Skąd pozyskać dofinansowanie na modernizację termoizolacji?
Termoizolacja budynków odgrywa niezwykle istotną funkcję. To dzięki niej ciepło zatrzymywane jest bowiem we wnętrzach, a co za tym idzie, koszty ich ogrzewania są mniejsze, a one same bardziej ekologiczne. Dlatego też coraz więcej osób decyduje się w ostatnim czasie na przeprowadzenie modernizacji termoizolacji, do której można wykorzystać między innymi dostępne w naszej ofercie aerożele. Wpływ na rosnące zainteresowanie termomodernizacją ma także dofinansowanie, które pozwala obniżyć koszt tego przedsięwzięcia. Jak więc uzyskać dopłatę do ocieplenia?
Dofinansowanie na termomodernizację z programu Czyste Powietrze
Funkcjonujący już od kilku od 2019 roku program Czyste Powietrze powstał w celu wspierania zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych, a także zanieczyszczeń powietrza za sprawą wymiany źródeł ciepła na nowoczesne oraz poprawy efektywności energetycznej budynków jednorodzinnych poprzez wykonanie nowej termoizolacji na przykład z wykorzystaniem aerożeli.
Dofinansowanie to oferowane jest w trzech wariantach:
- dotacji,
- pożyczki na preferencyjnych warunkach,
- termomodernizacyjnej ulgi podatkowej.
Pozwala więc ono znacznie zredukować koszty związane z termomodernizacją obiektów budowlanych jednorodzinnych, przez co coraz więcej rodzin decyduje się na taki krok.
Na co można otrzymać dofinansowanie z programu Czyste Powietrze?
Dokładne wytyczne odnośnie do tego, na co można otrzymać dotacje z programu Czyste Powietrze na wykonanie termomodernizacji w 2021 roku, dostępne są na stronie programu. Jednak wśród zakresu prac, który obejmuje on, wyróżnić można natomiast przede wszystkim między innymi:
- przeprowadzenie audytu energetycznego oraz niezbędnych ekspertyz,
- sporządzenie dokumentacji projektowej,
- wymianę okien dachowych, fasadowych oraz drzwi wejściowych i bram garażowych w garażach znajdujących się w bryłach budynków,
- ocieplenie przegród zewnętrznych i wewnętrznych budynków poprzez np. aerożele lub inne materiały.
Dofinansowania w ramach programu Czyste Powietrze przyznawane są przede wszystkim dla osób fizycznych będących właścicielami i współwłaścicielami domów jednorodzinnych lub mieszkań z wydzielona księgą wieczystą. Co istotne z tej opcji mogą także skorzystać osoby, które jeszcze nie posiadają nieruchomości, jednak rozpoczęły już jej budowę.
Jakie są warunki programu Czyste Powietrze?
Program Czyste Powietrze realizowany jest od 2019 roku i ma potrwać do 2029 roku. Pozwala on na dofinansowanie termomodernizacji budynków poprzez aerożele lub inne materiały, której wartość nie jest mniejsza niż 7 000 złotych, jednak nie przekracza 53 000 złotych.
Wysokość dotacji przyznawana jest w nim na podstawie kryterium dochodowego w przeliczeniu na jednego członka rodziny. Obecnie od 1 lipca 2021 maksymalny próg dochodowy wynosi więc:
- dla gospodarstw jednoosobowych 2 189 złotych,
- dla gospodarstw wieloosobowych 1 564 na osobę.
Na największe dotacje mogą więc liczyć osoby przeprowadzające termomodernizację domu lub mieszkania posiadające najniższy dochód. Pomimo to warto jednak zainteresować się tym rozwiązaniem, dzięki któremu możliwość poprawy energetycznej budynku stanie się tańsza nawet o 15 000 złotych.
Jak otrzymać dofinansowanie na termomodernizację z programu Czyste Powietrze?
Aby otrzymać dofinansowanie, należy złożyć wniosek dostępny pod linkiem http://nfosigw.gov.pl/czyste-powietrze/aktualnosci/art,11,nabor-wnioskow-w-programie-czyste-powietrze-wznowiony.html. Gdzie znaleźć można także wszelkie informacje dotyczące programu Czyste Powietrze.
Co istotne obecnie o dofinansowanie mogą się ubiegać także osoby, które dokonały już termomodernizacji, jednak zakończenie prac nie nastąpiło wcześniej niż 6 miesięcy przed datą złożenia wniosku. Należy jednak pamiętać, że wartość dotacji nie może przekraczać kwoty 45 złotych za metr kwadratowy ocieplenia wykonanego np. za pomocą mat aerożelowych i 30% całej inwestycji, a przy podwyższonych limitach do 15 000 złotych odpowiednio 90 złotych za metr kwadratowy oraz 60% wartości całej inwestycji.