Wystawcy
Wybierz wystawcę
Aerogel w instalacjach przemysłowych oraz komercyjnych a powstawanie korozji pod izolacją 0
Aerogel w instalacjach przemysłowych oraz komercyjnych a powstawanie korozji pod izolacją

Aerogel w instalacjach przemysłowych oraz komercyjnych a powstawanie korozji pod izolacją

Nieszczelność zaworów lub połączeń kołnierzowych w instalacjach przemysłowych i komercyjnych jest jednym z najczęstszych powodów powstawania korozji pod izolacją. Ten rodzaj korozji jest szczególnie niebezpieczny, gdyż pozostaje niewidoczny i może doprowadzać do ubytków na grubości ścianek instalacji, a nawet awarii. Problem ten występuje w szczególności w instalacjach przemysłu chemicznego, petrochemicznego oraz chłodniczego. Czy zastosowanie aerożelowych mat jest w stanie więc go wykluczyć? 

Charakterystyka powstawania korozji pod izolacją

Korozja pod izolacją nazywana także w skrócie z języka angielskiego CUI (Corrosion Under Insulation) może występować  na zbiornikach, rurociągach i wszelkiego rodzaju elementach instalacji wykonywanych ze stali węglowej, stali nierdzewnej oraz żeliwa. Powstaje wskutek przedostawania się lub skraplania się wody pod warstwami izolacyjnymi. 

W przypadku elementów instalacji wykonywanych ze stali nierdzewnej CUI może doprowadzać do powstawania wżerek oraz korozji naprężeniowej do której przyczynia się obecność chlorków. Co istotne dochodzić może do niej w szerokim zakresie temperatur od 30 do nawet 120 stopni Celsjusza. Z kolei na elementach wykonywanych ze stali węglowej oraz żeliwa CUI może doprowadzać do powstawania korozji ogólnej. 

W każdym z tych przypadków w instalacjach, które są w szczególności narażone na powstawanie korozji pod izolacją, zaleca się ich  stałe kontrolowanie. Oprócz tego warto jednak także zastosować przy wykonywaniu ich termoizolacji materiały, które skutecznie zmniejszają ryzyko powstania korozji pod warstwami izolacyjnymi. 

Aerogel a CUI

Aerożel w postaci mat aerożelowych zastosowany w instalacjach narażonych w szczególności na korozję pod izolacją pozwala skutecznie zmniejszyć ryzyko powstawania tego problemu. Wynika to z tego, że materiał ten oprócz swojej doskonałej wydajności termicznej cechuje się także właściwościami hydrofobowymi oraz jest materiałem oddychającym. Dzięki temu pozostaje przez długi czas odporny na wodę zarówno w warstwie izolacyjnej, jak i w warstwie stykającej się z podłożem. 

To z kolei doprowadza do tego, że termoizolacja wykonana z mat aerożelowych pozostaje przez dłuższy czas sucha, będąc tym samym najskuteczniejszym obecnie na rynku materiałem pod względem odporności na CUI. 

Dodatkową zaletą aerożeli w postaci mat jest także to, że cechują się one niewielką grubością, dzięki temu mogą być zastosowane nawet w trudno dostępnych i mocno zabudowanych miejscach, jak i dużych zbiornikach czy rurociągach. 

Mogą być także przycinane do dowolnych wymiarów i formatów, a to z kolei zmniejsza ilość powstających odpadów i pozwala wykorzystać w maksymalny sposób zakupiony materiał. 

Podsumowując, aby zapobiec powstawaniu korozji pod izolacją, najlepiej stosować materiały higroskopijne oraz oddychające, takie jak maty aerożelowe, które gwarantują dodatkowo nawet do pięciu razy lepszą wydajność termiczną w porównaniu do klasycznych materiałów termoizolacyjnych. 



Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl