Czym jest głęboka termomodernizacja oraz standard NZEB?
Rosnące wymagania dotyczące osiągnięcia standardów budynków blisko zeroenergetycznych, jakie stawia Unia Europejska dla swoich członków. Zwiększająca się świadomość na temat korzyści wynikających z przeprowadzania termomodernizacji obiektów budowlanych. To powody, dla których głęboka termomodernizacja zaczyna w naszym kraju zyskiwać na popularności. Na czym więc ona polega i z jakich elementów się składa?
Na czym polega głęboka termomodernizacja?
Głęboka termomodernizacja to nic innego jak szeroko zakrojone działania mające na celu oszczędzanie energii w budynkach, w których skład wchodzi zarówno poprawa parametrów energetycznych, jak i także zwiększenie zysków ciepła.
Swoje źródła ma ona w dyrektywie EPDB, według której państwa członkowskie Unii Europejskiej powinny stworzyć przepisy, które mają za zadanie wspierać modernizację budynków, która pozwoli im uzyskać niemal zerowy stan zużycia energii określany jako NZEB. Wobec tego zgodnie z wymieniona dyrektywą za głęboką termomodernizację uznaje się prace, które spełniają określone warunki.
Pierwsze z nich jest to, że całkowity koszt modernizacji izolacji przegród zewnętrznych oraz systemów budynku powinien przekraczać 25% wartości całej bryły, bez gruntu, na którym jest ona posadowiona. Same przegrody podlegają natomiast modernizacji co najmniej w 25%. Z kolei zużycie energii w budynku po przeprowadzeniu głębokiej termomodernizacji zmniejsza się o 75% w porównaniu do stanu przed wykonaniem należytych prac modernizacyjnych.
Warto także wspomnieć, że głęboka termomodernizacja do standardu NZEB przeprowadzana jest wyłącznie w budynkach wybudowanych przed 2021 roku, ponieważ wprowadzone od stycznia tego roku nowe warunki techniczne, zostały określone tak, aby odpowiadać na wymagania stawiane przez Unie Europejska w tym zakresie.
3 elementy procesu głębokiej termomodernizacji
Przeprowadzenie głębokiej termomodernizacji budynku powinno skupiać się przede wszystkim na uzyskaniu należytego poziomu oszczędności energii po zakończeniu związanych z nią prac. Sama inwestycja powinna bowiem nie tylko spełniać określone warunki, ale także być opłacalna, co można osiągnąć, wspomagając ją poprzez liczne dofinansowania na termomodernizację budynków. Wobec tego, aby przeprowadzić głęboką termomodernizację, należy przeprowadzić trzy rodzaje prac, omówione poniżej.
Poprawa izolacyjności termicznej przegród zewnętrznych
Pierwszą grupą prac związanych z głęboką termomodernizacją jest poprawienie izolacyjności cieplnej przegród, które najczęściej są już ocieplone za pomocą materiałów, których parametry i grubość nie są jednak w stanie spełnić określonych wymagań. Wobec tego wymagają one docieplenia poprzez nałożenie dodatkowej warstwy izolacyjnej na tę już istniejącą lub wykonanie ocieplenia od nowa.
I choć druga z metod jest droższym oraz mniej ekologicznym rozwiązaniem pozwala ona na lepszą rewitalizację budynku, a do tego nie wpływa na znaczne zwiększenie grubości przegród, które jest dużym problemem podczas modernizacji ocieplenia. Dlatego też coraz częściej podczas wykonywania poprawy izolacyjności cieplnej budynków stosowane jest ocieplanie aerożelem.
Aerożele w porównaniu do konwencjonalnych materiałów takich, jak styropian czy wełna mineralna cechują się bowiem ponad dwukrotnie lepszymi parametrami. Dzięki temu grubość ocieplenia przegrody jest znacznie mniejsza przy zachowaniu odpowiednich, wymaganych wartości współczynnika przenikania ciepła. Dodatkowo aerożele, a właściwie maty aerożelowe doskonale sprawdzają się także podczas rewitalizacji obiektów zabytkowych. Mogą być one bowiem z powodzeniem stosowane podczas wykonywania ocieplenia od wewnątrz, nie zmniejszając tym samym kubatury pomieszczeń w tak dużym stopniu, jak chociażby w przypadku wełny mineralnej.
Polepszenie efektywności systemów ogrzewania, wentylacji i oświetlenia
Do prac związanych głęboką modernizacją zalicza się także wszelkiego rodzaju prace mające na celu poprawienie funkcjonowania instalacji w budynku. Zaliczyć więc można do nich między innymi:
- wymianę pieców na nowe, ekologiczniejsze,
- wymianę wentylacji grawitacyjnej na mechaniczną,
- zastosowanie rekuperacji.
W tym przypadku warto także pamiętać, że zmodernizowane instalacje również wymagają odpowiedniego docieplenia, zwłaszcza w miejscach, w których prowadzone są one przez nieogrzewane pomieszczenia. Znów tutaj zastosowanie mogą więc znaleźć także aerożele, które dzięki swojej giętkości oraz łatwości przycinania ich do różnorodnych kształtów z łatwością ocieplają instalacje znajdujące się w nawet trudno dostępnych miejscach, a do tego chronią je przed zniszczeniem na skutek korozji wynikającej z kondensacji pary wodnej i wilgoci.
Instalacja systemów automatyki i sterowania budynków
Dopełnieniem powyższych prac jest także zastosowanie podczas wykonywania głębokiej termomodernizacji systemów automatyki i sterowania budynkiem, które mają na celu poprawę kontroli temperatury w ich wnętrzach, a także działania urządzeń grzewczych lub wentylacyjnych.
Podsumowując, wykonanie głębokiej modernizacji budynków pozwala na znacznie obniżenie ich zużycia energii. Ponadto szacuje się, że w Polsce po przeprowadzeniu jej we wszystkich budynkach niespełniających standardów NZEB można byłoby zaoszczędzić nawet 45% energii końcowej budynków. Dlatego też pozostaje mieć nadzieję, że nie zabraknie funduszy wspierających takie działania w naszym kraju, które pozwolą poprawić standard energetyczny w Polsce.