Wystawcy
Wybierz wystawcę
Co to jest audyt energetyczny i dlaczego warto go przeprowadzić przed wykonaniem termoizolacji? 0
Co to jest audyt energetyczny i dlaczego warto go przeprowadzić przed wykonaniem termoizolacji?

Co to jest audyt energetyczny i dlaczego warto go przeprowadzić przed wykonaniem termoizolacji? 

Różnorodne usytuowanie budynku, kubatura, kształt, a także rodzaj technologii, w jakiej on powstał sprawiają, że każdy z nich wymaga wykonania termoizolacji w inny sposób, dopasowany do indywidualnych potrzeb. Aby móc je poznać wykonuje się przed przeprowadzeniem prac termoizolacyjnych audyt energetyczny budynków. Na czym on polega, z czego się składa i dlaczego warto w niego zainwestować? 

Czym jest audyt energetyczny i na czym polega?

Audyt energetyczny budynku to nic innego jak ekspertyza techniczno-ekonomiczna, która dotyczy zużycia energii. Pozwala więc on ocenić aktualny stan techniczny budynku oraz ilość użytkowanej w nim energii. Umożliwia on także określić uzasadnione ekonomicznie prace modernizacyjne oraz zalecane podczas ich wykonywania materiały np. aerożele, które mają sprawić, że budynek stanie się bardziej energooszczędny. 

Podczas przeprowadzania audytu energetycznego budynku brane pod uwagę są wszystkie jego elementy, takie jak: 

  • stolarka okienna i drzwiowa, 
  • przegrody zewnętrzne (dachy, stropodachy, ściany), 
  • windy,
  • oświetlenie, 
  • instalacje grzewcze, 
  • instalacje wentylacyjne i klimatyzacyjne,
  • stosowane w budynkach źródła odnawialnej energii. 

Dzięki temu otrzymywana jest kompletna dokumentacja techniczna budynku oraz jego stanu, która może być podstawą do wykonania projektu termoizolacji. 

Z jakich czynności składa się audyt energetyczny budynku?

Przeprowadzenie audytu energetycznego w poprawny sposób składa się z kilku etapów. Pierwszym z nich jest sformułowania celu jego przeprowadzenia, którym może być zmniejszenie rachunków za ogrzewanie, polepszenie mikroklimatu we wnętrzach lub zmniejszenie start ciepła w budynku. 

Następnie zbierane są wszelkie informacje o budynku, takie jak: 

  • rok jego powstania,
  • wielkość oraz kształt bryły budynku,
  • liczba otworów okiennych i drzwiowych, 
  • zastosowane technologie budowlane podczas jego wykonywania,
  • zastosowane źródła ciepła, instalacje wentylacyjne czy klimatyzacyjne, 
  • zastosowane odnawialne źródła ciepła. 

Po tym etapie przechodzi się następnie do oceny i analizy stanu faktycznego budynku. To właśnie na tym etapie określane jest to, gdzie dochodzi do największych strat ciepła, jak funkcjonują wszelkie instalacje i systemy w budynku, a także jakie to generuje straty. 

Kiedy wiadomo już, co jest problemem, specjaliści przechodzą do poszukiwania i formułowania sposobów, które umożliwią poprawę stanu istniejącego. Na przykład poprzez likwidację mostków termicznych za pomocą mat aerożelowych, czy wymianę izolacji budynku na nową. Kiedy propozycje rozwiązań są już gotowe, są one dodatkowo oceniane, tak aby wśród nich wybrać najlepszą z opcji, która będzie opłacalna ekonomicznie i jednocześnie przyniesie najlepsze rezultaty. 

Ostatnim krokiem audytu energetycznego budynków jest przygotowanie jego treści w postaci raportu oraz zaleceń, po czym jest on przekazywany zleceniodawcy, którym może być właściciel lub zarządca budynku. 

Dlaczego przeprowadzenie audytu energetycznego przed przeprowadzeniem termomodernizacji budynku jest tak istotne?

Przeprowadzenie audytu energetycznego budynku przed wykonaniem jego termomodernizacji pozwala przede wszystkim poznać najbardziej newralgiczne miejsca w bryle nieruchomości, dzięki temu możliwe jest zaplanowanie we właściwy sposób prac oraz dobranie potrzebnych do ich wykonania materiałów. A co za tym idzie, zwrot z inwestycji jest o wiele szybszy. 

Dodatkowo audyt energetyczny może być również podstawą do ubiegania się o dofinansowanie na przeprowadzenie termomodernizacji budynków. O tym, jak je zdobyć pisaliśmy we wcześniejszym wpisie TUTAJ. Jest on bowiem chociażby jednym z najważniejszych dokumentów, jeśli chodzi o przyznanie premii termomodernizacyjnej, o którą można się ubiegać w Banku Gospodarstwa Krajowego. 

Warto także wspomnieć, że audyt energetyczny o ile nie musi być zawsze przeprowadzane w przypadku termomodernizowanych za pomocą np. aerożeli domów jednorodzinnych, o tyle jest on obowiązkowy dla dużych przedsiębiorstw zatrudniających minimum 250 pracowników lub osiągających rocznie obroty powyżej 50 milionów euro i przychody powyżej 43 milionów euro.

Podsumowując, osoby planujące przeprowadzenie termoizolacji swoich budynków, jeśli chcą, by te prace przyniosły najlepsze rezultaty oraz szybki zwrot z inwestycji w postaci oszczędności na energii, a co za tym idzie rachunkach za nią, powinny zdecydować się na przeprowadzenie audytu energetycznego. Pozwala on bowiem określić stan obecny budynku, a następnie na tej podstawie dobrać najlepsze rozwiązania. 



Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl