Wystawcy
Wybierz wystawcę
Ekonomiczne przesłanki zastosowania aerożeli w izolacjach przemysłowych 0
Ekonomiczne przesłanki zastosowania aerożeli w izolacjach przemysłowych

Ekonomiczne przesłanki zastosowania aerożeli w izolacjach przemysłowych

Dobra izolacja przemysłowa powinna się cechować przede wszystkim odpornością na uszkodzenia oraz działanie zarówno skrajnie wysokich, jak i skrajnie niskich temperatur. W efekcie zapewniając skuteczną poprawę efektywności energetycznej izolowanych elementów lub całych instalacji. Jak wobec tego wygląda ekonomiczność termoizolacji w przypadku wykonania za pomocą nowoczesnych mat aerożelowych? 

Czym jest ekonomiczna grubość izolacji? 

Głównym zadaniem przemysłowej termoizolacji termicznej jest przede wszystkim obniżenie strat ciepła, przy jednoczesnym zachowaniu zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Oznacza to więc, że temperatura występująca na płaszczu izolacji nie powinna przekraczać około 50 stopni Celsjusza. Istotne jest jednak także to, aby wykonywana izolacja była także ekonomiczna. 

Na ekonomiczność izolacji składają się natomiast takie czynniki jak koszty samych materiałów termoizolacyjnych oraz ich montażu, a także koszty strat ciepła ponoszone podczas eksploatacji danych elementów. 

Wobec tego właściwy dobór grubości izolacji, czyli takiej gdzie zmutowane koszty strat ciepła oraz kosztów izolacji będzie najkorzystniejsza, jest w stanie przynieść wymierne korzyści pod względem ekonomicznym.

Dlaczego termoizolacja aerożelem pozwala uzyskać szybki okres zwrotu z inwestycji? 

W pierwszej kolejności skupmy się na tym, czym jest sam okres zwrotu z inwestycji w termoizolacje. Wobec tego jest to czas, który jest potrzebny do tego, aby wygenerowane przez nową termoizolację oszczędności (w postaci mniejszych strat energii) zrównają się z kosztem jej instalacji. 

W tym przypadku na okres zwrotu wpływać będą takie czynniki jak: 

  • wielkość strat energii przed montażem nowej termoizolacji, 
  • cena instalacji termoizolacji wraz z materiałami. 

Im wyższe straty ciepła, które termoizolacja aerożelem będzie w stanie wyeliminować, tym okres zwrotu będzie krótszy, zwłaszcza w przypadku dobrania jej optymalnej grubości, przekładające się także na koszt całej inwestycji. 

To, ile kosztuje bowiem aerożel w postaci mat aerożelowych zależne jest od grubości zastosowanego materiału. Przykładowa różnica w cenie maty aerożelowe o grubości 3 mm, a 6 mm wynosi bowiem około 15 złotych za metr bieżący materiału. 

Z czego wynika ekonomiczność zastosowania mat aerożelowych? 

Pierwszym i najistotniejszym powodem wpływającym na ekonomiczne przesłanki zastosowania aerożeli w termoizolacjach instalacji przemysłowych jest to, że pozwala on uzyskać o wiele lepsze rezultaty przy jednoczesnej mniejszej grubości w porównaniu do klasycznych materiałów. Wynika to z tego, że materiał ten cechuje się jednym z najniższych poziomów przewodnictwa cieplnego.

Kolejną kwestią jest to, że maty aerozelowe mogą być formowane w dowolny sposób, dzięki temu z ich wykorzystaniem termoizolowane mogą być nawet trudnodostępne miejsca, w których najczęściej występują uporczywe mostki termiczne, odpowiedzialne za utratę energii w instalacjach. 

Wobec tego pomimo wysokich kosztów montażu, efekty termoizolacyjne, jakie gwarantuje materiał, którym jest aerożel w formie mat, wpływają na szybszy zwrot z inwestycji, a co za tym idzie generowanie o wiele szybciej oszczędności, dających wymierne korzyści dla tych, którzy postanowili je zastosować w swoim przypadku. 



Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl