Rodzaje mostków termicznych występujących w izolowanych instalacjach przesyłu energii
Kwestia związana z powstawaniem mostków termicznych oraz ich skutków to problem, który dotyczy nie tylko branży budowlanej, ale także ciepłowniczej i każdej tej, w której izolacja ma na celu poprawić efektywność energetyczną danych obiektów. W związku z tym występują one również na instalacjach przesyłu energii, w tym także rurociągach gorącej wody oraz pary. Jakie wyróżnia się wobec tego ich rodzaje w tym przypadku i jak się skutecznie pozbyć mostków termicznych w izolowanych instalacjach przesyłu energii?
Jak znaleźć mostki termiczne na izolowanych instalacjach przesyłowych?
Bez względu na miejsce występowania mostków termicznych łączy je jedno. Zawsze wiążą się one z gorszymi właściwościami termoizolacyjnymi na danym odcinku izolacji oraz większym przewodzeniem ciepła. W związku z tym można je zlokalizować przede wszystkim za pomocą badań termowizyjnych. Dzięki nim widoczne stają się obszary, w których temperatura ma wyższą wartość niż w pozostałych częściach instalacji, co wskazuje na występowanie mostka termicznego osłabiającego właściwości termoizolacyjne płaszcza.
Rodzaje mostków termicznych na izolowanych instalacjach przesyłu energii
Wśród kryteriów podziału na poszczególne rodzaje mostków termicznych występujących na izolowanych instalacjach ze względu na miejsce ich występowania wyróżnić można ich dwa podstawowe typy — mostki termiczne widoczne i niewidoczne.
Pierwsze z nich występują najczęściej na podzespołach, które wystają ponad izolacje ze względu na możliwość ich poprawnego eksploatowania, wśród których wymienić można między innymi:
- armaturę,
- króćce,
- układy kontrolno-pomiarowe.
Do widocznych mostków termicznych zaliczyć można w tym przypadku także wszelkie deformacje warstwy izolacyjnej lub jej uszkodzenia na przykład w kolanach rurociągów.
Drugi rodzaj mostków termicznych występujących w izolowanych instalacjach przesyłu dotyczy natomiast elementów znajdujących się w ich wnętrzu, takich jak zaślepienia, mocowania czy konstrukcje wsporcze płaszczy ochronnych. Zalicza się do nich także wszelkie uszkodzenia warstwy izolacyjnej pod płaszczem ochronnym w postaci jej przesunięć czy zwisania, zwłaszcza na pionowych elementach.
Przyczyny powstawania mostków termicznych w instalacjach przesyłu energii
Bez względu na rodzaj mostków termicznych, ich obecność na izolowanych elementach instalacji przesyłu energii wynika zawsze z 4 podstawowych przyczyn. Zalicza się do nich wobec tego:
- przyczyny technologiczne, wynikające z nieodpowiedniego rodzaju zastosowanych materiałów,
- przyczyny konstrukcyjne, wynikające ze specyfiki konstrukcji,
- przyczyny montażowe, wynikające ze złych lub niedokładnych technik montażu izolacji,
- przyczyny eksploatacyjne, wynikające ze zużycia się materiałów izolacyjnych.
Jak zapobiec powstawaniu mostków termicznych występujących w izolowanych instalacjach przesyłu energii?
Podstawowym elementem, który pozwala na zniwelowanie mostków termicznych w tego typu izolacjach, jest zastosowanie odpowiednich materiałów izolacyjnych, które nie tylko będą spełniać określony współczynnik przenikania ciepła, ale także zapewni możliwość mocowania ich w nawet trudno dostępnych miejscach, szczelnie okrywając elementy instalacji.
Wśród nich wyróżnić więc można między innymi aerożelowe maty izolacyjne, które wyróżniają się najniższym współczynnikiem ciepła wśród dostępnych na rynku materiałów izolacyjnych. Dodatkowo zapewniają one także doskonałe parametry izolacyjne przy zastosowaniu już niewielkiej ich warstwy, a sam ich montaż w trudno dostępnych miejscach jest o wiele prostszy, gdyż mogą być one swobodnie docinane na wymiar oraz dopasowywane do kształtów instalacji. Oprócz tego maty izolacyjne z aerożelu są także w pełni odporne na działanie wilgoci oraz niszczenie wynikające z upływu lat. W związku z tym ich zastosowanie skutecznie zapobiega powstawaniu mostków termicznych na instalacjach, które spowodowane są, chociażby przez czynniki eksploatacyjne.
Podsumowując, mostki termiczne w izolowanych instalacjach przesyłu energii można podzielić na dwie podstawowe grupy- widoczne i niewidoczne, a wśród przyczyn ich powstawania wyróżnia się między innymi błędy montażowe oraz eksploatację. Dlatego też, aby im zapobiec, należy stosować do wykonywania izolacji tego typu instalacji odpowiednich materiałów, które, choć w części pozwolą wyeliminować przyczyny ich powstawania, a tym samym przyczynią się do polepszenia właściwości termoizolacyjnych całej izolacji, zmniejszających starty energii, a co za tym idzie, generujące oszczędności.