Wystawcy
Wybierz wystawcę
Termomodernizacja zabytków z użyciem mat aerożelowych 0
Termomodernizacja zabytków z użyciem mat aerożelowych

Termomodernizacja zabytków z użyciem mat aerożelowych

Co do zasady wykonywanie izolacji termicznej od wewnątrz budynków nie jest dobrym rozwiązaniem. Jednak w przypadku obiektów wpisanych do rejestru zabytków, cechujących się bogatym wystrojem architektonicznym inne rozwiązanie jest niedopuszczalne. Dlatego też stosowanie jest w nich wykonanie termoizolacji poprawiającej bilans energetyczny od wewnątrz. W tym celu należy jednak dobrać odpowiednie materiały, którymi mogą być maty aerożelowe. Dlaczego? O tym poniżej. 

Ograniczenia związane z wykonywaniem termomodernizacji obiektów zabytkowych

Przeprowadzenie termomodernizacji w obiektach zabytkowych wymaga każdorazowo uzyskania zezwolenia, od właściwego dla lokalizacji budynku, wojewódzkiego konserwatora zabytków. Każdy z nich przydzielony jest bowiem do jednej z czterech klas, które nakładają znaczne ograniczenia związane z wykonaniem ich termomodernizacji. 

Wobec tego wyróżnia się: 

  • klasę pierwszą, do której zaliczane są obiekty budowlane, które zachowały swoje oryginalne wyprawy, elementy i detale architektoniczne, w związku z tym przeprowadzenie ich termomodernizacji wiąże się z największymi ograniczeniami, 
  • klasę drugą, do której zaliczane są obiekty, które nie zachowały swoich oryginalnych detali architektonicznych i wypraw, przez co pozwalają na większą swobodę wykonywani ich termomodernizacji, 
  • klasę trzecią, w której klasyfikowane są obiekty walorami architektonicznymi lub mające potencjalne znaczenie historyczne, czy też ulokowane w chronionych obszarach architektonicznych, 
  • klasę czwartą, do której zaliczane są pozostałe budowle, dające największą swobodę wykonywania ich termomodernizacji. 

Dlatego też wykonanie termomodernizacji budynków zabytkowych wymaga odpowiedniej wiedzy oraz metod, do których zaliczane jest między innymi ocieplenie ścian od wewnątrz. Pozwala ono bowiem na zmniejszenie strat ciepła w obiektach budowlanych w znaczny sposób, bez wpływu na zewnętrzny wygląd budynku. Wykonując ocieplenie od wewnątrz, należy jednak pamiętać, że powinno być ono przeprowadzone z zastosowaniem materiałów, które w jak najmniejszym stopniu wpłyną na ich kubaturę. 

Cechy mat aerożelowych pozwalających wykorzystywać je w wewnętrznej izolacji termicznej 

Najważniejszymi cechami mat aerożelowych sprawiającymi, że firmy wykonujące termomodernizacje budynków zabytkowych coraz częściej sięgają właśnie po nie, jest niski współczynnik przenikania ciepła zachowany na poziomie około 0,020 W/mK przy jednoczesnej niewielkiej grubości materiału. Dzięki temu zastosowanie go we wnętrzach budynków pozwala uzyskać doskonałe parametry termoizolacyjne zmniejszające energochłonność obiektów, a co za tym idzie także koszty ich eksploatacji i emisji CO2 do atmosfery. 

Ponadto niewielka grubość mat aerożelowych sprawia, że po ich zastosowaniu kubatura wnętrz obiektów zabytkowych nie zmniejsza się w tak znaczny sposób, jak ma to miejsce w przypadku, chociażby tradycyjnych materiałów izolacyjnych. W przypadku wykonywania termoizolacji budynków zabytkowych liczy się jednak nie tylko niski współczynnik przenikania ciepła, ale także takie parametry jak niepalność, właściwa odporność na rozciąganie oraz hydrofobowość. 

Maty aerożelowe spełniają wszystkie te warunki, a do tego są materiałami paroprzepuszczalnymi, przez co pozwalają „oddychać” przegrodom. Kwestia ta jest niezwykle istotna, ponieważ zapobiega kondensacji pary wodnej we wnętrzach zabytkowych budynków, doprowadzającej do powstawania pleśni oraz grzybów. W związku z tym z powodzeniem mogą być one stosowane zarówno na fasadach budynków, jak i podłogach, spełniając przy tym wszystkie wymagania jakimi powinny cechować materiały termoizolacyjne wykorzystywane do modernizacji cieplnej zabytków. 

Podsumowując, wykonanie izolacji termicznej ścian zabytkowych budynków od wewnątrz z użyciem mat aerożelowych pozwala uzyskać ich odpowiedni komfort cieplny przy jednoczesnym zachowaniu pierwotnego wyglądu zewnętrznej bryły budynku, wraz z cennymi z historycznego i architektonicznego punktu widzenia elementami. Dlatego też coraz częściej jest on stosowany podczas prac remontowych i renowacyjnych szkół, urzędów miast, ratuszy czy innych obiektów objętych nadzorem konserwatora zabytków. 

Jeśli poszukujesz mat aerożelowych do ocieplania budynków zabytkowych od wewnątrz, zapoznaj się z naszą ofertą. Znajdziesz tam maty AEROMAT 650 dostępne w kilku wariantach ich grubości wyboru.



Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl