
W jaki sposób starzeje się aerożel w porównaniu do wełny mineralnej?
Materiały izolacyjne dobierane są do danych zastosowań pod względem ich izolacyjności cieplnej. Ta może jednak wraz z czasem zmieniać się pod wpływem różnorodnych procesów związanych z ich starzeniem. Dlatego też w tym artykule porównujemy to, w jaki sposób starzeje się wełna mineralna, która od lat jest powszechnie stosowana w przemysłowych izolacjach cieplnych oraz nowoczesne, innowacyjne maty aerożelowe coraz częściej zastępujące ją w izolacjach.
Czym jest starzenie się materiałów izolacyjnych?
Starzenie się materiałów izolacyjnych jest powszechnym procesem, który zachodzi w większości przemysłowych izolacji cieplnych. Proces ten polega na stopniowej utracie kluczowych właściwości izolacji wraz z czasem podczas ich użytkowania. Przyczyn starzenia się materiałów izolacyjnych stosowanych w przemysłowych izolacjach cieplnych jest wiele. Wśród najważniejszych z nich wyróżnić można natomiast:
- trudne warunki eksploatacyjne,
- szeroki zakres temperatur w trakcie ich użytkowania,
- działanie wilgoci penetrującej izolacje,
- obciążenia mechaniczne.
Wszystkie z nich mogą dodatkowo wzajemnie się wzmacniać poprzez jednoczesne oddziaływanie na izolacje, przyspieszając tym samym proces jej starzenia.
W jaki sposób starzeje się wełna mineralna?
Pogorszenie właściwości izolacyjnych wełny mineralnej następuje wskutek oddziaływania na nią kilku różnych czynników. Pierwszymi charakterystycznymi oznakami starzejącej się izolacji wykonanej przy zastosowaniu tego materiału jest przede wszystkim zmiana jego koloru. Wszelkiego rodzaju odbarwienia sugerują więc, że wełna mineralna mogła utracić swoje właściwości izolacyjne, zwiększając przy tym przewodność cieplną nawet kilkakrotnie, zwłaszcza jeśli zauważalne zmiany są wynikiem działania wilgoci.
Samo starzenie wełny mineralnej skutkuje natomiast wyraźnie mniejszą ilością spoiwa organicznego, które spaja włókna materiału, zapewniając mu odpowiednie parametry izolacyjne. Zauważalny jest także jego nierównomierny rozkład oraz łuszczenie się. Dodatkowo włókna wełny mineralnej również ulegają uszkodzeniu w postaci wygięć oraz złamań
W przypadku sorpcji stara wełna mineralna nie wykazuje natomiast znacznych zmian. Inaczej jest jednak w przypadku jej przewodności cieplnej, która zwiększa się, zwłaszcza jeśli chodzi o warstwy izolacyjne znajdujące się nie bezpośrednio przy izolowanym elemencie.
Analizując właściwości wełny mineralnej, pełniącej funkcje przemysłowych izolacji cieplnych można również dojść do wniosku, że proces jej starzenia nie zachodzi równomiernie. Materiał stykający się bezpośrednio z izolowanym elementem zachowuje bowiem większą część swoich właściwości izolacyjnych, w odróżnieniu od tego znajdującego się w warstwie zewnętrznej. Wynika to przede wszystkim z tego, że czynniki niszczące nie oddziaływają na izolacje w równomiernym stopniu.
W jaki sposób starzeją się maty aerożelowe?
W odróżnieniu od wełny mineralnej, maty aerożelowe zbudowane z nanoporowych struktur cechują się pasywną wydajnością. Oznacza to więc, że nie ulegają one procesowi starzenia, zachowując tym samym swoje właściwości izolacyjne przez dziesiątki lat. Dowodem na to są badania polegające na poddaniu mat aerożelowych działaniu temperatury wynoszącej 90 stopni Celsjusza przez 3 miesiące. Dzięki temu zostało zasymulowane 60 lat funkcjonowania izolacji przemysłowych wykonanych z aerożelu. Badania te nie wykazały żadnych zmian w przewodności cieplnej materiału, a tym samym jego strukturze czy właściwościach izolacyjnych. Oznacza to więc, że są one rozwiązaniem o wiele odporniejszym na działanie czynników powodujących starzenie izolacji. Między innymi z tego względu maty aerożelowe są wobec tego coraz częściej stosowane do wykonywania różnorodnych izolacji przemysłowych, gwarantując ich niezawodność przez wiele lat.
W ofercie naszego sklepu znaleźć można natomiast szeroki wybór mat aerożelowych przeznaczonych do różnych zastosowań. Zachęcamy więc do zapoznania się z pełną ofertą obejmującą ten odporny na starzenie się materiał.