
Jak zlikwidować mostki termiczne z użyciem aerożeli?
Mostki termiczne to prawdziwa zmora w budownictwie. Przyczyniają się one do zwiększonych strat ciepła w budynkach, sprawiając tym samym, że konstrukcje, w jakich one występują, automatycznie nie mogą być zaliczane do energooszczędnych. Jak więc je zlikwidować z użyciem aerożeli?
Czym są mostki termiczne?
Mostki termiczne to elementy przegród budowlanych występujące na ścianach lub dachach w miejscach, gdzie łączą się różne materiały na przykład dach ze ścianą, okno z murem lub podłoga ze ścianą fundamentową. Najczęściej do ich powstania przyczyniają się błędy konstrukcyjne lub uszkodzenia termoizolacji.
Ze względu na niższy opór cieplny ciepło w tych częściach budynków ucieka z jego wnętrza o wiele szybciej i przyczynia się do wzrostu rachunków za ogrzewanie. Problematyczną kwestią związaną z eliminacją mostków termicznych jest natomiast najczęściej ich trudnodostępne położenie, które nie pozwala dokładnie wykonać termoizolacji na danym obszarze, a tym samym wykluczyć ich.
Dlaczego maty aerożelowe to dobre rozwiązanie w przypadku mostków termicznych?
Wiedząc już, że mostki termiczne powstają najczęściej w wyniku braku możliwości dokładnego dopasowania termoizolacji do trudno dostępnych miejsc lub łączenia dwóch materiałów. W takiej sytuacji analogicznie nasuwającym się rozwiązaniem tego problemu jest materiał o niewielkiej grubości, który dodatkowo jest na tyle elastyczny, aby móc go dopasować do różnorodnych powierzchni. Kryteria te spełniają innowacyjne maty aerożelowe.
Dzięki swojej grubości wynoszącej około 10 milimetrów pozwalają one zastosować je w nawet najbardziej trudnodostępnych miejscach. Dodatkowo ich odporność na ściskanie umożliwia wykonanie termoizolacji w miejscach, gdzie klasyczny styropian czy wełna mineralna nie spełniałoby swojego zadania.
W związku z tym aerogel to rozwiązanie idealnie sprawdzają się w przypadku wykonywania termoizolacji nadproży okiennych i drzwiowych, zamontowanych rolet zewnętrznych oraz innych elementów konstrukcyjnych, przyczyniających się do powstawania mostków termicznych.
Jak montować maty aerożelowe, aby zapobiec powstawaniu mostków termicznych?
Oprócz wielu zalet, jakie posiadają maty aerożelowe, jedną z najważniejszych jest łatwość ich montażu. Izolowanie newralgicznych, narażonych na powstanie mostków termicznych miejsc z ich wykorzystaniem zamyka się bowiem w 4 prostych krokach.
Krok pierwszy- przygotowanie podłoża
Konstrukcja przeznaczona pod termoizolacje z wykonaniem aerożelu powinna zostać odpowiednio przygotowana poprzez jej oczyszczenie z poprzednich warstw elewacji oraz pyłów i kurzu, a następnie zagruntować gruntem budowlanym.
Krok drugi- przecięcie maty do odpowiedniej długości
Tak przygotowane podłoże należy odpowiednio wymierzyć, aby móc przyciąć do niego właściwy wymiar maty aerożelowej.
Krok trzeci- mocowania termoizolacji z aerożelu
Po przycięciu maty należy zamocować ją w wybranym miejscu z użyciem na przykład kleju do wełny mineralnej, który zapewni szczelne połączenie materiału z konstrukcją budynku.
Krok czwarty- wygładzanie i dociskanie materiału
Przymocowany do wybranego elementu konstrukcji aerogel należy docisnąć i wygładzić kilkakrotnie, aż klej odpowiednio zwiąże.
Taka termoizolacja newralgicznych części budynków nie wyklucza zastosowania klasycznych materiałów izolacyjnych na pozostałych jej elementach, dzięki temu koszt wykonania izolacji budynku nie wzrasta tak bardzo.