Wystawcy
Wybierz wystawcę
Czy aerożele staną się powszechnym materiałem izolacyjnym? 0
Czy aerożele staną się powszechnym materiałem izolacyjnym?

Czy aerożele staną się powszechnym materiałem izolacyjnym?

Aerożel, a właściwie maty aerożelowe to nowoczesny materiał izolacyjny cechujący się jednym z najniższych współczynników przenikania ciepła. Pomimo to wciąż popularność jego zastosowania jest stosunkowo niewielka. Sytuacja ta ma miejsce jednak nie tylko w Polsce, ale na całym świecie. Czy istnieje wobec tego szansa na to, że aerożel stanie się powszechnym materiałem stosowanym w instalacjach izolacyjnych? 

Historia aerożelu w pigułce

Aerożel to nanoporowaty materiał, którego potencjał został odkryty w latach 30 ubiegłego wieku. Początkowo jego produkcja odbywała się poprzez stapianie krystalicznie czystej krzemionki. W procesie tym kluczowe było przede wszystkim zapewnienie odpowiednich warunków atmosfery nadkrytycznej dwutlenku węgla, gdzie stopiona krzemionka mogła być następnie rozdmuchiwana z użyciem rozpuszczalników organicznych w parowym stanie skupienia. 

Obecnie aerożele produkowane są jednak z zastosowaniem syntezy SOL-ŻEL bazującej na procesie kondensacji hydrolitycznej oraz suszenia powstałego materiału za pomocą zmniejszania ciśnienia w reaktorach do momentu uzyskania niemal zupełnej próżni. Dzięki temu wytwarzanie aerożeli trwa o wiele krócej. 

Jak obecnie wygląda rynek aerożeli?

Za komercjalizację aerożelu odpowiedzialna jest amerykańska agencja kosmiczna NASA, która do dzisiaj wykorzystuje ten materiał do produkcji skafandrów kosmonautów, a także w procesie budowy swoich statków kosmicznych. Obecnie zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez IDTechEx rynek aerożeli wyceniony został na 300 milionów dolarów. Jednak według prognoz specjalistów jego wartość ma stale rosnąć i przekroczyć w 2031 roku nawet 700 milionów dolarów. Dane te jasno wskazują więc, że branża aerożeli w Polsce i na świecie wciąż stale się rozwija. Jej wzrost w najbliższych latach wynikał będzie natomiast: 

  • ze zwiększenia wydajności produkcji mat aerożelowych, będących najczęściej stosowaną formą aerożeli w różnorodnych izolacjach termicznych, 
  • ze zwiększenia zastosowań aerożeli w wyniku zaostrzających się przepisów dotyczących izolacyjności termicznych instalacji technologicznych oraz budynków,
  • ze zwiększenia świadomości społeczeństwa na temat izolacji aerożelowych.

Dlaczego aerożele nie są popularnym materiałem izolacyjnym?

Głównym powodem wciąż niewielkiej popularności mat aerożelowych w zastosowaniach komercyjnych jest dezinformacja jaka panuje wokół tego materiału. Dla wielu osób widoczna jest wyłącznie jego wysoka cena. Wśród przedstawicieli różnorodnych branż wciąż panuje natomiast niewielka świadomość na temat wyjątkowych właściwości aerożeli, które związane są nie tylko z jego bardzo niskim współczynnikiem przenikania ciepła, ale także między innymi:

  • bardzo niewielką wagą, 
  • wysoką odpornością na starzenie,
  • higroskopijnością, 
  • niewielką grubością mat aerożelowych, które pozwalają zmniejszyć grubość wykonywanej za ich pomocą izolacji. 

Dlatego też maty aerożelowe oraz inne postaci aerożelu najczęściej stosowane są wyłącznie w kilku branżach.

W jakich branżach obecnie stosowany jest najczęściej aerożel krzemionkowy?

Zgodnie z danymi wykazywanymi przez IDTechEX obecnie aerożel krzemionkowy między innymi w postaci mat aerożelowych wykorzystywany jest powszechnie przede wszystkim w 4 branżach. Wyróżnić wśród nich można więc branże:

  • petrochemiczną, w której stosowany jest on przede wszystkim do izolowania rurociągów,
  • przemysłową, w której stosowany jest on przede wszystkim w izolacjach technologicznych zarówno zimnotemperaturowych, jak i wysokotemperaturowych,
  • budowlaną i konstrukcyjną, w której stosowany jest on przede wszystkim do niwelowania mostków termicznych oraz wykonywania wewnętrznej termomodernizacji budynków, a także polepszania izolacyjności elementów stolarki okiennej,
  • związaną z produkcją baterii przeznaczonych do maszyn i pojazdów zasilanych akumulatorowo, w której stosowany jest on przede wszystkim do łagodzenia niekontrolowanych wzrostów temperatur. 

Podsumowując, aerożele pomimo niemal 100 lat obecności na światowych rynkach wciąż pozostają materiałami, które znajdują zastosowanie wyłącznie w wąskim sektorze. Rosnąca świadomość społeczeństwa na temat tego materiału daje jednak szansę na to, że w ciągu najbliższych lat maty aerożelowe i wszelkie inne postacie aerożelu krzemionkowego staną się powszechniej stosowanym izolatorem, zastępując powoli wszelkie inne materiały izolacyjne dostępne obecnie na rynku. 

Osoby zainteresowane zakupem mat aerożelowych zachęcamy natomiast do zapoznania się z naszą ofertą, w której znaleźć można aerożele w postaci koców izolacyjnych przeznaczone do różnorodnych zastosowań. 



Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl