Wystawcy
Wybierz wystawcę
Czy maty aerożelowe sprawdzą się do ocieplania tarasów i balkonów? 0
Czy maty aerożelowe sprawdzą się do ocieplania tarasów i balkonów?

Czy maty aerożelowe sprawdzą się do ocieplania tarasów i balkonów?

Tarasy i balkony niezaprzeczalnie zwiększają atrakcyjność budynków nie tylko pod względem wizualnym, ale także użytkowym. Aby móc jednak w pełni cieszyć się z zalet wynikających z ich posiadania, muszą być one poprawnie wykonane, zwłaszcza jeśli znajdują się nad ogrzewanymi pomieszczeniami. Dlatego też w tym wpisie omawiamy, która z warstw tarasów i balkonów jest najważniejsze z tego punktu widzenia i dlaczego warto do jej wykonania zastosować maty aerożelowe.

Z jakich warstw powinien składać się poprawnie wykonany taras?

Aby taras prezentował się estetycznie przez wiele lat, a co za tym idzie, był trwały i nie generował problemów związanych z jego występowaniem w budynku i użytkowaniem powinien on być wykonany z dużą starannością z zachowaniem wszystkich niezbędnych warstw, których jest aż 9. 

Pierwszą z nich jest płyta konstrukcyjna tarasu, która powinna być zaprojektowana wedle indywidualnych wytycznych dla każdego budynku oraz posiadać spadek ułatwiający spływanie wody z powierzchni tarasowej. Druga warstwa to główna izolacja tarasu odpowiedzialna za ochronę całej konstrukcji i pomieszczeń znajdujących się pod nią, a także kolejnych warstw izolacji przed wilgocią. Trzecią warstwą jest warstwa rozdzielająca, która zapewnia poprawny rozkład ciśnienia na całej powierzchni konstrukcji wynikający z pary wodnej znajdującej się w powietrzu, która zwiększa swoją objętość w przypadku wysokich temperatur na zewnątrz. Oddziela ona główną izolację od izolacji ocieplającej będącej piątą warstwą tarasów, na której skupiamy się w dalszej części artykułu. Kolejnymi warstwami tarasu są natomiast: 

  • warstwa poślizgowa,
  • warstwa dociskowa, stanowiąca podłoże dla okładziny tarasowe,
  • podpłytkowa izolacja tarasu, odprowadzająca wodę z warstwy podpłytkowej,
  • okładzina tarasowa, którą mogą być płytki ceramiczne, drewno czy inny materiał wykończeniowy,
  • spoiny warstwy okładzinowej. 

Wykonanie tarasu składające się ze wszystkich tych elementów gwarantuje, że będzie on trwały i nie przyczyni się do niszczenia konstrukcji budynku. 

Znaczenie warstwy izolacyjnej tarasów i balkonów znajdujących się nad ogrzewanymi pomieszczeniami

Wśród wymienionych powyżej warstw konstrukcji tarasowej w przypadku ich występowania nad pomieszczeniami ogrzewanymi najważniejsza jest warstwa ociepleniowa. W takim przypadku powinna ona spełniać współczynnik przenikania ciepła na poziomie W/(m2K), czyli identycznym jak w przypadku wszystkich przegród w budynku. Brak wykonania poprawnej warstwy ociepleniowej, która spełnia określony powyżej parametr przenikania ciepła, a do tego jest odporna na przemakanie, skutkuje natomiast przemarzaniem powierzchni tarasu, a w efekcie wychładzaniem pomieszczeń znajdujących się pod nim. 

Co więcej, jeśli warstwa ta nie będzie odporna na przemakanie, przenikająca przez nią woda może doprowadzić także do zawilgocenia sufitów, a w efekcie powstawanie wykwitów pleśni i grzybów, generujących duże koszty związane z ich likwidacją. 

Jaki materiał wybrać do wykonania izolacji termicznej tarasów i balkonów?

Najczęściej stosowanym materiałem do wykonania izolacji dociepleniowej tego typu konstrukcji jest styropian. Dla zachowania jednak właściwych parametrów izolacyjnych związanych ze współczynnikiem przenikania ciepła jego grubość znacznie zwiększa całkowitą grubość konstrukcji tarasu. 

Dlatego też doskonałą alternatywą dla niego są maty aerożelowe, które cechują się o wiele lepszymi parametrami izolacyjnymi, dzięki temu ich warstwa może być dużo cieńsza. Ponadto aerożele to materiały, które są w pełni hydrofobowe, oznacza to więc, że nie przepuszczają one wody i są odporne na jej działanie. Warto również wspomnieć, że ich montaż nawet w przypadku konstrukcji o nietypowym kształcie nie stanowi najmniejszego problemu, gdyż maty aerożelowe z powodzeniem mogą być docinane na wybrany wymiar oraz kształt. Z kolei ich odporność na starzenie sprawia, że zachowują one swoje właściwości termoizolacyjne przez o wiele dłuższy czas niż powszechnie stosowany w warstwach dociepleniowych styropian, dzięki temu nie wymagają one wraz z czasem renowacji. 

Odpowiadając w skrócie na pytanie postawione w tytule artykułu aerożele, a właściwie maty aerożelowe jak najbardziej sprawdzają się do wykonania za ich pomocą dociepleń tarasów, a tym samym uchronienia ich przed przeciekaniem i przemarzaniem. Zwłaszcza w przypadku konstrukcji znajdujących się nad ogrzewanymi pomieszczeniami. Osoby zainteresowane zakupem mat aerożelowych zachęcamy więc do zapoznania się z naszą ofertą!



Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl