Wystawcy
Wybierz wystawcę
5 błędów podczas wykonywania termomodernizacji budynku 0
5 błędów podczas wykonywania termomodernizacji budynku

5 błędów podczas wykonywania termomodernizacji budynku

Wykonanie termomodernizacji budynku podyktowane jest najczęściej chęcią poprawienia efektywności cieplnej budynku, a tym samym zmniejszenia rachunków za jego ogrzewania. Zwłaszcza w przypadku budynków, które zostały wzniesione kilkadziesiąt lat temu lub których dotychczasowa izolacja cieplna uległa uszkodzeniu. Nie zawsze przeprowadzenie termomodernizacji budynku pozwala jednak uzyskać zamierzone efekty, a przyczyną tego są popełniane podczas jej wykonywania błędy, o których więcej dowiesz się z tego artykułu. 

Jakie są konsekwencje niepoprawnie wykonanej termoizolacji?

Niepoprawnie wykonana izolacja jest wyłącznie stratą pieniędzy wydanych zarówno na zakup materiałów, jak i ekipę remontową. Nie jest ona bowiem w stanie poprawić na tyle izolacyjności cieplnej budynku, aby zmniejszyć koszty związane z jego ogrzewaniem lub sprawić, że montaż nowego, ekologiczniejszego pieca staje się opłacalny, o czym pisaliśmy już we wpisie Jak skutecznie zmniejszyć koszty ogrzewania w domu?. Dodatkowo błędy popełniane podczas wykonywania termoizolacji mogą także skutkować jej odpadaniem lub niszczeniem tynków, jakimi zostaną pokryte materiały izolacyjne, co wygeneruje kolejne koszty w przyszłości. 

Niezależnie więc od tego, czy planujesz wykonanie termomodernizacji budynku wykorzystując do tego aerożele, czy inne materiały izolacyjne koniecznie zapoznaj się z 5 najczęściej popełnianymi błędami podczas tych prac.

Najpowszechniejsze błędy popełniane podczas wykonywania termoizolacji budynków

Poniższe błędy to najczęstsze przyczyny tego, że wykonanie termomodernizacji budynku nie przynosi zamierzonych efektów, a zwrot z inwestycji w nią trwa o wiele dłużej. Popełniane są one zarówno przez właścicieli termomodernizowanych budynków, jak i wykonujące te prace ekipy remontowe, dlatego warto je znać, aby móc im zapobiec i ustrzec się przed ich konsekwencjami. 

Brak wykonanego projektu termomodernizacji

Pierwszym i podstawowym błędem podczas wykonywania termomodernizacji budynków jest brak projektu. Element ten jest o tyle istotny, iż to właśnie dzięki niemu można poprawnie dobrać grubość materiałów izolacyjnych, sprawdzić, czy zastosowanie danego rozwiązania nie doprowadzi do kondensowania się wilgoci w przegrodach oraz ich zawilgocenia. Wykonywanie termomodernizacji bez jej projektu jest więc niczym działanie na oślep, które nie gwarantuje korzystnych efektów, a co gorsza może przyczynić się do pogorszenia stanu budynku. 

Podstawą projektu termomodernizacji powinien być audyt energetyczny, o którym więcej przeczytasz tutaj. Bez niego i powstałego na jego bazie projektu nie należy przystępować do prac. 

Brak przygotowania podłoża pod montaż izolacji

Kolejnym niezwykle powszechnym błędem jest brak właściwego przygotowania podłoża pod montaż aerożeli czy innych materiałów izolacyjnych. Powierzchnia, na której ma być zamontowana nowa izolacja cieplna, powinna być więc gładka, pozbawiona nierówności oraz wszelkich zanieczyszczeń i pyłów. Montaż nowej izolacji na nieodpowiednim podłożu przyczyniać się może bowiem do jej odpadania w przyszłości wraz z luźnymi elementami ścian. 

Jeśli więc na termomodernizowanym budynku występują nierówne ściany lub tynki posiadają ubytki, należy je skuć i wykonać ponownie. Z kolei, jeśli na ścianie występują wykwity pleśni lub grzybów należy bezwzględnie w pierwszej kolejności usunąć ich przyczyny oraz same wykwity za pomocą odpowiednich środków i dopiero mając pewność, że problem ten został zlikwidowany, można przejść do wykonywania termomodernizacji.

Niepoprawne składowanie materiałów izolacyjnych

Jednym z najczęściej popełnianych grzechów zarówno przez wykonawców, jak i inwestorów podczas wykonywania termomodernizacji budynków jest także niepoprawne składowanie materiałów izolacyjnych, które zakupowane są zazwyczaj o wiele wcześniej przed rozpoczęciem ich montażu. 

Należy więc pamiętać, że aerożele i wszelkie inne materiały izolacyjne trzeba przede wszystkim składować tak, aby były one chronione przed niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi, takimi jak opady czy intensywne promieniowanie UV. Nie powinny być one także rozpakowywane z oryginalnych opakowań, stosowanych przez producentów, do momentu, kiedy nie będą wykorzystywane. Dzięki temu ich właściwości izolacyjne zostaną zachowane w 100%, a ich montaż zagwarantuje zamierzone efekty. 

Brak montażu izolacji na zakładkę

Mostki termiczne to największy wróg efektywności cieplnej budynków. To właśnie przez nie ucieka bowiem duża ilość ciepła. Dlatego też należy zadbać maksymalnie o minimalizację ich występowania poprzez montaż materiałów izolacyjnych na zakładkę. Dzięki temu nie będą bowiem występować między ich poszczególnymi elementami przerwy, przez które będzie mogło uciekać ciepło i przedostawać się do wnętrz zimne powietrze z zewnątrz. O tym, jak poprawnie zamontować aerożele przeczytasz natomiast w artykule: Instrukcja montażu mat aerożelowych

Nieodpowiednia grubość ocieplenia

Ostatnim z błędów popełnianych nagminnie przy wykonywaniu termomodernizacji budynków jest niepoprawne dobranie grubości materiałów izolacyjnych. Ich zbyt cienka warstwa nie będzie bowiem w stanie poprawić komfortu cieplnego w budynkach, dodatkowo może się ona natomiast przyczyniać do wykraplania się pary wodnej w konstrukcji. Aby móc poprawnie dobrać grubość materiałów izolacyjnych należy więc wrócić do punktu pierwszego, czyli wykonania projektu termoizolacji. 

Wymienione błędy to jedynie część tych, które są najczęściej popełniane podczas wykonywania termoizolacji budynków. Jednak wyeliminowanie ich jest już w stanie sprawić, że bez względu na zastosowane materiały nowa izolacja spełni swoje zadanie. 

Jeśli natomiast poszukujesz mat aerożelowych do termomodernizacji budynku od wewnątrz lub eliminacji mostków termicznych koniecznie zapoznaj się z naszą ofertą, w której znajdziesz maty aerożelowe o różnorodnej grubości, idealnie sprawdzające się w tym celu. 



Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl