Wystawcy
Wybierz wystawcę
Aerożel w przemysłowych izolacjach wysoko temperaturowych 0
Aerożel w przemysłowych izolacjach wysoko temperaturowych

Aerożel w przemysłowych izolacjach wysoko temperaturowych

Wśród jednych z najważniejszych właściwości materiałów termoizolacyjnych wyróżnia się między innymi właściwości termiczne. Są one głównym wyznacznikiem dobieranych materiałów bez względu na to, czy jest nim wełna szklana, styropian czy też pyrogel lub panele izolacyjne. Dlaczego w takim razie najlepiej postawić na aerożel w wysokotemperaturowych izolacjach przemysłowych? 

Jakie właściwości powinna posiadać izolacja wysokotemperaturowa? 

Współcześnie aerożele, wciąż pozostają jednym z najmniej popularnych termoizolatorów wykorzystywanych powszechnie w budownictwie. Wiąże się to między innymi z ich wysokim kosztem, a także niewielką ofertą firm skierowaną do odbiorców komercyjnych. Inaczej ta kwestia prezentuje się jednak w zakładach przemysłowych. 

Instalacje przemysłowe bardzo często wymagają zastosowania materiału termoizolacyjnego, który nawet pod wpływem wysokich temperatur nie traci swoich pierwotnych właściwości. Dodatkowo powinien on także cechować się niewielką grubością ze względu na ograniczoną ilość miejsca między poszczególnymi elementami instalacji wymagającymi termoizolacji. Materiał o niewielkiej grubości daje bowiem więcej możliwości projektowania izolacji, tak, aby jej użycie zabierało, jak najmniej miejsca. 

Oprócz tego wykonywane z użyciem mat aerożelowych wysokotemperaturowe izolacje cechują się także szybkim zwrotem z inwestycji, ponieważ pozwalają w znaczny sposób ograniczyć straty ciepła, a tym samym przyczynić się do polepszenia efektywności energetycznej przedsiębiorstw. Dlatego też koszt ich wykonania nie jest zazwyczaj kluczowym wyznacznikiem, jeśli chodzi o dobór materiałów. Najważniejsze jest bowiem to, aby spełniał on wymienione cechy, takie jak: 

  • zachowanie pierwotnych właściwości w wysokich temperaturach,
  • niska grubość, 
  • efektywność wykonanej z ich użyciem termoizolacji. 

Jaki materiał jest w stanie zagwarantować takie efekty? 

Wśród dostępnych na rynku materiałów takich jak wełna szklana, styropian, pianki poliuretanowe i fenolowe, które cechują się niską przewodnością cieplną oraz dobrymi parametrami cieplnymi jedynie aerożel dodatkowo gwarantuje niewielką grubość wynoszącą zaledwie około od 3 do 10 milimetrów, która pozwala zastosować go w nawet bardzo wąskich lub trudno dostępnych miejscach. 

Dodatkowo aerożele w postaci mat takie jak AeroMat 650 cechują się także zapewnieniem wyższej oszczędności energii na izolowanych elementach, chociażby w porównaniu do wełny mineralnej o tym pisaliśmy w tym artykule. Ponadto aerożel jako materiał termoizolacyjny nie zmienia także swoich pierwotnych właściwości pod wpływem zarówno wysokich, jak i niskich  temperatur, dlatego może być stosowany do termoizolowana instalacji, które osiągają temperaturę nawet od -270 do +650 stopni Celsjusza. A do tego posiada także dużą odporność na ogień oraz nie emituje trujących dymów w trakcie ewentualnego spalania. 

Do zalet aerożeli zalicza się także ich niewielką wagę, wynikająca z faktu, że składają się w większości (w przypadku AeroMat 650 do 72%) z tlenu. Dzięki temu nie obciążają zbytnio izolowanych konstrukcji i są bezproblemowe w transportowaniu. 

Gdzie może być stosowany aerożel w branży przemysłowej?

W związku z powyższymi właściwościami, jakimi cechuje się aerożel w postaci mat, może on z powodzeniem zostać wykorzystany do wykonywania termoizolacji, między innymi w: 

  • przemyśle paliwowo-energetycznym, 
  • przemyśle petrochemicznym, 
  • przemyśle przetwórczym. 

Zarówno w przypadku izolacji zewnętrznych, takich jak rurociągi, jak i tych wewnętrznych będących częścią linii technologicznej przedsiębiorstw. 





Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl