Znaczenie poprawnie wykonanej izolacji systemów HVAC
Izolacja termiczna jest jednym z kluczowych elementów wpływających na straty ciepła w budynkach. Wykonując ją, należy jednak skupić się nie tylko na odpowiednim zaizolowaniu przegród ściennych oraz stropów, ale także wszelkich systemów znajdujących się w danym budynku. Dlatego też w tym artykule bierzemy na tapet przede wszystkim izolacje termiczne systemów HVAC.
Czym są systemy HVAC?
Systemy HVAC to określenie zbiorcze będące akronimem od angielskich słów Heating, Ventilation and Air Conditioning. Zalicza się wiec do nich wszelkiego rodzaju systemy grzewcze przeznaczone do rozprowadzania ciepła w budynku, a także dostarczania w nim ciepłej wody użytkowej oraz systemy wentylacyjne i klimatyzacyjne. Zbudowane z kanałów, rurociągów oraz przewodów, które przenoszą zarówno ciepło, jak i zimno oraz hałasy.
Dlaczego poprawnie wykonana izolacja cieplna instalacji grzewczych i c.w.u. oraz odpowiedzialnych za wymianę powietrza jest tak ważna?
Poprawnie dobrana i wykonana izolacja systemów cieplnych i związanych z wymianą powietrza we wnętrzach przede wszystkim pozytywnie wpływa na poprawę efektywności energetycznej budynku, a co za tym idzie, obniża koszty jego eksploatacji i sprawia, że staje się on bardziej przyjazny środowisku. Ponadto jest ona także niezwykle istotna pod względem komfortu akustycznego, gdyż jej warstwy tłumią przenoszenie dźwięków, a także bezpieczeństwa pożarowego.
Wszystko za sprawą tego, że wykonanie izolacji cieplnej zgodnie z wytycznymi w przypadku instalacji CO oraz c.w.u. sprawia, że czynnik grzewczy stosowany w nich wychładza się o wiele wolniej, gdyż nie przepływa on przez „zimne” rury, które przyczyniają się do obniżania jego temperatury. W związku z tym gwarantuje ona stabilniejszą pracę całego systemu grzewczego, a jeśli dodatkowo spełnia klasę reakcji na ogień A2, tak jak maty aerożelowe, które mogą posłużyć do jej wykonania, zwiększa także bezpieczeństwo pożarowe.
Z kolei, jeśli chodzi o instalacje klimatyzacyjne i wentylacyjne izolacja cieplna skutecznie zapobiega wykraplaniu się wilgoci z przewodów klimatyzacyjnych, przyczyniającej się do powstawania pleśni i wilgoci w pomieszczeniach, a także ogranicza straty energii, gdyż izoluje ona chłodny czynnik od cieplejszego otoczenia.
Jak dobrać poprawnie grubość izolacji systemów HVAC?
Aby wykonana izolacja cieplna systemów HVAC mogła spełniać wymienione powyżej zadania, powinna być nie tylko poprawnie zamontowana, ale także odpowiednio dobrana pod względem swojej grubości. W tym celu pomocne okazują się więc wszelkiego rodzaju normy oraz rozporządzenia związane z warunkami technicznymi.
Właściwa grubość izolacji wyznaczana jest wobec tego na podstawie:
- rozporządzenia o Warunkach technicznych budynków,
- normy PN-B-02421:2000
- normy PN-EN 12241:2010.
Jakie parametry powinny spełniać materiały stosowane do izolacji systemów HVAC?
Sama poprawnie określona grubość izolacji systemów HVAC to jednak nie wszystko. Wykorzystywane do jej wykonania materiały powinny bowiem spełniać także określone parametry związane, chociażby z bezpieczeństwem ich użytkowania oraz klasą reakcji na ogień. Wobec tego materiały izolacyjne do izolowania systemów CO c.w.u. czy klimatyzacyjnych i wentylacyjnych nie powinny mieć klasy reakcji na ogień gorszej niż B-s2, d0. Powinny mieć natomiast odpowiedni współczynnik przenikania ciepła, być paroszczelne oraz odporne na uszkodzenia mechaniczne, a także związane z upływem czasu.
Dlatego też do ich wykonywania doskonale sprawdzają się między innymi aerożele w postaci mat aerożelowych. Posiadają one bowiem najniższy, wśród obecnie dostępnych na rynku materiałów izolacyjnych, współczynnik przenikania ciepła, pozwalający zastosować ich mniejszą grubość potrzebną do uzyskania zgodnych z normami parametrów. Dodatkowo są one także materiałem niepalnym o klasie ogniowej A, a także wykazują pełną odporność na działanie wody i mogą być stosowane w zakresie temperatur od - 50 do nawet 650 stopni Celsjusza. Ponadto maty aerożelowe dzięki dużej elastyczności pozwalają za ich pomocą zaizolować nawet trudnodostępne elementy rurociągów bez najmniejszego problemu. Dlatego też warto zastanowić się nad wyborem aerożeli podczas wykonywania izolacji HVAC.
Podsumowując, odpowiednio wykonana izolacja systemów HVAC nie tylko zmniejsza straty energii, minimalizując tym samym koszty związane z ich użytkowaniem, ale także pozytywnie wpływa na ich żywotność i wydajność i zmniejsza awaryjność elementów systemu. Do jej wykonania należy natomiast użyć materiałów o właściwej grubości oraz spełniających właściwe kryteria.