel? 

Powszechnie wiadomo, że aerożel to jeden z najlżejszych termoizolatorów na świecie. Właściwość tą aerogel zawdzięcza dużej zawartości tlenu w swoim składzie, która może dochodzić nawet do 98%. Z czego jednak jeszcze zbudowane są maty aerożelowe AeroMat? Skład chemiczny produktu doskonale prezentuje poniższa tabela. 

tabela ze składem chemicznym areożelu

Wynika z niej, że w skład chemiczny maty aerożelowe wchodzi głównie 58,43% tlenu, 28,96% krzemu, 7,16% wapnia oraz 4 ,42% glinu. Pozostała część to niewielkie ilości magnezu, węgla i sodu. Dzięki tym składnikom mata aerożelowa jest giętka i pozwala dopasować ją do niemal każdej powierzchni, w nawet najbardziej zawiłych elementach instalacji przemysłowej. 

Do jakiej temperatury może być stosowana mata wykonana z aerożelu krzemionkowego? 

Maksymalna temperatura stosowania materiałów termoizolacyjnych określana jest zgodnie z EN ISO 9229:2007. Oznacza ona według tych wytycznych najwyższą temperaturę, do jakiej może być stosowany dany wyrób izolacyjny o danej grubości. 

W przypadku sprawdzania wytrzymałości termicznej maty aerożelowe AreoMat 650 zastosowano parametry podobne do tych stosowanych w trakcie kontrolowania wełny mineralnej, będącej powszechnie stosowanym termoizolatorem. Wyniki badań przeprowadzonych przez dr Artura Mirosa w Centrum Niskoenergetycznej Technologii Budowlanej i Zarządzania Środowiskiem w Katowicach wykazały w tym przypadku maksymalną temperaturę stosowania produktu, jakim jest Areo MAt 650 wynosi 650 stopni Celsjusza. Dzięki temu może być ona bez żadnych przeszkód stosowana w wysokotemperaturowych izolacjach termicznych, bez obaw o jej uszkodzenie czy zmianę właściwości w wyniku oddziaływania wysokiej temperatury. 

Współczynnik przewodzenia ciepła- aerogel a wata mineralna

Badanie współczynnika przewodzenia ciepła wykonane zostały w specjalistycznym laboratorium za pomocą urządzenia nakierowującego ciepło na próbki maty aerożelowe, wykluczając jego przedstawianie się inną drogą niż przez powierzchnie maty. Badania te wykazały, że współczynnik przewodzenia ciepła w przypadku maty aerożelowe wynosi dla: 

  • 10 stopni Celsjusza - 0,020,
  • 100 stopni Celsjusza - 0,022,
  • 400 stopni Celsjusza - 0,050
  • 600 stopni Celsjusza - 0,092

Dokładne dane, wraz z porównaniem współczynnika z danymi dla wełny mineralnej prezentuje także poniższa tabela. 

Współczynnik przewodzenia ciepła

W związku z tym mata aerożelowa AeroMat 650 nie tylko posiada o wiele wyższą wytrzymałość termiczną w porównaniu do wełny mineralnej, ale także o wiele niższy współczynnik przewodzenia ciepła. Dzięki temu pozwala uzyskać w pełni szczelną i spełniająca swoje zadanie termoizolację, nawet w nietypowych warunkach. 

Dlatego też stosowana jest ona najczęściej w zakładach przemysłowych, do izolacji instalacji i kotłów, gdzie nie tylko termoizolacja różnorodne elementy, ale i nie zabiera miejsca, dzięki niewielkiej grubości, które jest w tym przypadku niezwykle kluczowe. Oprócz tego może być także stosowana do termoizolowana obiektów zabytkowych, w których istotne jest zachowanie oryginalnego wyglądu zewnętrznej elewacji budynków oraz do niwelowania mostków termicznych, w trudnodostępnych miejscach. 

Artykuł ten powstał na podstawie badań „Analiza Parametrów użytkowych maty aerożelowe AeroMat 650 do wysokotemperaturowych izolacji termicznych” wykonanych przez dr Artura Mirosa w Centrum Niskoenergetycznych Technologii Budowlanych i Zarządzania Środowiskiem. Przeprowadzonych na zlecenie 4I Sp. z o.o.



Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl