Wystawcy
Wybierz wystawcę
Wszystko na temat współczynnika przewodzenia ciepła w materiałach ociepleniowych 0
Wszystko na temat współczynnika przewodzenia ciepła w materiałach ociepleniowych

Wszystko na temat współczynnika przewodzenia ciepła w materiałach ociepleniowych 

W przypadku mat aerożelowych wiele mówi się przede wszystkim na temat ich niebywale niskiego współczynnika ciepła, który jest nie tylko jednym z najniższych w przypadku materiałów izolacyjnych, ale i ogólnie najniższym dla ciał stałych. Czym jednak tak naprawdę jest współczynnik przenikania ciepła i dlaczego jego wartość jest tak istotna w przypadku materiałów izolacyjnych? Na te pytania odpowiedzi znajdziesz w tym wpisie.

Czym jest współczynnik przenikania ciepła?

Współczynnik przewodzenia ciepła, który oznaczany jest symbolem λ, w związku z tym określany także niekiedy po prostu jako współczynnik lambda, zaliczany jest do jednych z najważniejszych parametrów w przypadku materiałów izolacyjnych. Określa on to jaką dane ciało ma zdolność przewodzenia ciepła. 

W przypadku współczynnika przewodzenia ciepła im niższa jego wartość tym dany materiał cechuje się lepszą izolacyjnością cieplną, gdyż jest w stanie przepuszczać mniej ciepła, co określane jest za pomocą dżuli przepływających przez jeden metr kwadratowy  materiału w ciągu jednej sekundy. W związku z tym jego jednostka to W/(mK). 

W jaki sposób określany jest współczynnik przenikania ciepła dla materiałów izolacyjnych?

Współczynnik przenikania ciepła określany jest dla materiałów izolacyjnych na podstawie analiz statycznych wyników badań laboratoryjnych dokonywanych wedle ściśle obowiązujących norm, które przeprowadzane są w regularny sposób dla zachowania ich wiarygodności. 

Pomimo to wskazywany jest on jako wartość deklarowana, gdyż współczynnik lambda zmienia się w zależności od tego w jakiej temperaturze, a także jakiej wilgotności jest stosowany dany materiał. 

Dlatego też bardzo często podawany jest on wraz z temperaturą, dla jakiej on obowiązuje. Przykładowo współczynnik przenikania ciepła poszczególnych materiałów izolacyjnych prezentuje się następująco:

  • od 0,038 do 0,045 W/(mK) dla styropianu EPS,
  • od 0,034 do 0,045 W/(mK) dla wełny mineralnej skalnej,
  • od 0,038 do 0,050 W/(mK) dla mat z włókna drzewnego,
  • od 0,014 do 0,022 W/(mK) dla mat aerożelowych. 

Jak więc widać aerożele w postaci mat aerożelowych posiadają najniższy współczynnik przenikania ciepła, a co za tym idzie, mają największy opór cieplny ze wszystkich obecnych na rynku materiałów izolacyjnych. 

Czy tylko współczynnik przewodzenia jest istotny w przypadku materiałów izolacyjnych?

Niski współczynnik przenikania ciepła jest istotny przede wszystkim ze względu na fakt, iż im jego niższa wartość, tym grubość wykonywana za jego pomocą izolacji może być mniejsza, bez utraty jej właściwości izolacyjnych. Jednak przy wyborze odpowiedniego materiału izolacyjnego do danych zastosowań, nie tylko ten parametr powinien być decydującym. 

Oprócz współczynnika ciepła istotna jest bowiem także odporność materiału na wilgoć, jego wytrzymałość mechaniczna czy też klasa ogniowa. W bardzo wielu przypadkach ogromne znaczenie ma także izolacyjność akustyczna materiału. Dlatego też nie zawsze ten sam materiał stosowany do ocieplania ścian sprawdzi się do wykonania izolacji podłóg. 

Inaczej jest jednak w przypadku mat aerożelowych. Ich wyjątkowość polega bowiem na tym, że oprócz niezwykle niskiego współczynnika ciepła cechują się one także bardzo dobrą reakcją na ogień, klasą izolacyjności akustycznej oraz paroprzepuszczalnością przy jednoczesnej hydrofobowości. Dzięki temu z powodzeniem znajdują one zastosowanie zarówno w przypadku izolacji wykonywanych w budynkach mieszkalnych czy komercyjnych, jak i tych przemysłowych czy technologicznych. 

Więcej na temat właściwości mat aerożelowych przeczytać można natomiast w naszych poprzednich wpisach: Porównanie parametrów aerożeli, styropianu oraz wełny szklanej, a także Parametry użytkowe mat aerożelowych — AEROMAT 650



Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl