Zalety izolowania instalacji ciepłowniczych za pomocą aerożeli
Aerożele są jednymi z najlżejszych substancji stałych znanych obecnie człowiekowi. Cechują się gęstością niewiele większą od powietrza oraz najmniejszym współczynnikiem przewodzenia ciepła w przypadku ciał stałych. Choć na pierwszy rzut oka aerożele wydają się delikatnymi materiałami, wyróżniają się one doskonałymi właściwościami mechanicznymi, które zapewniają im odporność na ściskanie i rozciąganie. Dzięki temu są w stanie wytrzymać nacisk na ich powierzchnię większy od ich masy własnej nawet o 2000 razy. Ponadto aerożele krzemionkowe są stabilne do temperatury topnienia krzemionki, czyli nawet 1200 stopni Celsjusza, a maty aerożelowe do 650 stopni Celsjusza. To wszystko to jednak niejedyne zalety tego materiału, za pomocą którego z powodzeniem można wykonywać izolacje ciepłownicze.
Dlaczego warto wybrać aerożele do izolowania instalacji ciepłowniczych?
Instalacje ciepłownicze, a właściwie ich rurociągi zewnętrzne najczęściej izolowane są za pomocą takich materiałów jak wełna mineralna, spienione szkło lub perlit ekspandowany, które następnie pokrywane są warstwą płaszcza ochronnego. Nie wielu inwestorów wie jednak, że wymienione izolatory mogą zostać bez problemu zastąpione nowoczesnymi aerożelami. Izolowanie instalacji ciepłowniczych właśnie nimi przynosi natomiast wiele korzyści, pomimo wyższej ceny tego materiału. Niektóre z nich prezentujemy więc poniżej.
Mniejsza grubość warstwy izolacyjnej
Pierwszą z zalet zastosowania aerożeli do izolowania instalacji ciepłowniczych jest możliwość uzyskania tej samej ochrony termicznej przy nieporównywalnie mniejszej grubości izolacji.
Przykładowo, jeśli izolowana miałby być rura o średnicy 6 cali, aby zapewnić jej optymalną izolacyjność, trzeba by było użyć:
- 6-centymetrową warstwę wełny mineralnej,
- 6-centymetrową warstwę spienionego szkła,
- niemal 9-centymetrową warstwę perlitu ekspandowanego.
Dla uzyskania tych samych parametrów izolacyjnych warstwa izolacji z aerożelu powinna natomiast wynosić zaledwie 20 milimetrów, czyli być o 30 raz cieńsza od wykonywanej izolacji za pomocą klasycznych materiałów, chociażby wełny mineralnej.
Mniejsze zużycie materiałów pomocniczych
Mniejsza grubość warstwy izolacyjnej to automatycznie także mniejsze zużycie materiałów pomocniczych, takich jak płaszcze ochronne czy zapinki, które mają za zadanie utrzymać warstwę izolacyjną na swoim miejscu oraz chronić ją przed czynnikami zewnętrznymi. To z kolei generuje kolejne oszczędności tym razem nie miejsca a pieniędzy.
Szybki montaż
Zastosowanie aerożeli w izolacjach ciepłowniczych pozwala także na o wiele szybsze przeprowadzenie montażu warstwy izolacyjnej. Wszystko za sprawą tego, że mniejsza ilość potrzebnego materiału, wymaga zaangażowania mniejszej liczby osób, a także trwa o wiele krócej niż w przypadku klasycznych materiałów izolacyjnych.
Trwała i odporna na uszkodzenia warstwa izolacyjna
Ostatnią zaletą zastosowania mat aerożelowych, które znaleźć można w ofercie naszego sklepu, jest natomiast to, że zapewniają one o wiele trwalszą i odporniejszą na uszkodzenia warstwę izolacyjną, która nie pęka, nie kruszy się, a także jest trwale hydrofobowa. Ostatnia z jej cech wpływa z kolei również na to, że wykonanie izolacji ciepłowniczej za pomocą aerożeli zapobiega także powstawaniu korozji pod izolacją (CUI). Na jej temat pisaliśmy więcej we wpisie: AEROGEL W INSTALACJACH PRZEMYSŁOWYCH ORAZ KOMERCYJNYCH A POWSTAWANIE KOROZJI POD IZOLACJĄ.
Jak więc widać zdecydowanie się przez inwestorów na wykonanie izolacji instalacji ciepłowniczej za pomocą mat aerożelowych to niemal same korzyści. Jedyną wadą w tym przypadku mogłaby być wyłącznie cena tego materiału, jednak kiedy weźmiemy pod uwagę jego trwałość oraz oszczędności wygenerowane przez konieczność zastosowania wraz z nim mniejszej ilości materiałów pomocniczych i możliwość montażu przez mniejszą liczbę osób staje się on niemal bezkonkurencyjny.