Wystawcy
Wybierz wystawcę
Metody docieplania budynków od wewnątrz z użyciem mat aerożelowych 0
Metody docieplania budynków od wewnątrz z użyciem mat aerożelowych

Metody docieplania budynków od wewnątrz z użyciem mat aerożelowych

Nawiązując do poprzedniego wpisu, kontynuujemy tematykę związaną z wykonywaniem dociepleń budynków od wewnątrz. Pozwalają one termomodernizować budynki zabytkowe, a także te, które ze względu na bliskie usytuowanie względem granicy działki nie mogą mieć zastosowanej klasycznej termoizolacji. Poniżej skupimy się na metodach ocieplania budynków od wewnątrz, w których wykorzystać można maty aerożelowe. 

Najważniejsze aspekty związane z ocieplaniem budynków od wewnątrz

Wieloletnie doświadczenie związane z wykonywaniem termoizolacji od wewnątrz oraz obserwacja tego typu budynków pozwoliły wysnuć dwa wnioski dotyczące trwałości i skuteczności takich działań. 

Wobec tego skuteczność i trwałość termoizolacji od wewnątrz zależy przede wszystkim od zapewnienia właściwej wymiany powietrza we wnętrzach oraz niezawodności materiałów izolacyjnych pod względem zabezpieczenia budynków przed wilgocią. Dlatego też przy doborze materiałów do tego typu ocieplania budynków istotne są takie parametry jak opór cieplny warstwy dociepleniowej, przenikanie pary wodnej przez warstwy izolacyjne oraz ich zdolność do transportowania kapilarnego wody. 

Metody termoizolacji wewnętrznej budynków zabytkowych i nie tylko z użyciem mat aerożelowych

Wśród metod ocieplania budynków od wewnątrz wyróżnić możemy ich wiele rodzajów, takich jak: 

  • metoda aktywna kapilarnie
  • metoda limitowanego oporu cieplnego,
  • metoda bariery dwustronnej,
  • metoda punktowo-kapilarna.

My natomiast skupimy się wyłącznie na jednej z nich, w której mata aerożelowa pozwala uzyskać bardzo dobre parametry bez zbędnych kompromisów. 

Charakterystyka metody jednostronnej bariery

Metoda jednostronnej bariery opiera się na zwiększeniu oporu cieplnego przegrody za pomocą warstwy materiału termoizolacyjnego oraz dodatkowej warstwy paroizolacji. Tego typu zabudowa dociepleniowa osadzona na rusztach z profilem blaszanym składa się więc najczęściej z kilkucentymetrowej warstwy materiału izolacyjnego, którym może być mata aerożelowa oraz paroizolacji i osłony wykonanej z płyty kartonowo-gipsowej. 

Dzięki metodzie jednostronnej bariery można powstrzymać skutecznie dyfuzję pary wodnej z wnętrz budynków na zewnątrz. Jej wadą do tej pory było jednak to, że generowała ona problemy związane z kondensacją wilgoci pochodzącej z zewnątrz. Zwłaszcza w okresie letnim. Zastosowanie w tym przypadku mat aerożelowych pozwala więc nie tylko zmniejszyć grubość samej warstwy ociepleniowej przy zachowaniu optymalnych parametrów związanych z wartością współczynnika przenikania ciepła, ale także zapobiec temu zjawisku. Wszystko za sprawą tego, że aerożele są materiałami hydrofobowymi, odpornymi na działanie wody i wilgoci. 

Skuteczność tej najczęściej stosowanej w Polsce metody docieplenia budynków od wewnątrz potwierdzają także badania przeprowadzone w budynku laboratorium budownictwa Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Zastosowana tam i funkcjonująca przez 15 lat warstwa ociepleniowa wykonana za pomocą metody jednostronnej bariery była bowiem w bardzo dobrym stanie. Nie stwierdzono na niej także występowania żadnych pleśni  i grzybów. 

Docieplanie w ten sposób budynków od wewnątrz wymaga jednak zachowania szczególnej staranności podczas wykonywania warstwy ociepleniowej. Materiał paroizolacyjny musi być bowiem zamontowany szczelnie. Tylko wtedy możliwe jest bowiem uzyskanie zadowalających rezultatów, jakimi jest brak kondensacji pary wodnej w przegrodach oraz nieprzenikanie wilgoci w ich głąb. 

Poszukujesz mat aerożelowych do wykonania ocieplania budynku od wewnątrz? Sprawdź naszą ofertę, w której znajdziesz produkty AEROMAT 650!



Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl