Wystawcy
Wybierz wystawcę
Nowe przepisy budowlane związane z energooszczędnością budynków 0
Nowe przepisy budowlane związane z energooszczędnością budynków

Nowe przepisy budowlane związane z energooszczędnością budynków

Od 1 stycznia 2021 weszły w życie nowe przepisy budowlane, które są wynikiem zmian w prawie obowiązujących od 19 września 2020 roku. Analizując je, można dojść do jednego wniosku. Nowe, a także stare, modernizowane budownictwo ma być bardziej ekologiczne oraz energooszczędne. Jeśli więc planujesz budowę domu, koniecznie zapoznaj się jakie zmiany zaszły w warunkach technicznych, które muszą spełniać budynki od 2021 roku!

Najważniejsze zmiany w prawie budowlanym obowiązującym od stycznia 2021 w pigułce

Zmiany w prawie budowlanym, które zaczęły obowiązywać od 2021 roku, dotyczą wielu różnorodnych kwestii. Dlatego też zebraliśmy je w jednym miejscu. Według nich: 

  • projekt budowlany, zamiast jednej części musi składać się z trzech, składanych w odrębnym czasie w urzędach,
  • uproszczone zostało wydawanie pozwoleń na budowę,
  • zlikwidowano opłaty za przyłączenie do sieci elektrycznej, wodnej i gazowej,
  • o wiele łatwiej zalegalizować samowolę budowlaną, 
  • każda instalacja fotowoltaiczna powyżej mocy 6 kWh wymaga uzgodnienia projektu z rzeczoznawcą do spraw pożarowych.

Nowe przepisy zaostrzyły także wymogi związane z energooszczędnością budynków, na których skupiamy się w dalszej części wpisu. 

Jakich obszarów dotyczą zmiany w warunkach technicznych budynków?

W ciągu ostatnich lat mogliśmy już obserwować stopniowe zaostrzanie wymogów związanych z izolacyjnością cieplną przegród, które zostało przeprowadzone najpierw w 2014, a następnie w 2017 roku. Zmiany, które weszły w życie od 1 stycznia 2021 roku, są ostatnim etapem wprowadzania nowych standardów energetycznych. 

Obejmują one trzy podstawowe obszary, do których zalicza się:

  • zapotrzebowanie budynków w energię pierwotną,
  • energooszczędność przegród budynków oraz innych elementów ich konstrukcji,
  • wymianę kotłów grzewczych na ekologiczniejsze i popularyzację OZE.

Obniżenie wskaźnika EP

Pierwszą zmianą jest obniżenie wskaźnika EP, będącego wynikiem obliczeń dotyczących nakładów nieodnawialnych źródeł energii, takich jak olej opałowy, węgiel, drewno i energii odnawialnej wykorzystywanej w budynkach. 

Jeszcze do niedawna wskaźnik EP dla nowych budynków mógł wynosić maksymalnie 95 kWh/ (m2∗rok), obecnie wartość ta została natomiast obniżona do 70 kWh/ (m2∗rok). A im niższa wartość wskaźnika, tym lepiej. 

Warunki techniczne 2021 a izolacyjność cieplna przegród 

Zmianom uległ także maksymalny współczynnik przenikania ciepła przez przegrody ścienne. Do 31 grudnia 2020 roku jego maksymalna wartość dla ścian zewnętrznych mogła wynosić bowiem 0,23 U przy temperaturze równej lub mniejszej 16 stopni Celsjusza, obecnie wartość ta została obniżona do poziomu 0,20 U. 

W przypadku dachów, stropodachów oraz stropów nad nieogrzewanymi poddaszami współczynnik U może maksymalnie wynosić, 0,15 U, a nie jak wcześniej 0,18 U. 

Pozostałe parametry współczynnika przenikania ciepła dotyczące między innymi stropów nad ogrzewaniem pomieszczeniami, ścian przyległych do szczelin dylatacyjnych oraz ścian wewnętrznych pozostały natomiast bez zmian.

WT 2021 a stolarka okienno-drzwiowa

Zmiany dotyczące współczynnika przenikania ciepła i jego maksymalnej wartości nie ominęły także stolarki okiennej i drzwiowej, przez którą w dużej mierze ucieka ciepło z wnętrz budynków, przyczyniając się do zmniejszenia ich energooszczędności. 

W tym przypadku wskaźnik przenikania ciepła dla klasycznych okien wynosi obecnie 0,9 U, a z kolei dla okien dachowych 1,1 U. 

Jakich materiałów używać do budowy domów zgodnie z WT 2021?

Wszystkie wprowadzone zmiany w warunkach technicznych budowy domów sprawić mają, że staną się one o wiele bardziej ekologiczne, przyjazne środowisku i tańsze w końcowej eksploatacji. 

Budując więc dom w 2021 roku, należy sięgać po materiały spełniające nowe normy. Wśród których można wymienić między innymi specjalne zaprawy uszczelniające, minimalizujące powstawanie mostków termicznych, a także odpowiednie materiały izolacyjne, o właściwie niskim współczynniku przenikania ciepła, do których zaliczyć można między innymi maty aerożelowe

Podsumowując, zmiany warunków technicznych 2021 dotyczą wszystkich nowo powstających budynków, a także tych ulegających modernizacji. Wobec tego od stycznia bieżącego roku pozwolenia na budowę nie są wydawane dla budynków, które nie spełniają obowiązujących wymogów. 



Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl