Wystawcy
Wybierz wystawcę
Wszystko, co powinieneś wiedzieć o ocieplaniu budynków od wewnątrz 0
Wszystko, co powinieneś wiedzieć o ocieplaniu budynków od wewnątrz

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o ocieplaniu budynków od wewnątrz

Standardowo ocieplenie budynków wykonywane jest zazwyczaj na jego zewnętrznej powierzchni, ale czasem ze względu na różnorodne czynniki zastosowanie termoizolacji zewnętrznej nie jest możliwe. Nie oznacza to jednak, że poprawienie komfortu cieplnego wnętrz w takiej sytuacji nie jest możliwe. Należy jedynie zastosować w nich izolację wewnętrzną, będącą alternatywnym rozwiązaniem. 

Dlaczego ocieplanie ścian od wewnątrz to rzadkość? 

Popularność ocieplania ścian od zewnątrz wynika przede wszystkim z tego, że nie doprowadza ono do przesunięcia strefy ich przemarzania, a co za tym idzie także strefy wykraplania się pary wodnej, jak ma to miejsce w przypadku izolacji wewnętrznej. Ocieplenie zewnętrzne sprawia bowiem iż mur budynku zawsze znajduje się w strefie ciepłej i nagrzewa się w równomierny sposób wraz z wnętrzem. Dzięki temu nie jest on narażony na zniszczenie pod wpływem zawilgoceń wynikających ze skraplania się pary wodnej. Dlatego też o ile istnieje taka możliwość, zaleca się stosowanie termoizolacji budynków od zewnątrz. 

W jakiej sytuacji sprawdzi się ocieplanie ścian od wewnątrz? 

Nie zawsze jednak ocieplenie budynku od zewnątrz jest możliwe. Ściany w budownictwie mieszkaniowym powinny spełniać normy odnośnie co do współczynnika przenikania ciepła na poziomie U ≤ 0,30 W/ (m²K), jeśli więc jego wartość znacznie odbiega od normy, należy wykonać właściwą izolację ścian. 

I o ile w domach jednorodzinnych kwestia ta nie stanowi żadnego problemu, o tyle w przypadku mieszkań zlokalizowanych w blokach mieszkalnych, kamienicach czy też budownictwie szeregowym może być problematyczna. Na przykład, ponieważ nie wszyscy właściciele wspólnoty mieszkaniowej wyrażają zgodę na przeprowadzenie prac termomodernizacyjnych. 

Ocieplanie budynków zabytkowych to także kolejną sytuacją, w której jego wykonanie od wewnątrz jest w szczególności zalecane z obawy przed możliwością zniszczenia wartościowej z architektonicznego punktu widzenia fasady budynku poprzez warstwę izolacji zewnętrznej. 

W każdej z tych sytuacji jedynym rozwiązaniem pozwalającym poprawić współczynnik przenikania ciepła, a tym samym zwiększyć komfort cieplny we wnętrzach budynków jest wobec tego zastosowanie izolacji od wewnątrz. 

Na co zwrócić uwagę wykonując ocieplenie wewnętrzne? 

Wykonując ocieplenie budynków od wewnątrz, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na dwie istotne kwestie. 

Wykonanie izolacji z materiałów wspomagających regulację wilgotności w pomieszczeniach

Pierwszym elementem, na jaki należy zwrócić uwagę, jest zamakanie izolowanych ścian w wyniku skraplania się pary wodnej, próbującej przeniknąć przez nie z wnętrza budynku na zewnątrz. Źle wykonana izolacja wewnętrzna budynku może doprowadzić bowiem do skraplania się pary w przegrodach ściennych, a w efekcie do ich niszczenia lub powstawania wykwitów pleśni oraz grzybów. Dlatego też do wykonywania izolacji wewnętrznej zaleca się stosować materiały, które w naturalny sposób wspomagają regulację wilgotności w pomieszczeniach, a także cechują się odpornością na nasiąkanie. 

Ograniczenie zmniejszenia kubatury wnętrza

Stosując ocieplenie wewnętrzne, należy mieć także na uwadze fakt, iż jego grubość znacznie wpłynie na zmniejszenie się kubatury wnętrza, a co za tym idzie jego funkcjonalność. Dlatego też wykonując wewnętrzne ocieplanie ścian najlepiej sięgnąć po materiały cechujące się niskim współczynnikiem przenikania ciepła, które pozwalają uzyskać właściwe parametry termoizolacyjne przy jednocześnie jak najmniejszej grubości ich warstwy. 

Materiałem, który doskonale spełnia oba te warunki jest wobec tego aerożel, a właściwe wykonane z niego maty aerożelowe. Cechują się one bowiem dużą paroprzepuszczalność, a także doskonale oddają wilgoć, nie wchłaniając jej i nie doprowadzając do niszczenia konstrukcji ścian. Dodatkowo dla uzyskania właściwych parametrów termicznych wystarczy niewielka warstwa maty aerożelowej, ponieważ wyróżnia się ona także współczynnikiem przenikania ciepła na poziomie 0,020 W/ (mK). Dzięki temu pozwala ona na uzyskanie właściwych parametrów izolacyjnych nawet w przypadku cienkiej warstwy, niewpływającej niekorzystnie na kubaturę wnętrza.

Wszystko to sprawia, więc, że aerożel jest doskonałą alternatywą dla wełny mineralnej czy styropianu, a nawet pianki PUR w przypadku wykonywania izolacji wewnętrznej ścian w budynkach mieszkalnych i nie tylko. 



Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl