Wystawcy
Wybierz wystawcę
Dlaczego maty aerożelowe wzmacniane są włóknem szklanym? 0
Dlaczego maty aerożelowe wzmacniane są włóknem szklanym?

Dlaczego maty aerożelowe wzmacniane są włóknem szklanym?

Maty aerożelowe wzmacniane włóknem szklanym zaliczane są do jednych z najnowocześniejszych materiałów izolacyjnych. Cechują się właściwą giętkością, hydrofobowością oraz umożliwiają wykonanie o wiele cieńszej warstwy izolacyjnej w porównaniu do tradycyjnych materiałów, przy zachowaniu właściwych parametrów cieplnych. W jakim celu maty aerożelowe są jednak wzmacniane włóknami szklanymi? O tym w poniższym wpisie. 

Jakie właściwości mechaniczne ma czysty aerożel?

Aerożel to materiał powstający poprzez usunięcie z jego struktur płynnych składników za pomocą właściwej temperatury oraz ciśnienia. Dzięki temu zachowuje on swoją pierwotną formę o dużej gęstości oraz dużej ilości porów, przy jednoczesnej niedużej wadze. Połączenie tych trzech czynników sprawia natomiast, że uzyskiwana jest amorficzna struktura tego materiału, zapewniająca jego najniższe przewodnictwo cieplne ze wszystkich znanych dotąd materiałów stałych. 

Czynniki te sprawiają jednak także, że czysty aerożel jest materiałem hydrofilowym, czyli chłonącym wilgoć i wodę z otoczenia, a także kruchym. W tej postaci nie może być on więc wykorzystany jako materiał izolacyjny. Dlatego też jego właściwości mechaniczne poddawane są pewnym modyfikacjom. 

Metody wzmacniania właściwości mechanicznych aerożeli 

Wśród metod pozwalających na wzmocnienie właściwości mechanicznych aerożeli wyróżnić można między innymi: 

  • starzenie,
  • wzmocnienie strukturalne materiału,
  • sieciowanie, 
  • wzmocnienie za pomocą włókien.

W przypadku ostatniej z metod tymi włóknami mogą być natomiast nanowłókna węglowe, bawełna, celuloza, włókna polipropylenowe oraz właśnie włókna szklane. 

Za ich pomocą uzyskuje się wobec tego materiał kompozytowy o podwyższonych parametrach mechanicznych, które eliminują problemy, jakie generuje czysty aerożel w przypadku chęci zastosowania go jako izolatora cieplnego w budownictwie czy przemyśle. 

Jak włókna szklane zmieniają właściwości mechaniczne mat aerożelowych?

Właściwości mat aerożelowych wzmacnianych za pomocą włókna szklanego nie zmieniają się, jeśli chodzi o ich przewodnictwo cieplne. Wciąż pozostaje ono na tak samo niskim poziomie, gwarantując uzyskanie za pomocą tego materiału odpowiednich parametrów termicznych, przy niewielkiej grubości warstwy izolacyjnej. 

Zaletą mat aerożelowych wzmacnianych włóknem szklanym jest natomiast to, że dzięki takiemu dodatkowi ich grubość jest niewielka i może wynosić nawet zaledwie 3 milimetry. Ponadto wyeliminowany zostaje w nich także problem związany z chłonnością wilgoci i wody czystego aerożelu. Oznacza to więc, że takie maty aerożelowe są w pełni hydrofobowe i doskonale zabezpieczają przed powstawaniem korozji pod izolacją (CUI). 

Wzmocnienie włóknem szklanym mat aerożelowych nadaje im także niezwykle pożądaną giętkość. Dzięki temu materiał ten może być formowany w dowolne kształty, swobodnie przycinany do danych wymiarów oraz układany warstwowo nie krusząc się i zapewniając doskonałe parametry izolacyjne przez wiele lat. 

Dlatego też zachęcamy do zapoznania się z ofertą naszego sklepu, gdzie znaleźć można właśnie maty aerożelowe wzmacniane włóknem szklanym, o kilku grubościach do wyboru. 



Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl