Wystawcy
Wybierz wystawcę
Jakie dofinansowania na termomodernizacje budynku są dostępne w 2024? 0
Jakie dofinansowania na termomodernizacje budynku są dostępne w 2024?

Jakie dofinansowania na termomodernizacje budynku są dostępne w 2024?

Termomodernizacja budynku pozwala ograniczyć w nim straty ciepła, generując tym samym oszczędności związane z jego użytkowaniem oraz sprawiając, że staje się on bardziej ekologiczny. Do jej przeprowadzenia mogą zostać wykorzystane różne materiały, w tym aerożel, a koszty związane z tego typu przedsięwzięciem można znacząco obniżyć poprzez różnorodne ulgi oraz dofinansowania na termomodernizacje budynku. Najpopularniejszym pośród nich jest program Czyste Powietrze, a także Ulga termomodernizacyjna. 

Dofinansowania na termomodernizacje budynku w ramach programu Czyste Powietrze 2024 

Program Czyste Powietrze funkcjonuje w Polsce od 2019 r. W 2023 r. jego zasady zostały zmienione, dzięki temu obecnie można z niego uzyskać wyższe dofinansowania na termomodernizacje budynku. Na początku roku resort klimatu i środowiska podał informacje o wstrzymaniu wypłaty środków z tego programu, aktualnie został on jednak wznowiony i osoby planujące przeprowadzić w 2024 r. termomodernizacje budynku mogą skorzystać ze środków, jakie oferuje Narodowy Funduszu Ochrony Środowiska oraz fundusze wojewódzkie

Kto może uzyskać dofinansowanie na termomodernizacje budynku z programu Czyste Powietrze?

Dofinansowanie na termomodernizację budynku z programu "Czyste Powietrze" może uzyskać każdy właściciel lub współwłaściciel jednorodzinnego domu mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego wydzielonego w budynku jednorodzinnym, który posiada wyodrębnioną księgę wieczystą.

Ile wynosi dofinansowanie termomodernizacji w ramach programu Czyste Powietrze?

W ramach programu "Czyste Powietrze" dofinansowanie termomodernizacji budynku przyjmuje różne poziomy, zależnie od dochodu wnioskodawcy oraz rodzaju gospodarstwa.

Podstawowy poziom dofinansowania wynosi 50% kosztów termomodernizacji przegród budowlanych, przy założeniu, że roczny dochód wnioskodawcy nie przekracza 135 tysięcy złotych. 

Podwyższony poziom dofinansowania to 75% kosztów termomodernizacji przegród budowlanych. Otrzymują go osoby, których miesięczny dochód w gospodarstwie wieloosobowym nie przekracza 1 894 złote na osobę, oraz osoby w gospodarstwie jednoosobowym, których miesięczny dochód wynosi do 2 651 złotych. 

Najwyższy poziom dofinansowania, wynoszący 100%, przysługuje osobom o miesięcznym dochodzie w gospodarstwie wieloosobowym nieprzekraczającym 1 090 złotych na osobę oraz osobom w gospodarstwie jednoosobowym, których miesięczny dochód nie przekracza 1 526 złotych.

Ulga termomodernizacyjna a ocieplenie budynku

Ulga termomodernizacyjna to forma wsparcia finansowego udzielana przez państwo w celu zachęcenia do modernizacji i poprawy efektywności energetycznej budynków. Obowiązuje ona w Polsce od 2019 roku i umożliwia odliczenie od dochodów wydatków poniesionych na przeprowadzenie termomodernizacji budynku. 

Kto może skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej?

Ulga termomodernizacyjna jest dostępna dla wszystkich właścicieli lub współwłaścicieli domów, które zostały oddane do użytku. Przy czym czas realizacji przedsięwzięcia, które korzysta z ulgi, nie może przekraczać 3 lat od momentu rozpoczęcia prac modernizacyjnych. 

Dzięki temu wsparciu finansowemu, osoby zainteresowane termomodernizacją swojego domu mają możliwość zmniejszenia kosztów inwestycji oraz poprawy efektywności energetycznej swojej nieruchomości, nie poprzez uzyskanie środków na realizacje przedsięwzięcia, a obniżenie wysokości podatku dochodowego.

Ile wynosi ulga termoizolacyjna?

Ulga termoizolacyjna w postaci odliczenia od podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) i wynosi maksymalnie 53 tysiące złotych w odniesieniu do wszystkich przeprowadzanych przedsięwzięć termomodernizacyjnych w budynkach. 

Jeśli współwłaścicielem budynku jest również małżonek, w ramach preferencji można natomiast odliczyć dwukrotność tej kwoty, czyli 106 tysięcy złotych. Wydatki związane z termomodernizacją należy uwzględnić w rocznym rozliczeniu podatku PIT.

Aby skorzystać z ulgi termoizolacyjnej, konieczne jest posiadanie faktury wystawionej przez podatnika VAT za przeprowadzone prace termomodernizacyjne.

Wykorzystanie aerożelu w termomodernizacji budynku, a dofinansowania

Powyższe formy wsparcia z powodzeniem mogą być wykorzystywane w przypadku przeprowadzania ocieplenia budynków z zastosowaniem mat aerożelowych. Ich wykorzystanie w tym kontekście jest szczególnie opłacalne, gdyż dofinansowania na termomodernizacje budynku z programu Czyste Powietrze lub Ulga termomodernizacyjna pozwalają znacząco obniżyć wysokie koszty zakupu tego materiału cechującego się najniższym współczynnikiem przenikania ciepła wśród dostępnych na rynku rozwiązań. 

Maty aerożelowe przy termomodernizacji budynku wykorzystać można między innymi do izolacji wnęk okiennych, gdzie tradycyjne materiały mogą być trudne do zastosowania. Aerożel nie tylko nie zawęża otworu okiennego, ale także zapewnia wysoką izolacyjność cieplną, co pozwala utrzymać komfortową temperaturę w pomieszczeniach.

Dodatkowo pasami mat aerożelowych można również obłożyć elementy konstrukcyjne budynku, szczególnie narażone na występowanie mostków termicznych, takie jak krokwie dachowe lub słupy w konstrukcji ścian zewnętrznych. 

Maty aerożelowe podczas termomodernizacji budynku sprawdzą się także do wykonania izolacji podłóg w przypadku, gdy zastosowanie tradycyjnych materiałów izolacyjnych spowodowałoby podwyższenie poziomu posadzki ponad poziom progu drzwi.

Oprócz tego warto również wspomnieć, że aerożel jest doskonałym materiałem do wykonania izolacji budynku od wewnątrz. Jego niewielka grubość konieczna do zastosowania, aby uzyskać odpowiednie parametry izolacyjne, nie zmniejsza kubatury pomieszczeń. Dodatkowo paroprzepuszczalne właściwości tego materiału sprawiają, że ryzyko kondensacji pary wodnej oraz tworzenia się skroplin na styku ścian i warstwy izolacyjnej zostaje całkowicie wyeliminowane. 

Zachęcamy więc do zapoznania się z naszą ofertą mat aerożelowych, które można wykorzystać przy termomodernizacji budynku realizowanej przy wsparciu dofinansowań. Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl