Wystawcy
Wybierz wystawcę
Jak zlikwidować mostki termiczne za pomocą aerożeli? 0
Jak zlikwidować mostki termiczne za pomocą aerożeli?

Jak zlikwidować mostki termiczne za pomocą aerożeli?

Mostki termiczne są jedną z głównych przyczyn utraty ciepła z budynków, która może dochodzić nawet do 30%, zwiększając tym samym koszty jego eksploatacji. Oprócz tego generują one także wiele innych poważnych problemów. Dlatego w tym wpisie przyjrzymy się im z bliska. Sprawdzimy, gdzie najczęściej występują mostki termiczne, jakie mogą być ich skutki oraz odpowiemy na pytanie, jak je zlikwidować.

Co to są mostki termiczne i jakie są ich konsekwencje?

Mostki termiczne, nazywane także cieplnymi to nic innego jak fragment przegrody budowlanej, który cechuje się podwyższonym przewodnictwem cieplnym w porównaniu do innych elementów budynku. W związku z tym w sytuacji, kiedy temperatura poza budynkiem jest niższa od tej w jego wnętrzu, doprowadzają one do wychładzania przegrody. 

Im większy mostek termiczny, tym więcej ciepła będzie przez niego uciekać z budynku, narażając tym samym ich właścicieli nie tylko na wyższe koszty związane z jego ogrzewaniem w okresie grzewczym, ale także na wiele innych, kosztownych konsekwencji. 

Jakie problemy mogą generować mostki termiczne?

Pierwszą kwestią, która sprawia, że mostki cieplne są niepożądanym elementem w konstrukcjach budowlanych, jest przede wszystkim to iż doprowadzają one do utraty ciepła, a tym samym wychładzania budynków. 

Ponadto w miejscach ich występowania niekiedy temperatura ścian wychładza się w tak dużym stopniu, że zostaje przekroczony punkt rosy. W związku z tym przyczyniają się one do skraplania wilgoci, powodującej powstawanie zawilgoceń ścian, a w efekcie doprowadzającej do niebezpiecznych dla zdrowia wykwitów pleśni oraz grzybów. 

Konsekwencją mostków termicznych może być także uszkodzenie całej konstrukcji budynku. Niezaizolowane połączenia, narażone są bowiem na działania dwóch temperatur. Zewnętrznej oraz wewnętrznej. Przez co elementy konstrukcyjne zaczynają pękać. 

Gdzie najczęściej występują mostki termiczne?

Mostki termiczne mogą występować w budynkach z wielu powodów. Między innymi źle zaprojektowanej ich konstrukcji lub niepoprawnie rozlokowanych w ich bryle stolarki okiennej i drzwiowej. 

Najczęściej przyczyną mostków termicznych są jednak połączenia różnych przegród. Dlatego też występują one zazwyczaj: 

  • w połączeniu dachu i ścian zewnętrznych, 
  • w połączeniu balkonów z budynkiem, 
  • na wieńcach i nadprożach, 
  • w miejscach osadzenia okien lub drzwi,
  • na ścianach piwnic, 
  • na fundamentach. 

Jak można usunąć mostki termiczne?

Usuwanie mostków termicznych jest niezwykle istotną kwestią. Brak reakcji na ich występowanie może bowiem doprowadzić do wspomnianych wcześniej w tym wpisie konsekwencji, które nie tylko narażają właścicieli budynków na koszta, ale także utratę zdrowia. Od czego zacząć więc ich usuwanie?

Jak znaleźć mostki termiczne?

Pierwszym krokiem związanym z usuwaniem mostków termicznych jest ich zlokalizowanie, na przykład z wykorzystaniem kamer termowizyjnych. Wskażą one miejsca, za pomocą kolorów widocznych na ich obrazie, w których występują różnice temperatur, tak jak jest to widoczne na poniższym zdjęciu. 

Jak zlikwidować mostki termiczne? 

W sytuacji, kiedy mamy do czynienia z mostkami cieplnymi w istniejącym już budynku, sposobem na ich usunięcie jest wyłącznie przeprowadzenie odpowiednich prac remontowych. 

Przykładowo w przypadku kiedy mostki termiczne występują przy oknach lub drzwiach, należy poprawić wykonanie warstwy izolacyjnej, tak aby nachodziła ona na ramy stolarki okiennej i drzwiowej. W piwnicach należy natomiast zadbać o szczelną izolację ich ścian zarówno od zewnętrza, jak i wewnątrz. 

Ogólnie likwidacja mostków termicznych polegać musi na przywróceniu pełnej ciągłości warstw izolacyjnych w całej konstrukcji budynku

Jaki materiał wybrać do likwidacji mostków termicznych? 

Likwidacja mostków termicznych w 100% jest trudnym zadaniem. Jednak stosując właściwie dobrane materiały izolacyjne, takie jak maty aerożelowe, można przybliżyć się w znaczny sposób do ideału. Materiał ten cechuje się bowiem dużą łatwością mocowania go w nawet trudno dostępnych miejscach, a do tego może być przycinany do dowolnych kształtów i wymiarów.

Dodatkowo nawet jego niewielka grubość jest w stanie zapewnić zadowalający efekt. Dzięki temu z powodzeniem może być on stosowany: 

  • przy nadprożach okiennych i drzwiowych, 
  • roletach i kasetach montowanych w murze,
  • w miejscach, w których występują wieńce, belki czy słupy.

Warto więc sięgnąć po maty aerożelowe wykonując renowację izolacji budynku związaną z likwidacją występujących w nim mostków termicznych. Stosowanie ich z około 50-centymetrowym marginesem pozwala bowiem uporać się z tym problemem w niemal 100%. 

 



Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl