Wystawcy
Wybierz wystawcę
5 najpopularniejszych mitów na temat aerożeli 0
5 najpopularniejszych mitów na temat aerożeli

5 najpopularniejszych mitów na temat aerożeli

Choć aerożel został wynaleziony 1931 roku, materiał ten dopiero od niedawna zyskał na popularności, jeśli chodzi o jego komercyjne zastosowanie. Innowacyjność tego produktu, niezwykle niski współczynnik przenikania ciepła, jak na ciało stałe oraz pozostałe wyjątkowe parametry użytkowe sprawiły, że wokół aerożeli narosło jednak wiele mitów wynikających przede wszystkim z niewiedzy. Dlatego też postanowiliśmy wziąć na tapet 5 najpopularniejszych dotyczących aerożeli mitów i rozprawić się z nimi. 

Zastosowanie aerożelu jest o wiele droższe od klasycznych materiałów izolacyjnych

Pierwszym mitem krążącym wokół mat aerożelowych będących materiałem izolacyjnym jest stwierdzenie, że jego cena sprawia, iż opłacalność jego zastosowania staje się wątpliwa. Osoby, które tak twierdzą, nie biorą jednak pod uwagę tego, że aby zaizolować ten sam element, który jest zaizolowany wełną mineralną i uzyskać takie same parametry termoizolacyjne potrzeba o wiele mniej maty aerożelowej. W efekcie bardzo często koszt jego zakupu równa się lub jest zbliżony do kosztu zakupu klasycznych materiałów izolacyjnych. 

Dodatkowo biorąc pod uwagę także to, że maty aerożelowe są o wiele łatwiejsze w montażu, a co za tym idzie, potrzeba mniej czasu na ich zamontowanie materiał ten wcale nie jest tak drogi, jakby to się mogło wydawać.

Aerożel nie sprawdza się jako materiał izolacyjny w budownictwie mieszkaniowym

Kolejny mit związany z aerożel owymi materiałami izolacyjnymi wynika przede wszystkim z tego, że są one najczęściej stosowane w przypadku przemysłowych izolacji wysokotemperaturowych czy niskotemperaturowych lub dużych inwestycji. Pomimo to nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby z wykorzystaniem aerożeli wykonać izolacje budynków mieszkalnych. 

Wręcz przeciwnie materiał ten ze względu na swoje doskonałe parametry izolacyjne idealnie sprawdzi się między innymi w przypadku domów pasywnych i energooszczędnych, a jego wysoka elastyczność i łatwość formowania pozwala za jego pomocą skutecznie usuwać mostki termiczne wokół stolarki okiennej i drzwiowej, przez które ucieka zazwyczaj najwięcej ciepła z domów.

Ponadto maty aerożelowe są również doskonałym materiałem izolacyjnym do wykonywania termomodernizacji zabytkowych budynków mieszkalnych, takich jak chociażby kamienice, które wymagają zastosowania izolacji montowanej od wewnątrz. Wszystko za sprawą tego, że pozwalają one na skuteczne poprawienie komfortu cieplnego w ich wnętrzach bez znacznego zmniejszenia ich kubatury ze względu na niewielką grubość i niski współczynnik przenikania ciepła tego materiału.

Aerożel jest niebezpieczny dla zdrowia

Powyższe stwierdzenie to także oczywiście mit. Maty aerożelowe takie jak AEROMAT 650, choć wykonywane są z cząsteczek aerożelu krzemionkowego, które mogą się uwalniać podczas ich montażu w postaci pyłu, dodatkowo zabezpieczone są warstwą zmniejszającą ich emisję. Co więcej, według między innymi badań US EPA krzemionka bezpostaciowa będąca głównym składnikiem mat aerożelowych, nie jest niebezpieczna dla zdrowia i życia ludzkiego oraz zwierząt. 

Dlatego też podczas stosowania aerożelu do prac izolacyjnych wystarczą standardowe środki ochrony indywidualnej, o czym zresztą pisaliśmy już w jednym z poprzednich wpisów, który jest dostępny w pełni pod linkiem: https://4insulation.pl/pl/n/13.

Materiały aerożelowe są dostępne wyłącznie dla firm

Choć maty aerożelowe ze względu na ich cenę wykorzystywane są głównie przez przedsiębiorstwa realizujące różnorodne inwestycje, nic nie stoi na przeszkodzie, aby mogła je także zakupić osoba fizyczna podobnie jak klasyczny styropian czy też wełnę mineralną. Dokonać może tego ona nawet za pośrednictwem naszego sklepu. 

W związku z tym to nieprawda, że aerożel jest dostępny wyłącznie dla firm. Jest on bowiem materiałem, który coraz częściej zastępuje klasyczne materiały izolacyjne ze względu na jego parametry użytkowe, które doceniane są przez coraz większą ilość osób. 

Produkcja mat aerożelowych jest nieekologiczna

Pierwotnie, kiedy produkcja mat aerożelowych odbywała się z wykorzystaniem specjalnej metody suszenia w autoklawie za pomocą podniesienia ciśnienia oraz temperatury płynu znajdującego się w porach materiału ponad stan krytyczny trwała ona nawet kilka dni, a do jej wykonania wykorzystywane były różnorodne chemikalia. Jednak obecnie aerożel produkowany jest z zastosowaniem nadkrytycznego CO2, co sprawia, że jego produkcja nie obciąża już w tak dużym stopniu środowiska, w związku z tym maty aerożelowe wbrew pozorom są ekologicznym materiałem

Podsumowując, wiele mitów na temat nowoczesnego materiału izolacyjnego, jakim są maty aerożelowe wynika z niewiedzy. Dlatego też informacje o nich warto czerpać ze sprawdzonych źródeł, takich jak nasz firmowy blog, gdzie w każdy wtorek prezentujemy nową porcję wiedzy na ich temat. 



Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl