Jak skutecznie zmniejszyć koszty ogrzewania w domu?
Koszty związane z ogrzewaniem budynków w sezonie grzewczym są zmorą wielu posiadaczy domów jednorodzinnych, mogą one bowiem wynosić nawet do 80% kosztów eksploatacyjnych. Nie ma więc nic w tym dziwnego, że widząc rosnące ceny paliw opałowych, poszukują oni rozwiązań, pozwalających je obniżyć. Najczęściej decydują się więc na wymianę źródła ciepła na nowocześniejsze. Takie działanie może jednak, zamiast przynieść wymierne korzyści, doprowadzić jedynie do podwyższenia kosztów. Chyba że zostanie połączone z wykonaniem termomodernizacji budynku w pierwszej kolejności. Dlaczego? Tłumaczymy to w tym wpisie.
Wpływ izolacji termicznej budynków na wysokość kosztów ogrzewania
Izolacja termiczna ma przede wszystkim za zadanie zapobiec stratom ciepła w budynkach, a także poprawić mikroklimat w pomieszczeniach oraz zwiększyć bezpieczeństwo pożarowe. Jeśli więc jej stan pozostawia wiele do życzenia, ponieważ przez lata uległa ona uszkodzeniu lub – co gorsza – od początku była wykonana niepoprawnie, wymiana źródła ciepła na nowe nie pomoże oszczędzać.
Co więcej, może nawet zwiększyć związane z ogrzewaniem budynków koszty. Wynika to bowiem z tego, że ekogroszek lub gaz są zazwyczaj droższe niż klasyczny węgiel, a potrzeba ich taką samą ilość do ogrzania budynku, który nie posiada zmodernizowanej termoizolacji. Dlatego też przed inwestowaniem w nowy piec lub system grzewczy należy przede wszystkim najpierw zadbać o izolację budynku.
Znaczenie poprawnie wykonanej, skutecznej izolacji termicznej budynku
Wykonanie nowej izolacji termicznej budynku z wykorzystaniem na przykład mat aerożelowych cechujących się niskim współczynnikiem ciepła oraz niewielką grubością materiału potrzebnego do uzyskania podobnych parametrów izolacyjnych jak w przypadku wełny mineralnej lub styropianu pozwala zredukować koszty związane z ogrzewaniem budynków nawet o 65%. Daje to więc w skali roku oszczędności liczone w tysiącach.
Dlatego też nie należy oszczędzać na odpowiednich materiałach termoizolacyjnych oraz wykonaniu termomodernizacji, która pomimo tego, że wiąże się często z dużymi wydatkami, dzięki temu, jak wpływa na zmniejszenie kosztów ogrzewania, szybko się zwraca.
Jak przeprowadzić poprawnie modernizacje izolacji termicznej budynku
Aby przeprowadzona przed wymianą źródła ciepła termoizolacja budynku dała zamierzone rezultaty, powinna ona dotyczyć zarówno ścian zewnętrznych, jak i dachów, przez które ucieka nawet do 35% ciepła. Warto więc w tym celu przeprowadzić audyt energetyczny, który wskażę najbardziej newralgiczne miejsca wymagające poprawy izolacji termicznej.
Likwidacja mostków termicznych
Przeprowadzając termomodernizację budynku, nie należy także zapominać o mostkach termicznych, które w dużej mierze również odpowiadają za straty ciepła. Najczęściej występują one w miejscach montażu stolarki okiennej i drzwiowej oraz wentylacji grawitacyjnej.
Do ich likwidacji można wykorzystać natomiast aerożele z naszej oferty, które dzięki postaci elastycznych mat, pozwalają na szczelne zaizolowanie nawet najtrudniej dostępnych miejsc, bez znacznego zwiększania w nich warstwy izolacyjnej.
Zainwestuj w nowe źródło ciepła
Dopiero po przeprowadzeniu kompleksowej termomodernizacji budynku można natomiast zdecydować się na wymianę źródła ciepła na nowocześniejsze. Ocieplony poprawnie i za pomocą odpowiednich materiałów budynek, będzie bowiem potrzebował mniej mocy do jego ogrzewania. Gdyż emitowane przez źródło ciepło w większej ilości będzie pozostawać w jego wnętrzu, a to z kolei pozwoli realnie zmniejszyć koszty związane z ogrzewaniem.
Podsumowując, aby wymiana źródła ciepła na nowe pozwoliła przynieść faktycznie oszczędności, a nie niezrozumiały dla wielu osób wzrost kosztów ogrzewania należy przede wszystkim w pierwszej kolejności zadbać o poprawną i szczelną izolację budynku, zapobiegającą stratom energii, a dopiero po tej inwestycji zakupić nowe źródło ciepła.