Wystawcy
Wybierz wystawcę
Areożel- co to jest? 0
Areożel- co to jest?

 

Aerożel co to jest?

Niezwykle lekki, wypełniony w niemal 95% powietrzem, doskonały izolator termiczny i akustyczny. Tak w jednym zdaniu można by opisać aerożel. Co to jest, jakie ma właściwości oraz dlaczego zyskuje na coraz większej popularności w branży przemysłowej i budowlanej o tym w dzisiejszym wpisie.

Czym jest aerożel?

Powstanie aerożelu, choć ciężko w to uwierzyć to dzieło przypadku, jednak historia ta to temat na odrębny wpis. Dziś skupimy się na tym, czym tak właściwie jest aerożel i postaramy się odpowiedzieć skąd w ostatnich latach tak rosnącą popularność tego niezwykłego materiału.

Aerożel to określenie, które nie odnosi się to żadnego pierwiastka chemicznego, ani materiału o ściśle ustalonym wzorze chemicznym. Nazwa ta używana jest bowiem do określania wszystkich materiałów o strukturze geometrycznej i choć może być myląca, nie dotyczy ona substancji żelowych, a w postaci stałej. Na nasze potrzeby w tym, jak i w kolejnych wpisach aerożelem określać będziemy natomiast aerożele krzemionkowe, występujące między innymi w postaci mat termoizolacyjnych.

Aerożele krzemionkowe to postać żelu, w którym woda została zastąpiona powietrzem. Dzięki temu, zamiast przypominać galaretkę, przyjmuje on postać stałą, będącą jednym z najlżejszych materiałów.

Aby zobrazować, jak lekki jest aerożel do ociepleń, należy sobie wyobrazić, że gdyby rzeźba Dawida wykonana przez Michała Anioła, została stworzona z niego, ważyłaby zaledwie 2 kilogramy. Lekkość ta nie wpływa jednak na wytrzymałość materiału, który jest w stanie znieść nawet kilkukrotnie większe obciążenia od masy własnej.

Właściwości aerożelu

Jednak to nie wyjątkowa postać aerożelu sprawia, że cieszy się on ogromną popularnością, jeśli chodzi o jego wykorzystywanie w przemyśle oraz budownictwie. Powodem są natomiast właściwości jakie ma aerożel. Cechuje się on między innymi:

  • niską przewodnością ciepła, do tego stopnia, że po ułożeniu na nim kredek świecowych i umieszczeniu pod nim palnika gazowego, nie ulegają one stopieniu,

  • niską prędkość przepuszczanego dźwięku,

  • niskim współczynnik załamania światła,

  • niewielką grubość, pozwalającą zastosować go w nawet trudno dostępnych miejscach,

  • bardzo niską gęstością zaledwie jedynie kilka razy większą niż powietrza,

  • wysoką stabilnością do temperatury topnienia krzemionki wynoszącej 1200 stopni Celsjusza, dzięki temu może być stosowane w miejscach, w których temperatury zamykają się w granicach od -270 do +650 stopni Celsjusza.

Wszystko to sprawia, że aerożele znajdują zastosowanie między innymi w trakcie ocieplania budynków, niwelowania mostków termicznych w trudnodostępnych miejscach. Izolowania cieplnego kotłów przemysłowych i w wielu innych sytuacjach, które wymagają użycia materiału o niewielkiej wadze i właściwościach nieosiągalnych dla innych produktów.

Dodatkowo aerożele krzemionkowe nalezą do materiałów, które są ekologicznym rozwiązaniem, niewpływającym na środowisko naturalne. Wszystko za sprawą tego, że składają się głównie z krzemionki, czyli piasku występującego naturalnie.

Podsumowując więc aerożele do ociepleń są doskonałym rozwiązaniem na miarę XXI wieku, dostępnym także w naszym sklepie, w postaci wygodnych w użyciu mat o zróżnicowanej grubości, która pozwala dopasować je do indywidualnych potrzeb użytkowników.

 

 



Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl