Wystawcy
Wybierz wystawcę
Jak będzie kształtował się rynek aerożeli w ciągu najbliższych lat? 0
Jak będzie kształtował się rynek aerożeli w ciągu najbliższych lat?

Jak będzie kształtował się rynek aerożeli w ciągu najbliższych lat?

Choć aerożel wciąż uznawany jest za innowacyjny materiał izolacyjny, który ze względu na jego koszt, stosowany jest przede wszystkim w specjalistycznych branżach, z roku na rok możemy jednak stale obserwować wzrost jego znaczenia na globalnych rynkach. Jak więc będzie się kształtował rynek aerożeli w ciągu najbliższych lat, która branża najbardziej wpłynie na jego rozwój oraz dlaczego? Postanowiliśmy to sprawdzić!

Globalny rynek aerożeli wzrasta

W 2016 roku globalny rynek aerożeli został oszacowany na 538,14 milionów dolarów i choć już wtedy specjaliści przewidywali wzrost tej wartości, nikt nie spodziewał się, że nastąpi on tak szybko. W 2019 roku wartość globalnego rynku aerożeli wynosiła bowiem już 701 milionów dolarów. Największy udział w nim miała natomiast Ameryka Północna, która w podanym roku niemal całkowicie zdominowała światową sprzedaż i produkcję aerożeli w porównaniu do innych krajów. 

Skąd wynika rosnące zainteresowanie matami aerożelowymi?

Stale rosnące znaczenie rynku aerożeli wynika przede wszystkim z wysokiej skuteczności termicznej tych materiałów termoizolacyjnych, a także ich lekkości oraz niewielkiej grubości pozwalającej jednocześnie uzyskać o wiele lepsze parametry w porównaniu do klasycznych materiałów. 

W związku z tym głównymi odbiorcami końcowymi rynku aerożeli są takie branże, jak: 

  • budownictwo, 
  • przemysł naftowo-gazowy, 
  • lotnictwo, 
  • kosmonautyka, 
  • motoryzacja. 

Firmy z tych branż dzięki wykorzystywaniu aerożeli są w stanie spełniać coraz bardziej wyśrubowane normy związane z izolacją cieplną, a tym samym uzyskiwać coraz większe oszczędności, które wynikają z braku strat energii. Dlatego też w 2019 według wielu raportów branżami najpowszechniej wykorzystującymi maty aerożelowe było budownictwo oraz branża petrochemiczna.

Nie budownictwo, a motoryzacja kluczową branżą dla rozwoju powszechności zastosowania aerożeli

Jeszcze do niedawna szacowano, że na rozwój rynku aerożeli na świecie największy wpływ będzie miało budownictwo. Materiał ten zaczęto bowiem coraz powszechniej stosować do ocieplania zabytkowych konstrukcji budowlanych, niwelacji mostków termicznych czy też wykonywania izolacji pod ogrzewaniami podpodłogowymi.

Najnowsze prognozy szacują jednak, że to nie budownictwo, a motoryzacja może stać się branżą, która najpowszechniej będzie stosować aerożele. Wykorzystywane są one bowiem w niej jako izolacja termiczna oraz akustyczna kabin pojazdów, a także ich silników. Wzrost zainteresowania tym materiałem w tej branży wynika także z tego, że pojazdy zasilane elektrycznie stają się coraz powszechniejsze zarówno w krajach rozwiniętych, jak i rozwijających się, a aerożel może być w nich wykorzystywany, jako materiał magazynujący energię. 

Podsumowując, aerożel coraz bardziej wkracza do różnorodnych branż, odnotowując z roku na rok coraz większy udział na światowych rynkach. Znajduję w nich nowe zastosowania, stając się tym samym materiałem coraz bardziej powszechnym. 



Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl