Wystawcy
Wybierz wystawcę
Rynek aerożeli stale rośnie 0
Rynek aerożeli stale rośnie

Rynek aerożeli stale rośnie

Aerożele to materiał, którego popularność na całym świecie z roku na rok rośnie coraz bardziej. Doceniany jest on zarówno za swoją lekkość, jak i doskonałe właściwości izolacyjne, które w szczególności sprawdzają się w branży przemysłowej, choć nie tylko. W 2023 roku rynek aerożeli na świecie został wyceniony na 2,5 mld dolarów. Zgodnie z prognozami jego wartość w najbliższych latach będzie natomiast stale rosnąć. 

Do 2033 roku wartość rynku aerożeli wzrośnie ponad 6-krotnie

Obecnie rynek aerożeli na świecie wyceniany jest na 2,5 mld dolarów. Zgodnie z danymi pochodzącymi z raportu przeprowadzonego przez Marketresearch do 2033 roku jego wartość wzrośnie jednak ponad 6-krotnie do poziomu 17,1 mld dolarów. Oznacza to więc, że średnia roczna stopa wzrostu (CAGR) wynosi w jego przypadku 21,8%. 

Do głównych czynników, które napędzają rozwój rynku aerożeli, zalicza się przede wszystkim rosnące wymagania związane z energooszczędnością infrastruktury technicznej oraz budynków. Doskonałe właściwości izolacyjne, sprawiają, że materiał ten staje się coraz częściej wybieranym przy wykonywaniu izolacji nowopowstających konstrukcji, a także w przypadku ich termomodernizacji. 

Aerożele coraz częściej doceniane są również przez branżę gazową i petrochemiczną. Wykorzystywane są one w niej do izolowania rurociągów i chronienia ich przed czynnikami wpływającymi na ich korozje. Oprócz tego rosnący popyt na maty aerożelowe wynika także z tego, że są one materiałem przyjaznym dla środowiska, idealnie wpisującym się w obecne trendy rynkowe. 

W jakich branżach aerożele znajdują najczęściej zastosowanie? 

Aerożele wykorzystywane jako materiał izolacyjny znajdują zastosowanie przede wszystkim w przemyśle:

  • naftowym, 
  • gazowym, 
  • budowlanym,
  • motoryzacyjnym,
  • morskim, 
  • lotniczym. 

Szczególne znaczenie na wzrost rynku aerożeli może mieć jego rosnące wykorzystanie w sektorze budowlanym. Coraz bardziej rygorystyczne wymogi związane z efektywnością energetyczną budynków oraz stały nacisk na stosowanie przy ich wznoszeniu zrównoważonych materiałów budowlanych, sprawia, że aerożel staje się chętnie wybieranym materiałem, będąc alternatywą dla klasycznych rozwiązań izolacyjnych. 

Oprócz sektora budowlanego na szczególną uwagę zasługuje również branża motoryzacyjna. Coraz częściej stosuje ona technologie oparte na aerożelu, aby zmniejszyć masę pojazdów i lepiej zarządzać temperaturą. Dzięki temu otwierają się nowe możliwości rynkowe, gdyż producenci samochodów dążą do zwiększenia efektywności paliwowej i obniżenia emisji.

Jak prezentuje się rynek aerożeli w poszczególnych regionach świata? 

Ameryka Północna przoduje w wykorzystaniu aerożeli, zwłaszcza w sektorach budownictwa oraz przemysłu naftowego i gazowego. Wysokie wymagania dotyczące efektywności energetycznej napędzają popyt na aerożele, szczególnie w zakresie izolacji budynków i rurociągów.

W Europie rynek aerożeli dynamicznie się rozwija, wspierany przez inicjatywy promujące zrównoważone budownictwo i redukcję masy pojazdów. Rygorystyczne przepisy dotyczące ochrony środowiska zwiększają zapotrzebowanie na ekologiczne materiały, takie jak aerożele stosowane w izolacjach.

Region Azji i Pacyfiku staje się kluczowym rynkiem dla aerożeli, napędzany szybkim rozwojem przemysłowym i urbanizacją. Sektor motoryzacyjny i elektroniczny intensywnie wykorzystuje aerożele w izolacji termicznej i materiałach akustycznych.

Na Bliskim Wschodzie rozwój rynku aerożeli wynika natomiast z rozbudowy infrastruktury i dążenia do efektywności energetycznej. Aerożele są tam stosowane głównie w izolacji obiektów naftowych i gazowych oraz w panelach słonecznych.

W Afryce rynek aerożeli jest jeszcze w fazie początkowej, ale ma duży potencjał rozwojowy. Wzrost liczby projektów infrastrukturalnych oraz dążenie do zrównoważonego rozwoju zwiększają zapotrzebowanie na energooszczędne rozwiązania i lekkie materiały, szczególnie w budownictwie i transporcie.

Podsumowując, wiele wskazuje, że rynek aerożeli w najbliższych latach będzie stale dynamicznie się rozwijał przede wszystkim ze względu na fakt, iż jego właściwości doskonale wpisują się w rosnące wymagania środowiskowe, którym muszą sprostać różnorodne branże.Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl